04.01.2019
Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Artvin Çoruh Üniversitesi (AÇÜ) tarafından öğrencilere yönelik sosyal etkinlikler kapsamında düzenlenen hamsi şenliğine katıldı.

 

Üniversitenin şehir yerleşkesinde düzenlenen şenlikte 500 kilogram hamsi pişirilerek öğrencilere ikram edildi.

Şenlikte öğrenciler ve akademisyenler arasında yapılan ızgaraya en hızlı hamsi dizme yarışması da renkli görüntülere sahne oldu.
 
Şölende ızgarada pişirilen hamsileri tüketen öğrenciler daha sonra türküler eşliğinde horon ve diğer yöresel oyunları oynayarak doyasıya eğlendi. Vali Yılmaz Doruk, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, AÇÜ Rektörü Prof. Fahrettin Tilki´de ızgara başında hamsi pişirerek öğrencilere hamsi ikram etti.
 
Rektör Fahrettin Tilki basın mensuplarına yaptığı açıklamada üniversite bünyesinde ilk defa bu kadar kapsamlı bir şekilde hamsi şenliği düzenlendiği söyledi.
 
Tilki, "Şenliğimize katılarak bizlere destek veren Valimize, Belediye Başkanımıza, kurum amirlerimize, öğretim üyelerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Şenliği düzenlemekteki amacımız, Cumartesi günü final sınavları başlayacak. Sınavlar öncesi öğrencilerimize moral motivasyon sağlamak. Öğrencilerimiz bugün burada dolasıya eğlenerek stres atıyor. Buda inşallah sınavlarına yansır ve daha başarılı olurlar." dedi.
 
Hamsi şenliğini bundan sonraki yıllarda da geleneksel hale getirmeyi amaçladıklarını kaydeden Tilki, "Organizasyonumuz kapsamında 500 kilogram hamsi pişirdik. 2 bine yakın öğrencimizle güzel bir şenlik olduğunu düşünüyorum. Öğrencilerimize yönelik yıl içinde buna benzer sosyal aktivitelerimiz devam edecek." diye konuştu.
 
AÇÜ öğrencilerinden Ayşe Kocaman, Trabzonlu olduğu için hamsiyi çok sevdiğini ifade ederek, şenliğin sınavlar önce kendinse moral motivasyon sağladığını söyledi. Kocaman, "Memleketimi çok özlemiştim. Bol bol hamsi yiyerek bir nebzede olsun memleket özlemimi giderdim." dedi.
 
Hamsilerin tüketilmesinin ardından “Hamsi Karsız Olmaz” sloganıyla kamyonlarla dağlardan getirilen kar alana boşaltıldı.
 
Durum karşısında şaşkına dönen öğrenciler, daha sonra bir süre kartopu savaşı yaparak eğlenceli dakikalar geçirdiler.

Bu haber 513 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : AVBM

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com