09.03.2019
Nar Kadın Dayanışması, Artvin Çoruh Üniversitesi’nde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle etkinlik düzenledi.

 

Artvin Çoruh Üniversitesi Ahmet Nihat Gökyiğit Kültür ve Kongre Merkezi önünde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği düzenleyen Nar Kadın Dayanışması, drama gösterisi sergileyerek günün anlam ve önemini anlatan bir açıklama okudu.

 

Şarkı söyleyerek bir araya gelen kadınlardan Nazlıcan Ardıç, kadınların toplumsal hayattaki karın ağrılarını anlatan bir drama gösterisi sergiledi. Ardıç, “Etkinlikte derdimizi bu yolla da anlatalım dedik ve Ah Şu Gençler oyunundan bir skeci derledik. Amacımız kadınlar nelerle boğuşuyor, masaya konan yasaların ne denli çirkin olduğu ve bu olanlara karşı delirmemenin eşiğinde olan bir kadını dile getirdik” dedi.
 
EL ELE, OMUZ OMUZA
 
Ardıç’ın arkasından Gamze Sarıgül bir açıklama yaparak 8 Mart’ın önemini vurguladı. Sarıgül yaptığı açıklamada 1857 yılında Amerika’da dokuma fabrikasında daha insancıl şartlar içinde çalışmak isteyen ve bu sebeple grev yaparken fabrikada çıkan yangın esnasında fabrikaya kilitlenen ve hayatını kaybeden 120 kadının tüm dünyaya ışık olduğunu dile getirerek, “Kadın mücadelesinde her daim sözü edilen, anılan, unutulmayan bir direnişti onların ki. Gerek bu olayın unutulmaması gerekse kadınların hak talep etmelerini, eşit şartlarda yaşamayı kazanmak için bir yıl dönümü gerekti, kadın mücadelelerinde önde giden, direnen yönüyle tanınmış Clara Zetlein’in sayesinde her yıl 8 Mart’ı Dünya Kadınlar Günü olarak kutluyoruz” dedi.
 
“Bizlere miras kalan bu mücadeleye omuz vermekten, bu zincirin bir halkası olmaktan geri durmayacağız” diyen Sarıgül, el ele, omuz omuza olacaklarını ve Şule Çetlerin, Özgecanların unutulmayacağını dile getirerek, “Çocuk istismarına sebep olanlar, üstünü örtenler, örtemeyecek. Biz buradayız, her daim var olacağız” diyerek açıklamasına devam etti.
 
Kadınlar burada!
 
Sarıgül açıklamasını, “Eşit koşullarda, eşit ücretlerle çalışacağız. Kadınlar eve hapsedilmeyecek. İstediğimiz kadar kahkaha atacağız. Kadınlar aydınlık yarınları getirecek. Bir rüzgâr esiyor dayanışmadan yana, sen de gel kız kardeşim güçlükleri birlikte yenelim. Eril zihniyete geçit yok. Kadınlar burada. Güzel günleri hep birlikte görelim” diyerek sonlandırdı. Etkinlik kadınların şarkı söyleyerek dans etmesiyle bitti.
 

Bu haber 276 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com