01.02.2019
2019 yılının ilk Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu 30 Ocak Perşembe günü Valilik Toplantı Salonu’nda Vali Yardımcısı Seda Başoğlu Başkanlığında toplantı.

 

Artvin ili Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu 2019 yılında üç yıllık görev için yeniden seçilerek çalışmalarına başladı. Komisyon Başkanı Seda Başoğlu heyetle tanışarak teknik personellerin yanı sıra komisyonda görev alan engelli dernek başkanları ve komisyon yedek üyeleriyle tanışarak çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

 

Artvin İli Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu sekretaryasını Artvin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından yürütülen komisyon 2018 yılı denetleme raporlarını komisyon üyelerine sunarak bilgilendirme yapıldı.
 
Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu 2016 yılından bu yana il genelinde görev yapmakta olup 2018 yılında 22 kamu kurum ve kuruluşlara ait hizmet binalarını denetledi. İl genelinde yapılan denetlemede öncelikle okulların. Kamu binalarının, açık kamu alanlarının toplu taşıma hizmetlerin bankaların engellilerin erişimi sağlanması konusunda denetlenerek eksikleri tespit edildi. Komisyon Üst Kurulu denetim raporlarını tek tek görüşerek en az altı ay içerisinde mimari düzenlemelerin yapılarak engellilerin erişimi sağlanması konusunda kurumların yükümlülükleri bildirilmesi  karar alındı.
 
 İl genelinde denetlemelerde bulunan komisyon AÇSM İl Müdürlüğü, Artvin Şehirlerarası Otobüs Terminali, Artvin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Artvin Devlet Hastanesi,1.Nolu ve 2. Nolu Aile sağlık Merkezleri, Artvin Şehit Erol İnce İmam Hatip Ortaokulu,Artvin Fen Lisesi,Artvin Kazım Karabekir Anadolu Lisesi,Artvin Adliyesi,Ayhan Şahenk Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi, Artvin Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü,15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi,İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,Hopa Sosyal Güvenlik Merkezi,Hopa Adliye Sarayı,Şavşat Sosyal Güvenlik Merkezi,Artvin Valiliği,Artvin Belediye Başkanlığı,Ardanuç Kaymakamlığı,Artvin Ziraat Bankası,Artvin Halk bankası denetlemelerde bulunarak   erişilebilirlik standartlarına uymayan kurumların eksiklikleri tespit edilerek üst kurulda görüşülerek eksiklerin giderilmesi için altı aylık süre   oy birliğince tanındı.
 
Artvin İli Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu Bakanlığın genelge hükümlerine göre denetlemeler Türk Kalite Standartları TS9111,TS12576,TS12460, TS ISO 23599, TS ISO13536,TS ISO 23600 göre denetlenmekte.
 
Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu binalarda rampa, asansör, engelli tuvaleti tırabzanlar kapı genişlikleri yön levhaları, hissedilebilen yüzeyler, kaymayan yüzey, görme engellilere breli alfabesi ile yön levhaları, rampa eğimleri, engelli araç park, aydınlanma gibi detaylar Türk standartlarına göre değerlendirildi.
 
Artvin il Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu’na Artvin Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü İlçe teşkilatlarının da eğelilerle göre erişilebilirlik standartlarına göre mimari düzenlemelerin komisyon marifetiyle denetlenmesi talebiyle başvuru yapan ilk kamu kurumu oldu. 
 
Artvin’de denetlenen kamu binalarında engellilerin erişimine uygundur sertifikasyonu alacak ilk kurumun Sosyal Güvenlik Kurumu olacağı komisyon tarafından kanı oluştu.
 
 Artvin İli Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyon Başkanı Vali Yardımcısı Seda Başoğlu denetlenen kurumların eksikliklerini biran önce gidererek binaların engellilere erişimi sağlanması hedeflenmekte. Bir yıldır komisyonumuzun başarılı çalışmalar yaparak tespitlerde bulundular. Kurumlarımızda eksiklikleri tamamlayarak sertifikasyon belgesini hak kazanmaları temennisinde bulundu.
 
Komisyon Üyesi Artvin Engelliler Dernek Başkanı İlimizde yeni yapılan kamu binalarının ön denetim yapılarak engellilerin erişimi konusunda uyarılmasını düzenlemelerin yapılmasını sağlanmalıdır diyerek devletimizin sonradan yapılan mimari düzenlemelerde ekonomik kaynağın heba edilmesi anlamına geldiğini söyledi. Bu konuda en son Örnek Artvin Devlet Hastanesi’nin tarihi binanın sökülerek aslına uygun yeniden yapılmakta olduğunu bina için sağlık adına belki elli yıl hizmet verecek tarihi binalar denetim dışı olduğunu ancak erişim konusunda dernek olarak itirazımız olacak. Her ne kadar kültürel varlık olması nedeniyle komisyon denetimi dışında olması engellilerin bu binaya erişimini engellenemez. Bu binanın erişim konusunda eksiklikler varsa bir düzenleme yapılması talep etmekteyim dedi. Artvin’de izleme komisyon üyesi olarak eski binaların engellilere erişimi konusunda dönüşüm yapmak bazen imkânsız ve yahutta çok masraflı olmakta ancak kamu hizmet binaların bu masraflardan kaçınmayarak Engellilerimizin önündeki mimari engellerin kaldırılması için azami özen gösterilmesini talep ediyorum. Başkan Hatice Nur Ersöz yeni yapılan kamu binalarının engellilere erişim konusunda da eksiklikler tespit etmekteyiz. Yapılacak binaların sıkı denetimleri yapılarak Türk Standartlarında erişim sağlanması engelli camiamız için önemli diyerek düşüncelerini dile getirdi.
 
Artvin İli Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyon Başkanı Vali Yardımcısı Seda Başoğlu Başkanlığında toplanan komisyon gündem maddeleri görüşülerek 2019 yılında planlanan denetleme programında görev alacak komisyon üyelerine başarılar diledi.

Bu haber 301 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : HATİCE NUR ERSÖZ

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com