06.02.2019
İçişleri Bakanlığı tarafından uzun yıllardır ülkemizin kanayan yarası olan trafik kazalarını azaltabilmek için Türkiye çapında ciddi bir çalışma başlatıldı.

 

Yayaların geçiş üstünlüğü ile ilgili uygulamanın Türkiye genelinde aynı anda başlatılması nedeniyle Artvin Şoförler Odası Başkanı Şeref Öngüner ve SS. 33 Nolu Şehir içi Dolmuşçular Kooperatifi Başkanı Remzi Yıldız ile birlikte Vali Yılmaz Doruk, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi, AÇÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki´yi makamlarında ziyaret etti. Artvin Şoförler Odası Başkanı Şeref Öngüner ve Yönetim Kurulu yapılan ziyaretler dolayısıyla yaptığı açıklamada şu ifadelere verdi;

 

“Karayolları Trafik Kanununun 74’üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde önemli bir değişiklik yapılarak trafik kazalarının yaklaşık yüzde 23’ünü oluşturan yayalarımıza yönelik yepyeni devrim niteliğinde bir adım atılmış “Yaya Öncülük” anlayışı yasal bir zemine oturtulmuştur. Artık şoför meslektaşlarımız görevli veya trafik ışığı bulunmayan trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, okul geçitlerine yaklaşırken YAVAŞLAMAK buralardan geçen veya geçmek üzere olan yayalara durarak İLK GEÇİŞ HAKKINI vermek zorundalar.
 
Bu amaçla Bakanlığımız tarafından “ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN” sloganı 2019 yılı “YAYA ÖNCELİKLİ TRAFİK “ yılı ilan edilmiştir.
 
Bu uygulamanın ilk adımı 6 Şubat 2019 Çarşamba günü Sayın Valimiz Yılmaz Doruk, Vali Yardımcımız İdris Akça,Belediye Başkanımız Mehmet Kocatepe, İl Emniyet Müdürümüz Mehmet Selvi, Jandarma Alay Komutanı Bahtiyar Yılmaz, Rektörümüz Fahrettin Tilki, Şoförler Odası Başkanı Şeref Öngüner ve SS. 33 Nolu Şehir içi Dolmuşçular Kooperatifi Başkanı Remzi Yıldız’ın katılımlarıyla yaya geçitlerinin sürücüler tarafından fark edilmesi ve yayaların geçiş üstünlüğünün olduğu bugünkü yapılan etkinlikle şoför esnafımıza vurgulanmıştır.
 
İnanıyoruz ki bu kampanya vermiş olduğunuz destekle trafik kazalarında yaya olarak kaybettiğimiz insanların can kaybını çok daha aşağılara indirmeye hatta sıfırlamaya gayret gösterilecektir.
Trafik meselesinin çözümünde bugüne kadar trafik konusunda kanun değişikliği yapan İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya ve ilimizde bu uygulamayla ilgili etkinlikler oluşturan saygı değer büyüklerimize Artvin Şoförler Oda Başkanlığı olarak teşekkür eder saygılar sunarız."
 

Bu haber 438 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com