26.11.2018
Turizm kenti Artvin de, doğayı, yöre kültürünü merak eden Vakfıkebir Yaşama Katkı Derneği üyelerinden ve gönüllülerinden oluşan 18 kadın Turizm Ve Kültür Elçisi Kadına Şiddete Hayır Ve Kadın Dayanışma Günü Olan 25 Kasım’da Artvin’i ziyaret etti.

 

Vakfıkebir Yaşama Katkı Derneği üyeleri, Artvin gezi programı kapsamında ilk ziyareti doğa harikası sakin şehir ünvanına sahip Şavşat Karagöl oldu.

 

Gezi gurubu ikinci ziyaretini Artvin Kadın Girişimciler Turizm Geliştirme ve İşletme Kooperatifi’ne gerçekleştirdiler. Kooperatife yapılan ziyarette Kooperatif Başkanı Hatice Nur Ersöz, konuklarını kooperatifin dayanışma mutfağında karşıladı. Başkan Ersöz heyete Artvin’de kurulan kadın kooperatifinin süreçlerini ve çalışmalarını anlatı.
 
Vakfıkebir Yaşama Katkı Derneği Temsilcisi ve Gezi Gurubu Kafile Başkanı Emine Şaffak, yapmış oldukları bir günlük gezide Artvin’in doğal turistik yerlerini ziyaret ederek Artvin’i yakından tanıma imkânı bulduk dedi. Kafile Başkanı Emine Şaffak yaptığı açıklamada;
 
“Bugün özellikle Artvin Kadın Girişimciler Kooperatifi’ni ziyaret ederek kooperatifin başarılı çalışmalarını yakından görmek istedik. Sizlerle bilgi deneyim paylaşımı için Artvin’deyiz. Artvin kadın kooperatifini ziyaret ederek dostluk köprüsü kurduk. Bu dostluk köprüsünü daha da ileriye taşıyarak, dostluk köprüsünün diğer ayağını tamamlamak adına sizleri de üyelerinizle birlikte Vakfıkebir’e davet ediyorum.” dedi.
 
GÖNÜLLÜ KÜLTÜR VE TURİZM ELÇİLERİ
ARTVİN’İ ZİYARETTE BULUNDULAR
 
Emine Şaffak Vakfıkebir´de kurmuş oldukları dernek hakkında Artvin kadın Kooperatifi’ne bilgi aktardı. Şaffak, “Derneğimiz 2011 yılında Aylin Aksoy Başkanlığında kurulmuş olup 2015 yılı itibariyle Mualla İskenderoğlu Başkanlığında çalışmalar yürütülmektedir. Derneğimizin amacı ilçenin kalkınmasına ve sosyal hayatın geliştirilmesi hedeflemektedir.
 
Derneğimizin amaçları dezavantajlı gruplar olan engellilerimize, Yaşlılarımıza, kadınlarımıza çocuklarımıza sosyal sorumluluk ve kamu yararı gözeterek Vakfıkebir kadınları olarak çalışmaktayız. Dernek yönetimi olarak bu gezide Emine Şaffak, Fatma Altın, Gamze Çavdaroğlu, derneğimiz kurucu üyelerinden Serap Çilingir ve Zela Algan gönüllü çalışmalarla katkı sunmaktadır.
 
Bizler, İlk kez Artvin’i ziyaret etmekteyiz. Doğasına, insanına, kültürüne bayıldık. Kafiledeki arkadaşlarımız Şavşat’ı ve Artvin’i ilk kez ziyaret etmektedir. Artvin’in doğasını çok sevdiler. Bundan sora farklı gruplarla turizm hareketi başlatacağız. Bugüne kadar bunun yapılmamış olması kanımca büyük eksikliktir. Sizlerle birlikte organizasyonlarla daha çok kadınımızı Artvin’e getirerek bu güzellikleri yaşamalarını sağlayacağız. Ayrıca şahsıma ve heyetime göstermiş olduğunuz yakın ilgi alakadan dolayı çok teşekkür ediyorum.
 
Kafile Başkanı Emine Şaffak, konuşmasının devamında; “ Artvin kadın Girişimciler Kooperatifi’nin ziyaretinde Artvin yöresel lezzetlerini tatma imkânı bulduk lezzetleri hazırlayan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.
 
ÇOK ANLAMLI BİR GÜNDE, KADIN DAYANIŞMASI GÜNÜNDE
VAKFIKEBİRLİ DOSTLARIMIZIN ZİYARETİ BİZİ ÇOK MUTLU ETTİ
 
Artvin Kadın Girişimciler Turizm Geliştirme ve İşletme Kooperatifi Başkanı Hatice Nur Ersöz’de ziyaretle ilgili söz alarak, Artvin’de 25 Kasım Pazar günü gerçekleştirilen gezide Vakfıkebir Yaşama Katkı Derneği’ni ve gönüllülerini ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduk. Kafile başkanımızla sosyal medyadan iletişim kurduğunu ifade eden Ersöz;” Sosyal medya dünyamızı küçülttü. Avucumuzun içine koydu. Buradan yurt içinde olsun, yurt dışından olsun birçok dostluklar kurmaktayız. Bugün bu buluşmanın da mimarı sosyal medyadır.
 
Misafirlerimiz, ilimizdeki örnek kayın mantarı çalışmalarını yerinde incelemek için gelmek istediklerini talebiyle iletişim kurduğumuzu konuklara açıklayarak işbirliği ve deneyim paylaşıma her zaman açık olduklarını dile getirdi.
 
KOOPERATİFİMİZİN KURULUŞUNDA
FEDAKÂRLIK VE BEDEL ÖDEME VAR
 
Başkan Ersöz kooperatifin kuruluş aşamalarını anlatırken büyük bedeller ödediklerini ifade etti. Ersöz;” Bedel ödeyenler arasında çalışma arkadaşımızı amansız hastalığa yakalanan Emine Kartal’ı kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Kooperatifimiz, Engelliler Derneği’nin proje çalışmasıdır. Biz, İlimizde kadın kooperatifi kurarak kadınlarımıza istihdam alanları yaratmayı hedefledik.
 
Üreterek ilin kalkınmasını kadınlarımızın sosyal hayata katılımını sağlayarak üreten, bölüşen ilin gelişimine katkı sunan kadınlarımızın iş gücünden yararlanarak kooperatifimizle beş yıldır birçok olumsuzluk ve imkânsızlıklara rağmen büyük fedakârlıkla faaliyet göstermekteyiz. Artvin Kadın Girişimciler Turizm Geliştirme ve İşletme Kooperatifi İlimizde ve bölgemizde tek kadın ve turizm kooperatifi olma özelliğindedir açıklamasında bulundu.
 
Kooperatif Başkanı Ersöz, gelen konuklarına Artvin yöresel mutfağından kendi üretimleri olan erişte ve silor yaparak çay ikram etti. Vakfıkebir Yaşama Katkı Derneği Üyeleri kooperatif merkezi ziyareti sonrası kooperatifin ürettiği ürünleri satın alarak kadın emeğini desteklediler. Heyet günün anısında hatıra fotoğrafı çektirerek dostluklarını pekiştirdiler. Yapmış oldukları bir günlük gezi programıyla Vakfıkebir Yaşama Katkı Derneği Artvin’e iz bırakarak, Artvin Kadın Girişimciler Kooperatifi’nden iadeyi ziyaret talebinde bulunmalarının ardından kooperatif merkezinden ayrıldılar.

 

Bu haber 459 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : HATİCE NUR ERSÖZ

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com