08.11.2018
Artvin’in derelerine girilmiş, HES’lerle doğal yapısı bozulmuş ve her yerden keşke yapılmasaydı sesleri, feryatları yankılanmaya devam ederken, deresine HES girmemiş tek ilçe olma özelliği taşıyan Ardanuç’a zorla HES yapmanın çalışması yapılıyor.

 

Ardanuç halkının derelerinin kendilerine yetmediği, tarım ve hayvancılığın en yoğun olduğu ilçenin zaten su probleminden kaynaklı sorun yaşadığı gerekçesiyle konu mahkemeye taşındı.

Ardanuç Muhtarlar Derneği Eski Başkanı Derelerin Kardeşliği Platformu Üyesi Elyesse uygun zorunlu bir açıklama yaptı.
 
Uygun, açıklama yapmam zorunlu oldu diye başladığı yazısında şu ifadelere yer verdi;
Ardanuç Derelerin Kardeşliği Platformu çevresinde olan bir arkadaşın pasifizmi savunup" ya o HES’i yaparlar" demesi üzerine bu yazı ihtiyaç oldu.
 
Herkes şu veciz sözü bilir " ......vaz geçtiğin de yenilirsin". Ardanuç Regülatörü 5 HES ile ilgili özet bilgi şudur. 2012 yılında ilk ÇED’e itiraz ve mahkeme açıldığında proje Aydın ve Bulanık sularının bir noktada birleştirilmesiydi. Yani derenin yatağının değiştirilmesi vadi aşırttırılmasıydı.
 
Bu proje devletin altına imza koyduğu sözleşmeye aykırı olmasına rağmen Rize Bölge İdare Mahkemesi’nde ve Danıştay’da mahkeme aleyhimize karar verdi. Biz dosyayı Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunduk. Başvuru sahiplerinden biri de benim. Dosya hala Anayasa Mahkemesi’nde olduğu için 5 HES’le ilgili kesinleşmiş karar yoktur.
 
Anayasa Mahkemesi’nde aleyhine karar çıkacağını anlayan şirket karar sonucunu beklemeden projede tadilat yaparak Bulanık ve Şuvat Suyu üzerinde bir regülâtörle projelendirdi.
Tekrar yeni proje yeni keşif mahkeme harcı ve mahkemenin oluşturduğu keşif heyeti; Sonuç, saha güzergah sulanabilir alan türler köyler v.b  bir savunma ders mahiyetinde bilirkişi raporu...
Bilirkişi heyeti raporuna itiraz eden şirketin itirazı yerinde bulunmuş ve yeni bir keşif kararı alan mahkeme mayıs 2018 de şirketin talebi doğrultusunda keşif yapıldı. Daha keşif raporu mahkeme tutanaklarına girmeden şirket ağustos ayında yeni bir ÇED toplantısı daha yaptı.
 
Dün okumuş takımından biri daha kendisine sosyolog diyordu; biz HES’in neresine karşıymışız diye saha araştırması yapıyordu. Önce pas geçecektim alakasız kişilerle konuşulduğunu görünce itirazımızı kaba hatlarıyla anlattım. Rapor yazmaya gelen kişi konudan bihaberdi.
 
Sonuç; Ardanuç DEKAP gönüllü yürütücüleri ve duyarlı dostlar; şirketin regülatör 5 HES ile ilgili kazandığı hiçbir mahkeme kararı yoktur. Eğer olur da bir makine dereye inerse bu şirketin yasa tanımazlığı siyasi aymazlığı ve her şeyleri paraya tahvil yerli işbirlikçilerin desteğiyledir ki bu durumda bize düşen aynı şiddette bir tavırla şirketi yasaya uymaya ve mahkeme kararı kesinleşinceye kadar şirketi dereden defetmektir. Bize düşen karşı çıkışımızın haklı ve meşru olduğunu dile getirmektir. Tüm duyarlı arkadaşlara bilgi mahiyetinde...
 
Yerel medya olarak, gerek yerel yöneticilerden, gerek Artvin’deki siyasetçilerden, gerekse Ankara’daki milletvekillerinden, Artvin’in HES’siz bir ilçesinin olması gerektiği, Bunun da bugüne kadar hiç HES girmemiş Ardanuç olabileceği görüşümüz aktardık. Diğer ilçelerin tüm havzaları bir ya da birden çok ardışık HES’lerle adeta iğdiş edildi.
 
Dere yatakları bozuldu, köylerin pınar suları kayboldu. Köylerin doğası ve yerleşim yerleri ise yanaşma yolları ve açılan tünel, dökülen hafriyatlar nedeniyle geriye dönülmesi imkânsız büyük zarar gördü. Ardanuç’ta HES’in konuşulması yeni bir doğa cinayetinden başka bir şey olmayacak. HES’lerin en kötü yanı “Su Kullanma hakkının HES şirketlerine ait olmasıdır. Hükümet ve DSİ yetkilileri her ne kadar can suyu bırakılıyor dense de derelerin kendileri yılın 9 ayı zaten can suyudur. Can suyundan nasıl can suyunun bırakılacağını yetkililer açıklamalı. Bu da halkı kandırmacadan başka bir şey değil.”

Bu haber 566 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com