07.05.2019
Yusufeli Barajı 275 metre yüksekliği ile çift eğrilikli beton kemer kategorisinde ülkemizin en yüksek ve Dünya’nın 3. yüksek barajı olacak ülkemizin vizyon projelerinden Yusufeli Barajı inşaatımızda çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor.

 

10 Temmuz 2018 saat 23.00’da Yusufeli Barajı’nda gövde beton dökümüne başlandı. Toplam 4 milyon m³ gövde hacmine sahip baraj da günde 7 bin metreküp ayda ise 200 bin metreküp beton dökülmesi planlanıyor. Yapılan programlamada gövde betonunun 2 yılda tamamlanması hedeflenmektedir.

 

Yusufeli Barajı ve HES Projesi İnşaatında 18 Nisan 2019 tarihinde 7.500 m³ baraj gövde betonu dökülerek rekor seviyeye ulaşmıştır. Bu miktar 1.000 mikser betona eşdeğer olup; bu miktar beton ile 200 adet konut yapılabilir.
Yusufeli Barajı ve HES
Yusufeli Barajı ve HES tesisinin kurulu gücü 558 MW ve yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon KWh/yıl dır. Santral Binası ve enerji yapılarında betonlama çalışmaları planladığı şekilde devam etmektedir. Ayrıca enerji santralinde elektromekanik parçalarının montajlarına da inşaat faaliyetlerine bağlı olarak başlanmıştır.
Baraj Gövde Betonunun Dörtte Biri Tamamlandı
DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın yaptığı açıklamada “Yusufeli Barajı’nda gövde beton döküm çalışmalarında 6 Mayıs 2019 tarihi itibarı ile 1 Milyon metreküp beton dökülerek gövde betonunda % 25 gerçekleşme sağlanmıştır. Yusufeli barajımız bugün itibari ile 94 metre yükselmiş durumdadır.” dedi.
‘’Yusufeli Barajı 100 Katlı Bir Gökdelen Yüksekliğindedir’’
Yusufeli Barajı 275 m gövde yüksekliği ile Eyfel Kulesi’nden 25 metre kısa olduğunu açıklayan Aydın, barajın gövdesi 100 katlı bir gökdelen yüksekliğindedir. Yusufeli Barajı’nın gövdesinde kullanılacak olan 4 milyon m³ beton ile Artvin’den Edirne’ye 13 metre platform genişliğinde 20 cm kalınlığında beton yol yapılabilir.
“Proje ile yaklaşık 600 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanacaktır”
Bununla birlikte Yusufeli Barajı’nın gövdesinde kullanılacak olan 4 milyon m³ beton ile her biri 120 m² 10.000 konut yapılabilir. Yusufeli Barajının tamamlanması ile milli bütçeye yıllık 1 milyar TL katkı sağlayacaktır. Proje ile yaklaşık 600 bin kişinin enerji ihtiyacının karşılanacağını belirtti.
DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Sayın Cumhur Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.
 
‘’Çoruh’ta Taşkın Riskini de Azaltılacak’’
Yusufeli Barajı üreteceği enerjinin yanı sıra diğer barajlara da su kaynağı olacaktır. Diğer taraftan Çoruh Nehri’nin getireceği rusubatı önemli ölçüde tutarak diğer barajların ömrünün uzamasına ve Çoruh Nehri’nde oluşabilecek taşkın riskini de azaltacaktır. 

Bu haber 420 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com