10.03.2019
Borçka Lisesi’nin 70’lerin, 80’lerin, 90’ların efsane matematik öğretmeni, binlerce öğrenci okutmuş, başarılı öğrencileriyle ün salmış olan emekli öğretmen, emekli olduktan sonra bir süre aktif siyasete de atılan ve Borçka CHO İlçe Başkanlığı da yapan Emine Türkan Yeşilgökçen Küçük “8 Mart Dünya Emekçi kadınlar Günü” nedeniyle gazeteci Turgut Topal’ın canlı yayın programına açıklamalarda bulundu. Küçük, kadına yönelik şiddetin yanlış politikalar, eğitim sorunlarından ve asırlardan beri gelen ataerkil yapının aynı şekilde devan etmesi nedeniyle arttığını savunarak şunları söyledi;

 

8 MART KUTLANACAK GÜN DEĞİL 129 EMEKÇİ KADINI ANMA GÜNÜDÜR!

“Ben Türkan Emine Yeşilgökçen Küçük. Emekli matematik öğretmeniyim. Bugün “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü.” Öncelikle bu gün kutlama değil, anma günü olabilir. Çünkü 1857 yılında 129 emekçi kadın fabrika içinde yakılarak öldürüldü. Biz 8 Mart’ta işte bu trafik olayı anmak için bir araya geliyoruz. 
 
8 MART’TA ERKEKLERİN KADINLARA HİZMET ETMESİNİ İSTERDİM
 
Sadece kadınlarımızın değil, herkesin emeğine sahip çıkılmasını istiyorum. Yasaları çıkarmanın yeterli olmadığını asıl olanın bunları hayata geçirmek olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Ben, bugüne erkeklerimize sitemle başladım. 8 Mart’ta erkeklerin kadınlara hizmet etmesini isterdim.  Tabii ki bunu kadınlarımızın yapması farklı bir şey ama ben bugün yine de erkeklerin “Hanımlar bugün hizmeti biz yapacağız!” demesini beklerdim. Onlar böyle bir şey yapmıyorlarsa bile biz kadınlar, bu haklarımıza sahip çıkalım.
 
“MAALESEF KADINLAR OLMASI GEREKEN YERLERDE DEĞİL!”
 
Maalesef şu anda kadınlar bulunması gereken yerde değil. Dünya nüfusunun aşağı yukarı yarısı kadın, yarısı erkektir. Öyle olunca her yerde bizlerin de eşit oranda siyasette, bürokraside, yönetimde, işgücünde nüfusumuza oranla temsil edilmemiz gerekiyor. Bizler, kadınlar olarak gerçekten dünyanın yükünü taşıyoruz. Etrafımıza şöyle bir bakın, nereye bakarsanız kadının eserini ve izlerini görürsünüz.
Ama buna rağmen en çok horlanan, katledilen Töre cinayetine kurban gidene yazık ki yine kadınlar. Özellikle son yıllarda ülkemizde ve dünyada kadına yönelik şiddet ayyuka çıkmış durumda. Bunlar bizim toplumsal olarak sosyal yaşamımızda kanayan çok büyük yaramızdır.
 
KADINLARLA İLGİLİ YAŞANANLAR İÇİN DEVLETİN
YANLIŞ UYGULAMALARI POLİTİKALARI DİYEBİLİRİZ
 
Bunun nedeni eğitim, ekonomi, kültür alanında geride kalmamız, okumayan, dinlemeyen, anlamayan bir ataerkil yetiştirilmiş erkek egemen toplum, kısaca hepsi var. Devletin yanlış politikaları da diyebiliriz.  Örnek vermek gerekirse; filmlerde sigara ve içkinin üstü buzlanırken, yani görüntüsü karartılırken, daha ince anlatımla sansürlenirken,  silah, bıçak, kılıç, ateş etme, kesme yaralama ve cinayet sahneleri için aynı hassasiyet gösterilmez. Devlet bu konuda da çok ciddi bir politika üretmek zorundadır. Bunlar böyle kişisel olarak halledebileceğimiz şeyler değil.
 
Biz Kadınlar olarak örgütlenerek, seslerinizi duyuracağız, haklarımıza sahip çıkacağız. Devlet bize sahip çıkacak. Bu konuda erkeklerimiz de kadınların yanında olacak ve devlet Politikalar üreterek bunun önüne geçebilir kadın olduğumuzu yerimizi ama kadın haklarımızı bileceğiz ve buna sahip çıkacağız bunu uygun şekilde toplumun tüm kesimlerine, bilmeyenlere anlatalım. Bana bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim.” dedi.
 

 

Bu haber 516 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com