10.05.2019
Bu yıl 12´incisi düzenlenen Uluslararası “2019 Expo Batumi Travel/ Expo Med Batumi 2019” Fuarı Gürcistan´ın Batum kentinde açıldı.

 

 

Batum’da bir otelde düzenlenen turizm ve sağlık sektörünün tanıtımının yapıldığı fuara Türkiye’den 22 firmanın katılım sağlarken İran, Polonya, Ukrayna, Azerbaycan, Almanya, Hollanda, Çin, Rusya ve Estonya’dan çok sayıda firma fuardaki yerini aldı.

 

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, burada yaptığı konuşmasında, dost ve kardeş ülke Gürcistan’da düzenlenen fuarda Artvin Valiliği ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak stant açtıklarını söyledi.
 
Vali Doruk, her iki ülke arasında her alanda çok iyi ilişkilerin olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Bu tür etkinlikler vesilesiyle iş adamlarımızın imkânlarını ve üretimlerini bir arada görme fırsatı buluyoruz. İmkânlarımızı bir arada değerlendirip geleceğe dönük nasıl iş birlikleri yapabiliriz konusunda fikir ediniyoruz. Gürcistan ülkesi ile mevcut iyi ve gelişen ilişkilerimizi iyi niyetle, samimiyetle ve gayretle ileri seviyelere taşıma gayretindeyiz. Turizm ve sağlık turizmine kadar uzanan birçok alanda Türk firmaları olarak bizim de var olduğumuzu komşu ülkede görmenin mutluluğunu yaşamaktayız."
 
Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Tornike Rijvadze ise bu yıl 12.ncisi düzenlenen fuarın bölgenin ekonomik gelişimi için çok büyük önem taşıdığını söyledi.
 
Rijvadze, “Fuarımız her geçen yıl büyüyerek bugünlere kadar geldi. Sağlık ve turizm sektörünün gelişmesi için bu tür organizasyonları çok önemli. Burada 10 ülkeden çok sayıda firmayı ağırlıyoruz. Güzel bir organizasyon, bu tarz organizasyonların devamını diliyorum” diye konuştu.
 
Türkiye Cumhuriyeti Batum Başkonsolosu Makbule Koçak, fuarın Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti ev sahipliğinde Türk bir işadamı tarafından düzenlendiğini söyledi.
 
Türkiye’den çok sayıda firmanın fuara katıldığını dile getiren Koçak, “Ülkemizden çok sayıda katılımcı olduğu içinde, bizlerde buradayız. Artvin valimizde fuara gelerek bizleri onurlandırdı. Fuar çok hareketli ve oldukça yoğun bir katılım var. Fuarın ülkemizdeki turistik yerlerin tanıtımı bakımından çok faydalı olacağını düşünüyorum.” Dedi.
 
Bu yıl ilk defa turizm fuarıyla medikal turizm fuarının bir arada yapıldığını dile getiren Koçak, “ Gürcistan’dan çok sayıda hasta tedavi amacıyla ülkemize seyahat ediyor. Fuar bu boyutu ile de bu yıl bir adım daha öne çıktı. Güzel faydalı iş temaslarının kurulacağını umut ediyorum” diye konuştu.
Fuarın açılışında Artvin Halkoyunları topluluğu da bir gösteri sundu.
 
Fuara Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Türkiye Cumhuriyeti Batum Başkonsolosu Makbule Koçak, Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Tornike Rijvadze, Kemalpaşa Kaymakamı Mehmet Kemal Akpınar, Artvin İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi, Artvin Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Gümüş, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt, Hopa Ticaret Odası Başkanı Osman Akyürek ve davetliler katıldı.

Bu haber 331 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : avbm

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com