04.12.2018
Ardanuç çok güzel günlerinden birisini yaşadı. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü” Artvin Valiliğini koordinesinde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Ardanuç Engelliler Derneği ile birlikte düzenlenen etkinlikle engellilere yönelik bir program gerçekleşti.

 

Programa, Vali Yılmaz Doruk, Ardanuç Kaymakamı Muhammet Furkan Sancaktutar, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Orhan Yazıcı, iş Kur İl Müdürü Cevdet Ertürk, İl sağlık Müdürü İrfan Akalın, İl tarım Müdürü Dursun Okur, Aile Çalışma ve Sosyal İl Müdürü Şentürk Ağırbaş, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, CHP İl Başkanı Ahmet Biber, Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz, Ardanuç Halkı, engelliler ve engelli aileleri katıldı.

 

Program Ardanuç Engelsiz, Yaşam Parkı’nda saat 12.00’da Saygı Duruşunun yapılması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
 
BİZİ ONURLANDIRAN SAYIN VALİMİZE VE
DEĞERLİ KONUKLARIMIZA TEŞEKKÜR EDERİM
 
Programın açılış konuşmasını Ardanuç Engelliler Derneği Başkanı Gönül İstanbullu yaptı. İstanbullu konuşmasında derneğin kuruluşundan itibaren yaptığı çalışmaların özetini yaptı. İstanbullu;” Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Farkındalık Günü. Bugün bizleri onurlandıran, yalnız bırakmayan Başta Sayın Valimiz ve değerli eşleri olmak üzere tüm kamu ve sivil toplum temsilcileri, hepiniz hoş geldiniz. Elbette ki engellilerimizi bir gün değil, her gün düşünmeliyiz.
 
Her gün farkındalık oluşturmamız gerekir. Devletimiz elbette ki gerekeni yapıyor. Fakat bizlere de önemli görevler düşüyor. Onların hayatını ne kadar kolaylaştırırsak engelleri ortadan kaldırırsak, kendi mutlu geleceğimizi inşa etmiş oluruz. Erişilebilirlik üzerinde daha çok çalışmamız ve dikkat etmemiz gerekir. Unutmayalım ki hepimiz birer engelli adayıyız. Kimin başına ne zaman nerede ne geleceğini Allah bilir. Onu düşünerek çalışmalıyız.
 
Bizler AR-ED olarak kısaca faaliyetlerimize de değinmek isterim. Biz 2012 yılında Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz’ün teşvik ve desteği ile Nermin Aksu Kurucu başkanlığında kurulduk. Ben emekli olduktan sonra derneğe başkan olmam istendi. Söz konusu engelli kardeşlerimiz oldu elbette ki severek gönüllü olarak kabul ettik. 6 yılda 9 proje gerçekleştirerek, Artvin’de en aktif dernek olduk. Burada bize desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen İş Kur İl Müdürlüğüne, İl Özel İdaresine Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne kısaca bize destek veren paydaş olan tüm kamu ve özel kurumlara, hayırseverlere teşekkür ediyorum.
 
Ardanuç Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür ediyorum. Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz hep yanımızda oldu, ona özel teşekkürümüzü gönderiyoruz. Çünkü Artvin’deki bütün engelli derneklerin kuruluşunda emeği var.
 
Hopa Engelliler Derneği Başkanı sanatçı kardeşimiz Aydoğan Can’a geldiği için teşekkür ediyorum. Şavşat Engelliler Derneği Başkanı Nurbay Usta’ya teşekkür ederim.
 
Derneğimize bu kadar güzel bir tesis kazandıran ve her zaman yanımızda olan belediye başkanımız Yıldırım Demir’e çok teşekkür ediyorum. Engellileri birlikte kaldırmak için el ele vereceğiz. Asıl engel engellilerimizi görmeyen gözlerdir.” dedi.
 
ENGELLİLERİN SORUNLARINI
ÇÖZMEYE BÜYÜK GAYRET GÖSTERİYORUZ
 
Artvin Valisi Yılmaz Doruk burada yaptığı konuşma gerçek engelliliğin zihinlere yerleşen engellilik olduğunu söyledi.
 
İnançla çalışıldığında her türlü engelin üstesinden gelineceğini engelli vatandaşları bu topluma gösterdiğini belirten Doruk, “Engelli kardeşlerimiz inançları sayesinde hayatın her alanında büyük başarılar elde etmişlerdir.
 
Devlet olarak sosyal devlet anlayışımızın bir gereği olarak, toplumun tüm kesimlerini eşit ve adil kucaklamak amacıyla engelli vatandaşlarımızın sorunlarını çözmeye büyük önem veriyoruz. Başta bakım ve rehabilitasyon hizmetleri, kamu ve özel sektörde istihdamın teşvik edilmesi, özel eğitim destekleri olmak üzere bir çok alanda önemli adımlar attık.” dedi.
 
Yapılanların engellilere tanınan bir lütuf olmayıp hakkın sahibine teslimi olduğunu belirten Doruk, “Ben buradan bütün vatandaşlarımızı engelliler ve engellilik konusunda sorumlu davranmaya davet ediyorum. Onların sorunlarını kendi sorunlarımız bilerek hassasiyetle çözüm bulmalıyız.” diye konuştu.
 
ENGELLİLERİMİZE KAYITSIZ KALAMAYIZ
 
Muhammed Furkan Sancaktutar, engelli vatandaşların yaşam şartlarının artırılması toplumsal farkındalık oluşturulması ve taleplerinin daha fazla dile getirilmesi adına 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü önemsediklerini söyledi.
 
Ülke nüfusunun yüzde 12’sinin engelli olduğunu kaydeden Sancaktutar, “Bu rakam devlet ve millet olarak kayıtsız kalamayacağımız düzeyde. Devletimizin son yıllarda yaptığı birçok düzenleme ile engelli vatandaşlarımızın yaşam standardı artıyor. Bizlerde toplum olarak engelli vatandaşlarımızın yaşantısını kolaylaştırmalıyız.” dedi.
 
Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir’de yaptığı kısa konuşmasında, “3 Aralık Dünya Engelliler Farkındalık Günü ve hepimiz buradayız. Bizler elimizden geldiğince her zaman engellilerimizin engelli ailelerimizin yanındayız. Bu bir lütuf değil, görevdir. Bundan sonra da her zaman yanlarında olmaya devam edeceğiz.” dedi.
 
Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz, program sonrası yaptığı değerlendirmede; ”Bugün çok önemli gün. Engellilerimizle birlikte olduk. Artvin’den engellilerimizle katıldık. Çok güzel bir gündü. Engelli kardeşlerimiz güneşe hasret kalıyorlar. Onlar için bunun anlamı daha farklıdır. Bize araç temin eden Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’ye de teşekkür ederim. “dedi.

Bu haber 330 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com