29.11.2018
Yerel seçimler hızla yaklaşırken aday adayları ve adaylar da bir bir ortaya çıkıyor netleşiyor. En çok aday ise muhtarlıklarda çıkıyor.

 

 

Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde rekor sayıda muhtar adayları ortaya çıktı. Aynı şekilde rekor sayıda kadın muhtar adayları dikkat çekiyor. Artvin Merkez’de, ilçelerde, hatta köylerde kadın muhtar adayları bir bir adaylıklarını açıklıyor.

Borçka Gündoğdu Mahallesi’nden muhtar adaylığını açıklayan Semra Magunacı (30) iddialı olduğunu, Gündoğdu Mahallesi’nin bir ilki gerçekleştireceğini belirterek mahalle sakinlerinden oy istedi. Sosyal medyadan adaylığını açıklayan Magunacı gazetecilere neden aday olduğunu da anlattı. Enteresan bir slogan ile adaylığını açıklayan Semra Magunacı;
 
Mahallemizdeki sorunlarını, İnsanların sıkıntılarını çözmek, Üst mercilere aracı olmak ve elimden gelenin fazlasını yapmak için Ben de varım.”dedi.
 
TÜRKİYE’DE İLK KADIN MUHTAR 1931
YILINDA KARADENİZ’DE OF’TA SEÇİLMİŞ
 
Muhtarlığın erkeklerin tekelinde olmadığını, kadınlarında en az erkekler kadar başarılı ve daha çalışkan olduğunu savunan Semra Magunacı;”Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 1930’larda kadına seçme ve seçilme hakkı vermiş. Muhtar adaylığına karar verince merak ettim. İlk kadın muhtar kim, ne zaman seçilmiş diye. Çıkan bilgiden gurur duydum.
Türkiye’de ilk kadın muhtarda Karadeniz’de Of’ta seçilmiş. Hatice Büyükakyüz, Türk Kadınına Seçme Seçilme Hakkı’nın verildiği 5 Aralık 1934 yılından önce Of ilçesine bağlı Yukarı Hastikoz (Yukarı Kışlacık) köyünde 1931-1935 yılları arası muhtarlık yapmış. Bu nedenle Ulu Önderimiz Atatürk’ü bir kere daha saygıyla, minnetle ve rahmet anıyorum. Muhtarlık yapmış, ahrete göç etmiş tüm muhtarlarımızı da rahmetle anıyorum.
 
“GÜNDOĞDU HALKI BİR İLKİ BAŞARACAK”
 
Muhtar adaylığı düşüncesi, arkadaşlarımdan geldi. Bunu ailem destekledi. Bu sefer komşularımızla, mahalle sakinleriyle de konuştuk. Özellikle kadınlar çok mutlu oldu. Mahallenin ağabeyleri, büyüklerim de aynı yönde destek vereceklerini söyledi. Madem Gündoğdu bana böyle bir görev verecek, benim bundan kaçma gibi bir durumum olamazdı. Gündoğdu halkı bir ilki başaracak, İlk kez kadın muhtar seçecek.
Borçka’da birlikte bir ilki gerçekleştirerek tarih yazacağız. Ben bugüne kadar mahallemize muhtarlık yaparak hizmet vermiş tüm ağabeylerime, muhtarlarıma gönülden teşekkür ederim.
 
Seçildiğim takdirde yine onların tecrübesi ve fikirlerinden faydalanacağım. Çünkü büyüklere saygı, insanların bilgisinden, tecrübesinden istifade etmek, birlik içinde çalışmak mahallemiz için çok önemlidir.”dedi.
 
“Muhtarlık ek işim değil, tek işim” sloganına da açıklık getiren genç Muhtar Adayı Semra Magunacı;”Bu sloganın açılımını yaparsak; Muhtarlık ciddi bir görevdir. Çünkü sorumlu olduğunuz mahallede ne kadar insan yaşıyorsa, ne kadar sorun varsa hepsinin çözümü için çareler üretmeli. Bunu yaparken de başka iş yapıyorsanız başarıyı yakalayamaz, sorunların çözümünü geciktirirsiniz.
 
 
“HALKIN YÜREĞİNE DOKUNAN BİR EKİBİMİZ OLACAK”
 
Bunun için iyi bir ekibiniz, iyi bir muhtar heyetiniz olmalı. Mahalleliyle toplantılar yaparak, herkesin kapısını çalarak onların isteklerini, sorunlarını ilgili kurumlara aktarmak asli görevimiz olacak. Bizim böyle bir muhtar heyetimiz olacak. Hayalim çok farklı, aktif, halkın yüreğine dokunan bir ekiple çalışarak insanların mutluluğunu görmektir.
 
Son olarak, Mahallemiz sakinlerinden genç bir insan olarak mahalleme hizmet etme fırsatı vermelerini rica ediyorum. Adı gibi güzel olan, güneşi ilk gören mahalle olan Gündoğdu’ya kadın muhtarın eli değsin. Gündoğdu’nun değerli büyükleri, ağabeyleri, kadınları, gençleri hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”dedi.

 

Bu haber 651 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com