04.02.2019
Artvin´in Şavşat ilçesine bağlı Veliköy´de bu yıl 24´üncüsü düzenlenen Türkiye ve dünyada ilk özelliği taşıyan "Uluslararası Kar Üstü Karakucak Güreşleri" yapıldı.

 

Artvin Valiliği, Şavşat Kaymakamlığı, Veliköy Muhtarlığı ve Veliköy Kültür ve Dayanışma Derneği iş birliğiyle bin 370 rakımlı köyde düzenlenen güreşlere, Artvin, Sivas, Tokat, Erzurum, Rize, Ardahan, İzmit, İstanbul, Samsun illerinin yanı sıra, Gürcistan, İran, Ukrayna ile Azerbaycan´dan toplam 154 güreşçi katıldı. Güreşler, sporcuların kilo ağırlıklarına göre 13 ayrı kategoride gerçekleştirildi.

 

Finalde, Erzurum Büyükşehir Belediyesi adına güreşen sporcu Kenan Gör, yine Erzurum’dan güreşlere katılan Çağrı Çiğdem’i yenerek 24. Veliköy Karüstü Karakucak Başpehlivanlığı aldı.
 
Soğuk hava ve yağan kar altında, gerçekleştirilen kar üstünde güreşlerinde 35 kiloda Artvin’den Kadir Dayanç, 40 kiloda Erzurum’dan Emirhan Kısa, 45 kiloda Gürcistan´an Darla Zalikyan, 50 kiloda Artvin´den Kadem Öztürk, 55 kiloda Artvin´den Orhan Aydın, 60 kiloda Erzurum’dan Mehmet Çelik, 65 kiloda Erzurum´dan Cihat Çakmak, 70 kiloda Artvin´den Muhammet Ergedik, 75 kiloda Erzurum´dan Bilal Çakmak, 80 kiloda Erzurum´dan Ahmet Öksüz, 85 kiloda Erzurum’dan Kasım Koran, 90 kiloda da Erzurum’da Adem Akbulut birinciliği elde etti.
 
“Şavşat-Veliköy 24. Karüstü Güreşleri Şenlikleri Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla açılışı yapıldı.
 
Açılış konuşmasını yapan Veliköy Muhtarı Veliköy İrfan Avcı, yoğun katılımlarından dolayı katılımcılara ve desteklerinden dolayı da ilgili kurum ve kişilere teşekkür ederek başladığı konuşmasında şenliklerin birlik ve beraberlik noktasında büyük önemi olduğunu, yüzlerce yılda var olan kültürlerin yaşatılmasında önemli bir yere sahip olduğuna vurgu yaparak;“ İlçemizin düşman işgalinden kurtuluşu münasebetiyle düzenlemiş olduğumuz kültür şenliğine göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ediyorum 3 yıl önce Cıttaslow(Sakin Şehir) unvanı alan Şavşat’ta olumlu yönde bir takım güzel çalışmalar yapılmaya başlanmış olup, emeği geçenlere şükranlarımı arz ediyorum.
 
“GÖĞE KOMŞU” bu topraklarda sıcak kanlı, mert, yurdunu, milletini, bayrağını, Cumhuriyetini seven, suyuna, yaylasına, doğasına, geleneklerine sahip çıkan güzel insanlar yaşamaktadır.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “YURTTA SULH CİHANDA SULH” hareket ederek bin yıllık devlet tecrübesinin ışığında tutarlı, kararlı, evrensel hukuk normlarına bağlı kalarak Türk Milleti’nin inanç ve iradesi sayesinde Misak-i Milli sınırları içerisinde, bir arada, kardeşçe yaşamaya devam etmeliyiz.
 
Her yıl İstanbul’dan gelen Veliköy Dernek Yönetimi ve üyelerine, güreşlerimize iştirak eden Ukrayna, İran, Azerbeycan, Gürcistan’a, ülkemizin değişik illerinden gelen güreşçilerimize, federasyonumuza, hakemlerimize, sanatçı dostlarımıza, Kaçkar TV’ye, basın mensuplarımıza saygı ve sevgilerimi ifade eder, etkinliğimizin Türk Sporuna yakışır şekilde geçmesini arzulayarak sporcu kardeşlerimize başarılar diliyorum. ”dedi.
 
Soğuk hava ve yağan kar nedeniyle sporcuların dönem dönem zorlandığı güreşlerde başpehlivana 4 bin lira toplamda da 60 bin lira ödül verildi. Şavşat Kaymakamı Musa Göktaş, burada yaptığı konuşmada, güreş sporunun ata sporu olduğunu ve tarihinin asırlar öncesine dayandığını söyledi.
 
Göktaş, bu kültürün bugünlere kadar yaşatılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Biz de bu kültürü yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için üzerimize düşeni yapacağız. Bu tarz etkinlikler Citta Slow unvanına sahip ilçemiz için çok önemli." diye konuştu.
 
Göktaş "Kar üstü karakucak güreşleri, ulusalar arası düzeyde, dünyada ve ülkemizde ilk ve tek olarak Şavşat Veliköy´de yapılmakta. Bu yıl düzenlenen güreşlerde, Gürcistan, İran, Ukrayna ile Azerbaycan ve ülkemizin değişik illerinden 150´nin üzerinde sporcu ağırlıyoruz." diye konuştu.
 
Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’de bu etkinliğin bölgenin Kırk Pınar güreşleri olduğunu savunarak şunları söyledi:
 
"Eskiden bayramlarda, eğlencelerde, hatta her cuma namazı sorası yapılan güreşler, 24 yıl önce kar üstü karakucak güreşlerine dönüştürülerek beyaz minder üzerinde yapılır hale gelerek, uluslararası düzeye taşındı." ifadelerine yer verdi.
 
CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’da Artvin’de her siyasal düşünceden insanların çıkabileceğini asla vatan haininin çıkmayacağını belirterek, böyle bir etkinliği 24 yıldır yapanlara, emeği geçenlere teşekkür etti.
 
Güreşler arasında şehitler için dualar edilirken, yöreye özgü bir gösteri olan içeriğinde Şaman kültürünün izlerini taşıyan Berobana gösterisi de renkli görüntüler oluşturdu.
 
Güreşleri, Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, CHP Belediye Başkan Adayı Nihat Acar, Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Av. Bedrettin Kalın, AFGAD Başkanı Sami Özçelik ve çok sayıda vatandaş izledi. 24’cüsü yapılan Şavşat Veliköy Karüstü Karakucak güreşlerine bu yıl katılım da yoğun oldu. Mevsimlerin değişmeye başlamasıyla oluşan kar sorunu ise kamyonlarla güreş alanına taşınmasıyla çözüldü.

Bu haber 408 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com