09.03.2019
Artvin Engelliler Derneği ve Artvin Kadın Girişimciler Kooperatifi Başkanı Hatice Nur Ersöz’ün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” nedeniyle konukları vardı. Artvin Barosu Kadın Hukuku Komisyonu Başkanı Av. Handan Demiral Almalı ev Yönetim Kurulu Üyeleri, başarılı çalışmaları nedeniyle Girişimci Kooperatifi Başkanı Ersöz ve Yönetim Kurulunu kutladı.

 

Av. Handan Demiral Elmalı;” Bugün, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü.” Tarihçesini hepimiz çok iyi biliyoruz. 120 emekçi kadının diri diri fabrikaya kapatılarak yakılması neticesinde bugün Emekçi Kadınlar Günü” oldu. Artvin’de emek veren, üretmek için zor koşullarda yılmadan çalışmalarına devam eden Artvin kadın Girişimciler Kooperatifi’ni yürekten kutluyoruz.

 

Bir kadın dayanışması adına bu özel günde bir aradayız. Verdiğimiz çiçekler, yâda broşür, günün anısını hatırlatmak içindir. Biz kadın dayanışmasını anlatmak ve bağlarımızı güçlendirmek için buradayız. El emeği göz nuru yöresel ürün ve yemeğimizi burada birlikte yedik. Hatice Hanım’a ve kooperatif Yönetim Kurulu Üyelerine ve üyelere başarılar diliyoruz. Biz her zaman yanlarında olacağız.”dedi.
 
ARTVİN BAROSU KADIN HUKUKU KOMİSYON
BAŞKANI ALMALI’YA TEŞEKKÜR EDİYORUM
 
8 Mart nedeniyle kooperatifi ziyaret eden Baro Kadın Hukuku Komisyon Başkanı Av. Elmalı ve Yönetim Kurulu’na teşekkür eden Başkan Hatice Nur Ersöz; ”Artvin Barosu Kadın Hukuku Komisyonu Artvin’de yılın kadını ödülünü vermeye başladığında ilk ödülü bana vermişlerdi. Arsından 2. Ödül Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan’a 3.sünü de Emel Meriç’e verdiler. 
 
Çok güzel bir gelenek başlattılar. Bu kadınlarımızın neler başardığını anlatmak için, kamuoyunun dikkatini çekmek ve farkındalık yaratmak için çok güzel bir etkinlik ve gelenek oldu. Başlatanlara, devem ettirenlere çok teşekkür ediyorum. Bugün de Dünya Emekçi kadınlar günü’nde kooperatifimizi ziyaret ettiler. Onlara ellerimizle yaptığımız lahana sarmamızı, eriştemizi, silorumuzu, çayımızı, böreğimizi ikram ettik.
 
TÜRKİYE’NİN İLK KADIN BELEDİYE BAŞKANI
SADİYE ARDAHAN’I RAHMETLE ANIYORUM
 
Kadınlar bir toplumun en önemli gücüdür.  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün biz kadınlar için yaptıklarından dolayı minnettarız. Türkiye’de ilk belediye Başkanı 1930 yılında Artvin-Yusufeli-Kılıçkaya’da görev yapmış. Bu kadınlar olarak büyük bir onurdur. Bu vesileyle Sadiye Ardahan’ı bir kere daha rahmetle anıyorum.
 
7 MART’IN 98’NCİ YTILINI KUTLADIK
 
7 Mart Artvin’in Kurtuluşu’nun 98’nci yılını kutladık. İlimizin Kurtuluş Bayramını kutluyoruz. Burada benim aklıma ilk gelen isimlerden birisi 7 Mart Bayramı’nda her zaman görev alan 25 yıl Dere Mahallesi Muhtarlığı yapan, Artvin’i yaptığı boğa heykelleriyle el sanatlarıyla tanıtan merhum Ali Saraç’a da Allah’tan Rahmet diliyorum. O zaman bayramlar gerçekten bayramdı. Canlandırma yapılırdı. İnsanlar bayramlık elbiseleriyle bayram alanına gelirlerdi. Herkesin elinde Türk bayrakları olurdu. Genç, yaşlı, kadın, erkek çoluk çocuk bir arada olurduk. Üşüdüğümüz olurdu. Ama gitmek için can attığımız yıllardı o yıllar. Şimdi bayramlar maalesef salonlarda 1-2 saate indirildi.
 
129 EMEKÇİ KADIN YANARAK CAN VERDİ
 
Hemen ardından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” etkinliklerinde bulunduk. 8 Mart 1857 tarihinde ABD´nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000´i aşkın kişi katıldı.
 
26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka´nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart´ın "Internationaler Frauentag" (International Women´s Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.
 
İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921´de Moskova´da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı´nda (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti. Adı da "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak belirlendi. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960´lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri´nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart´ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler´in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York´ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.
 
TÜRKİYE´DE 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ
 
Türkiye´de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekânlardan sokaklara taşındı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye´nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi´nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984´ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor.
 
Son olarak, 7 Mart ve 8 Mart’ı doldu dolu etkinliklerimizle kutladık, andık. Kooperatif üyelerimiz ve gönüllülerle birlikte dayanışma mutfağında yaptığımız yemeklerimizi engelli ailelerine götürerek ellerimizle yedirdik. 21 yıldır %100 engelli olarak yaşamını sürdüren ve bize yaşama azminin ne olduğunu en iyi şekilde anlatan İsminaz Yılmaz’a gittik. O lahana sarmasını çok sever. Ellerimizle yedirdik. Ben her yıl özellikle 7 Mart ve 8 Mart’ta çok yoğun olmama rağmen, çok çok mutlu oluyorum. ”dedi.
 

Bu haber 309 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com