12.03.2019
Her yıl gelenek olduğu üzere, bu sene de Artvin’in kurtuluşunun 98. yıldönümünde Ankara’da bulunan Artvin vakıf ve derneklerinin temsilcilerinden oluşan 400’e yakın kalabalık bir heyet 7 Mart 2019 günü Anıtkabir ziyaretinde bulundular.

 

Aslanlı Yol’da toplanan Artvinliler, yürüyerek tören alanına geldiler. Saat 13.30’ da mozoleye çelengi Artvin vakıf ve dernekleri adına Hayri Öztürk koydu.Çıkışta merdivenlerde hatıra fotoğraf çektirdiler. Daha sonra Misakı Milli Kulesi’nde şeref defterini imzalayan Hayri Öztürk, şeref defterine şunları yazdı.

 

 
Aziz Atam, Artvin’in kurtuluşunun 98. yıl dönümünde; Artvin dernek ve vakıfları olarak saygı ve özlem ile huzurunda olmaktan büyük onur ve gurur duyuyoruz.

Artvin’e yadigâr bıraktığın “Atabarı” zatıâlinize ve kurduğunuz “Cumhuriyeti” bağlılığımızın en önemli simgesi olmuştur.
 
Atam, hepimiz çizdiğin çağdaş uygarlık yolunda ilkelerine gönülden bağlı kalarak bilim ve aklın yol göstericiliğinde; karşılaşılabilecek tüm zorlukları ve engelleri aşarak kurduğun “TÜRKİYE CUMHURİYETİ” ni ilelebet yaşatacağımıza söz veriyoruz.
 
BÜYÜK ATATÜRK, SİS ÇOK ÖZLEDİK
SAYGI, ŞÜKRAN VE MİNNETLE…
Dr. Hayri Öztürk 
Artvin Dernek ve Vakıfları adına

KUTLAMA KOKTEYLİ

Anıtkabir’deki törenin ardından topluca Artvin Kalkınma ve Eğitim Vakfı’na gidildi.
 
Burada gelen konuklara çeşitli ikramlarda bulunulmasının ardından Artvin’in Çiçek Ninesi anlatıldı.
 
ARTVİN’İN ÇİÇEK NİNESİ
 
Vakıf Başkan Vekili SelimAksu’nun açılış konuşmasının ardından;
1.Dünya savaşı 1915 Rusların Şavşat Bölgesi’ne girmesi neticesinde milis güçlerinin yetersiz kaldığını fark eden Şavşat Mamanelis (yeni adı Yavuzköy) köyü (1864) doğumlu, milis güçlerine katılarak savaşmasıyla ilgili,  Çiçek Nine’nin yaşam mücadelesi Oktay Erişti tarafından anlatıldı.
 
MÜZİK DİNLETİSİ
 
Çiçek Nine’nin anlatımının arkasından Rasim Yılmaz ve Dr. Yavuz Akaltun, bağlamaları eşliğinde Artvin türkülerinden oluşan bir dinleti sundular.

İzleyiciler tarafından ilgiyle izlenen dinletinin ardından, vakıf bünyesinde Kemal Özbıyık yönetiminde sürdürülmekte olan, orta yaş grubu Artvin Halk Oyunları topluluğu; Muhittin Sancar’ın akordeonu ve Ahmet Atay’ın tulumu eşliğinde sundukları halk oyunları gösterisinin arkasından kalabalık bir katılımla toplu horonların ardından etkinlik tamamlandı.

Bu haber 389 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : RASİM YILMAZ

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com