05.12.2018
Artvin Faal Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu 5 Aralık kadına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 84. yılı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

 

Bugün, Türk Kadınları için önemiyse dünya kadınlarından bir hayli farklı. Çünkü 84 yıl önce bugün 5 Aralık 1934’te Atatürk’ün girişimleriyle kadınlar, milletvekili seçme ve seçilme hakkına sahip oldu.

 

Türkiye´de kadınlara milletvekili olma hakkının tanınmasının ardından yapılan seçimde Meclis´e 18 kadın milletvekili girdi ve yüzde 4,5 oranında temsil edildi. Türkiye o günlerde, parlamentodaki kadın sayısı oranıyla dünyada ikinci sırada yer aldı.
 
Türkiye, Fransa, İtalya, Hırvatistan, Slovenya’dan 11, Romanya’dan 12, Bulgaristan’dan 13, Belçika’dan 14, Yunanistan’dan 15, İsviçre’den ise 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımıştı.
 
MECLİSTE OLAN İLK KADIN VEKİLLERİN İSİMLERİŞÖYLE:
 
Mebrure Gönenç (Afyon), Satı Çırpan (Ankara), Şükran Örsbaştuğ (Antalya), Sabiha Gökçül (Balıkesir), Şekihe İnsel (Bursa), Hatice Özgünar (Çankırı), Huriye Önüz (Diyarbakır), Fatma Memuk (Edirne), Nahiye Ergücü (Erzurum), Fakihe Öymen (İstanbul), Benel N. An­ man (İzmir), Ferruh Gürgüp (Kayseri), Behire Morova (Konya), Mehri Pektaş (Malatya), Meliha Ulaş (Samsun), Esma Nayman (Seyhan), Sabiha Görkay (Sivas), Semiha Hızal (Trabzon)
 
TÜRKİYE´NİN İLK KADIN BELEDİYE BAŞKANI (ARTVİNLİ)
 
Atatürk devrimleriyle Türk Kadını, birçok gelişmişülke kadınından daha önce haklarına kavuştu.
Medeni kanun ile kazanılan hakların ardından, Türk kadınına, önce 1930’da belediye seçimlerine, 1933’te muhtarlık seçimlerine katılma hakkı ve 1935 yılında yapılan milletvekili seçimlerinden önce (5 Aralık 1934 tarihinde) de milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanındı (1935-1939 döneminde TBMM’de bulunan kadın milletvekili sayısı 18 idi). Kadınlar, İtalya’ da 1948, Japonya’ da 1950, İsviçre’ de 1971, Fransa’da 1944 yıllarında bu hakları kazandılar.
Şadiye Hanım, 1930 yılında Yusufeli’nin Kılıçkaya Belediyesi’ne Belediye Başkanı seçilerek, “Türkiye’nin İlk Kadın Belediye Başkanı” oldu ve iki yıl bu görevi yürüttü (1930-1932). 1950 yılında Mersin’den Belediye Başkanı seçilen Müfide İlhan, Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı olarak bilinse de bu doğru değildir. 1930 yılında çıkarılan Belediye Yasası ile kadınlara da belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı tanınması ile aynı yıl Şadiye Hanım, Kılıçkaya (eski adı: Ersis) kasabasında belediye başkanı seçilmişti ve dolayısı ile “Türkiye’nin İlk Kadın Belediye Başkanı” unvanı Müfide İlhan’ın değil, Artvin’in Yusufeli ilçesinden Ersisli Sadiye Hanım’ındır.
 
İstanbul’da yetişen Sadiye Hanım’ın babası, Çıldır Kaymakamı iken Ermeniler tarafından şehit edilen Ersisli Arslan Bey’dir. Babasının mezarı Ardahan’dadır. Şadiye Hanım, Ardahanlı malül gazi Binbaşı Atabey ile evlendi. Gazeteci Ali Babür Ata Ardahan, Şadiye Hanım-Binbaşı Atabey çiftinin oğludur. Şadiye Hanım’ın ağabeyi Kadri Bey, Oltu Milletvekili Şavşatlı Hamşioğlu Rüstem Bey-Nafikâr Hanım çiftinin kızları olan Vasfiye Hanım ile evlendi. Halen Kılıçkaya’da yaşamını sürdüren ve “Paşa” diye anılan Vasfiye Hanım, Kılıçkaya Belediyesi Eski Başkanlarından Tuncay Özarslan’ın annesidir.
 
 
Sadiye Hanım’ın Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde Belediye Meclis Üyesi olan teyzesinin kızı Mediha Hanım da Türkiye’nin ilk kadın belediye meclis üyelerindendir. Kosova ve Trablusgarp valilikleri yapmış olan ünlü valilerden Hafız Mehmet Paşa’nın kızıdır. Mediha Hanım, Kılıçkaya kasabasından olan Kaymakam Adil Bey’in oğlu Muhlis Bey ile evlenerek Savcı soyadını aldı. (Kaynak; Taner Artvinli)
 
MECLİS’TE 104 KADIN MİLLETVEKİLİ VAR
 
Bugün Türkiye’de meclisteki kadın milletvekili sayısı 104´e çıktı. AKP´den 53, CHP´den 18, MHP´den 4, İYİ Parti´den 3, HDP´den 26 kadın Meclis´e girmeye hak kazandı. AKP´nin en genç milletvekili adaylarından Rumeysa Kavak (22) ve HDP´nin en genç adaylarından Dersim Dağ (22) Meclis´in yeni isimleri arasında yerini aldı.
 
Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) ve Parlamentolar Arası Birlik´çe (IPU) yayınlanan "Siyasette Kadın 2017" haritasına göre parlamentodaki kadın oranı dünya sıralamasında Türkiye 132. Sırada yer alıyor. Nation Master´in hazırladığı raporlar, ülkelere göre, kadınların seçme ve seçilme hakları veriliş yıllarını ve parlamentodaki kadın temsiliyetini gözler önüne seriyor. Rapora göre Türkiye, 118. sırada yer alıyor.
 
Yeni Zelanda’da hak verildi ancak 100 yıl sonra yaşam buldu
 
Dünya da ise kadınlara seçme ve seçilme hakkı veren ilk ülke, 19 Eylül 1893´te, Yeni Zelanda oldu. Lord Glasgow’un yeni seçim yasası imzalaması kadınların parlamento seçimlerine oy kullanma hakkını elde etmesine neden oldu. Bu tarihten yaklaşık 100 yıl sonra 1997´de Jenny Shipley Yeni Zelanda´nın ilk kadın başbakanı seçildi.

Bu haber 517 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com