01.02.2019
Amerika’nın Arizona eyaletindeki Grand Canyon’dan sonra dünyanın en büyük ve yüksek ikinci kanyonu olan Ardanuç- Cehennem Deresi Kanyonu, turizme kazandırılması için Ardanuç Kaymakamlığı ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde başlatılan çalışma kapsamında Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’na sunulmak üzere hazırlanan ''Cehennem Deresi’nde Cennet Yaşanıyor'' Projesi kabul edildi. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından 780.965,26 TL destek sağlanacak projemizin imzalandı.

 

 

ARTVİN´DEKİ CEHENNEM DERESİ KANYONU’NA DOKA’DAN DESTEK 


Artvin´in Ardanuç ilçesine 7 kilometre uzaklıktaki doğal sit alanı Cehennem Deresi Kanyonu´nun, turizme kazandırılması için Ardanuç Kaymakamlığı ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde hazırlanan ´´Cehennem Deresinde Cennet Yaşanıyor´´ Projesi Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından kabul edildi. Yapılacak proje kapsamında 2,5 kilometre uzunluğu, 200 metre yüksekliği ve 70 metre genişliği ile Türkiye’nin en büyük kanyonlarından olan kanyonunun çevresinde gezi ve yürüyüş yolları yapılacak.

Kanyonun iki yakası ayrıca inşa edilecek 80 metre uzunluğunda, 2,5 metre genişliğinde cam köprü ile birleştirilecek. Projesi hazırlanan kanyon için ihale süreci de başlatıldı. Yapılacak olan yeni düzenlemeler ve proje çalışmalarıyla, Amerika´nın Arizona eyaletindeki Grand Canyon´dan sonra dünyanın en yüksek ikinci kanyonu özelliği bulunduğu belirtilen Cehennem Deresi Kanyonu, turistler için cazip hale de getirilmesi hedefleniyor.

Bölgenin önemli destinasyon merkezlerinden biri olan Cehennem Deresi Kanyonu için hazırlanan ´´Cehennem Deresi’nde Cennet Yaşanıyor´´ Projesi kapsamında DOKA tarafından 780. 965,26 TL destek sağlanacak. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından 780.965,26 TL destek sağlanacak projemizin sözleşmesi, Ardanuç Kaymakamı M.Furkan Sancaktutar, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Onur Adıyaman ve Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Gümüş’ tarafından imzalandı.

CEHENNEM DERESİ KANYONU

Cehennem Deresi Kanyonu, Ardanuç ilçe merkezinin 7 km kuzeybatısında ve Artvin-Ardanuç Karayolu’nun 25. km´sinde bulunmaktadır. Dünyadaki sayılı kanyon vadileri arasında yer alır.
Cehennem Deresi tipik bir kanyon vadidir. 500 metre uzunluğunda, 70 metre genişliğinde ve 6 metre derinliğindedir. Ardanuç suyuna açılmaktadır. Dağların arasında oluşmuş bir coğrafi yapıdır. Yani kanyonun en derin yeri deniz seviyesinden çok yüksektir.
Kanyona gitmek için bazı taşlı ve dik patikaları takip etmeniz, tek kişinin bile zor sığacağı yollardan geçmeniz gerekir. Hatta bazı aralıklardan tek tek geçerken, bir sopa veya zil ile gürültü çıkarmak gerekir ki bu güzelliğin bekçiliğini yapan hayvanlar, özellikle yılanlar sizin dost olduğunuzu anlasın ve zarar vermesin.

 

Bu haber 471 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com