04.12.2018
Ardanuç İlçesindeki Engelsiz Yaşam Parkı´nda Artvin Valiliğinin koordinesinde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Ardanuç Engelliler Derneği’nce düzenlenen programda engelli yaşam konusunda farkındalık oluşturmak adına değişik etkinlikler gerçekleştirildi.

 

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, burada yaptığı konuşmada gerçek engelliliğin zihinlere yerleşen engellilik olduğunu söyledi.

Engellilerin, İnançla çalışıldığında her türlü engelin üstesinden gelineceğini bu topluma gösterdiğini belirten Doruk, engellilerin inançları sayesinde hayatın her alanında büyük başarılar elde ettiğini dile getirdi.
 
Doruk, "Devlet olarak sosyal devlet anlayışımızın bir gereği olarak, toplumun tüm kesimlerini eşit ve adil kucaklamak amacıyla engelli vatandaşlarımızın sorunlarını çözmeye büyük önem veriyoruz. Başta bakım ve rehabilitasyon hizmetleri, kamu ve özel sektörde istihdamın teşvik edilmesi, özel eğitim destekleri olmak üzere bir çok alanda önemli adımlar attık." dedi.
 
Yapılanların engellilere tanınan bir lütuf olmayıp hakkın sahibine teslimi olduğunu kaydeden Doruk, "Ben buradan bütün vatandaşlarımızı engelliler ve engellilik konusunda sorumlu davranmaya davet ediyorum. Onların sorunlarını kendi sorunlarımız bilerek hassasiyetle çözüm bulmalıyız" diye konuştu.
 
Muhammed Furkan Sancaktutar, engelli vatandaşların yaşam şartlarının artırılması toplumsal farkındalık oluşturulması ve taleplerinin daha fazla dile getirilmesi adına 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü önemsediklerini söyledi.
 
Ülke nüfusunun yüzde 12´sinin engelli olduğunu kaydeden Sancaktutar, "Bu rakam devlet ve millet olarak kayıtsız kalamayacağımız düzeyde. Devletimizin son yıllarda yaptığı birçok düzenleme ile engelli vatandaşlarımızın yaşam standardı artıyor. Bizlerde toplum olarak engelli vatandaşlarımızın yaşantısını kolaylaştırmalıyız.". dedi.
 
Ardanuç Engelliler Dernek Başkanı Gönül İstanbullu derneğin 2012 yılında açıldığını ifade ederek bugüne kadar engellilerin yaşantısını kolaylaştıracak kısa sürede 9 proje gerçekleştirdiklerini söyledi.
Konuşmaların ardından Ardanuç Engelsiz Yaşam Merkezi Halk Oyunları Ekibi tarafından bir gösteri sunuldu.
 
Engelliler daha sonra söyledikleri şarkı ve türkülerle stres atarak gönüllerince eğlendi.
Vali Doruk’ta programın ardından Ardanuç Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi ile Ardanuç Umut Evi’nde kalan engellileri ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.

Bu haber 319 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : avbm

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com