30.11.2018
Balta: Camili HES İptal Kararında Girişimlerimiz Etkili Olmuştur

 

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´nın tarım alanlarına, biyoçeşitliliğe ve ekosisteme zarar vereceği gerekçesiyle Artvin´in Borçka ilçesi Camili Köyü´nde yapımı planlanan Camili Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali (HES) projesinin, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecini sonlandırması kararına ilişkin AK Parti Milletvekili Av. Erkan Balta’dan açıklama geldi.

Türkiye´nin tek biyosfer rezerv alanı olduğu belirtilen bölge, UNESCO tarafından ´Dünya Biyosfer Rezerv Alanı´ ilan edilmiş ve koruma altına alınan Camili Bölgesi’nin bu özelliği ile ilimizin önemli bir turizm değeri olması nedeniyle yapılacak HES Projesi’nden bu bölgenin olumsuz etkilenebileceği kaygısıyla Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Dr. İsrafil Kışla’nın ve kendisinin gayret ve girişimleri sonucunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ÇED Genel Müdürlüğü tarafından Camili Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali (HES) projesinin, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecini sonlandırılmasının memnun edici bir gelişme olduğunu belirten AK Parti Milletvekili Av. Erkan Balta, daha önce de aralarında Berta HES’in de bulunduğu 40 civarında HES Projesi’nin de yine Artvin’deki hassasiyetlerin ön planda tutularak iptal edilmiş olduğunu hatırlattı.
 
AK Parti Milletvekili Av. Erkan Balta, Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali (HES) projesinin, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecini sonlandırması kararına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak bu sonlandırılma kararın arka planını anlattı.
 
AK Parti Milletvekili Erkan Balta yaptığı açıklamada; “Artvin’de 170 civarı HES projesi var ve bunların pek çoğunun su kullanım izni 2000’li yıllarda alınmıştır. İl Başkanı olduğum dönemde o dönemki milletvekilimiz şimdi Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olan İsrafil Kışla öncülüğünde HES projelerinin çevre, sosyal hayat, ekonomik hayat, turizm, doğal değerler gibi pek çok etken düşünüldüğünde bütün HES projelerinin uygulanmasının doğru olmadığı düşüncesi ile doğru olmadığını düşündüğümüz HES projelerinin iptal edilmesi için ilgili bakanlıklarla çeşitli görüşmeler yürütülmüştü. Bu kapsamda içlerinde Berta HES’in de bulunduğu 40 civarında HES’in idari olarak iptali sağlanmıştı.
Son olarak da Macahel HES’in iptali ÇED Genel Müdürlüğü tarafından sağlanmıştır.
 
Macahel Bölgesi biyosfer Dünya’daki istisnai biyosfer rezerv alanlarından birisi olması bölgemiz açısından önemli turizm değerlerinden biri olması sebepleriyle Macahelli hemşerilerimizin de talepleri doğrultusunda ÇED Genel Müdürlüğümüz tarafından iptal edilmiş olması doğru bir karar olmuştur. Bu konudaki gayretlerini bildiğimiz Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla Bey’e ve hassasiyetlerimizi dikkate alan ÇED Genel Müdürlüğü’ne teşekkür ediyorum. Macahelli hemşerilerimize bu kararın hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Bu haber 418 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : TOLGA GÜL

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 1 )
YA DAVA AÇILMAMIŞ OLSAYDI???
Sayın Balta, bu iptallerde kendilerininde katkısı olduğunu söylüyor. Değerli dostlar; Ben Bugüne kadar HES, Maden, Taşocakları, köyleri fay hattı gibi yaran yüksek gerilim hatlarıyla ilgili hiç bir davada, eylemde ne Sayın Kışlayı nede Sayın Baltayı görmedim. Bakın Ertekin Çolak Milletvekili iken Carettepe'de madenciliğin yapılmaması gerektiğini söyleyerek mitinge gelmişti. Sözünü de açık açık söylemişti. Macahel ve bir çok yerde HES'lerle ilgili halkın lehine, Artvin lehine kararlar alınıyor. Ama bu kararlar dava görmüşse, mahkemeye intikal etmişse oluyor. Şimdi bu davayı açan memleket yürekli insanlar olmasa siz böyle bir açıklamayı yapabilecek miydiniz? kaldı ki dikkat edin HES projeleri değil de ÇEDleri yani çevresel etki değerlendirmeleri iptal ediliyor. Yarın tıpkı 2009/7 genelgesi gibi bir genelge yayınlayarak 2 satır da cümle değiştirip tekrar gündeme getirmeyeceklerini kim garanti edebilir.. Kaldı ki sayın Balta'nın köyünde de HES projesi var ve mahkemeye verilmiştir. Merak ediyorum orada müdahil olmuş mudur? Tabii ki hep birlikte Artvin'e zarar verecek, doğasını, çevresini, yaşam alanlarını tahrip edecek, yok edecek projelerde sen, ben, o yerine hep birlikte "biz" diyerek dik durmamız kendi geleceğimiz açısından büyük önem arz eder. Yine de madem bizim de katkımız oldu diyebiliyorlar, bundan sonra da katkılarını somut olarak bekleyeceğiz... Cerattepe'de, Hod'da, Yusufeli'nde
 sami özçelik -- 02.12.2018 10:24
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com