07.11.2018
2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası dolayısıyla lösemi hakkında farkındalık yaratmak isteyen İl Sağlık Halk Sağlığı Şube Müdürlüğü stant açtı. Artvin İl Sağlık Müdürü Opr Dr. İrfan Akalın “Lösemi %90 tedavi edilebilir bir hastalıktır” dedi.

 

Halk arasında kan kanseri olarak bilinen lösemi, çocuklar için büyük tehdit oluşturuyor. Konu ile ilgili farkındalık yaratmak isteyen Akalın, löseminin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu söyledi. Akalın, “1960’larda tanı konulduktan sonra yüzde 100 ölümler yaşanırken bugün löseminin tedavi edilme oranı eğer erken tanıda yakanmışsa geç kalınmamışsa yüzde 90-95’’in üstünde” dedi.

 

2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası dolayısıyla Artvin AVM Alış Veriş Merkezi girişinde farkındalık için stant açan ve hastalık hakkında bilgi veren İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. İrfan Akalın, günümüzde gelişen tıp teknolojisi sayesinde erken teşhis ve etkili bir tedavi yöntemiyle iyileşme oranının oldukça yüksek olduğunu vurguladı.
 
MASKELİ ÇOCUKLARDAN KORKMAYIN 
SİZE HASTALIK BULAŞTIRMAZLAR
 
Stantta lösemi ile ilgili pratik bilgilerin aldığı broşür, maske ve çocuklar için balonlarla alışveriş merkezine girip çıkan vatandaşlara hastalık hakkında bilgi verildi. Akalın burada yaptığı açıklamada:” 2-8 Kasım tarihleri Lösemili Çocuklar Haftası dolayısıyla farkındalık yaratmak adına İnsanların girip çıkış yaptığı AVM’nin girişinde stant açtık. Burada yüzümüzdeki maskelerle dikkat çekmek istiyoruz. Lösemili çocuklar maskeyi hastalığının bulaşıcılığı nedeniyle takmıyorlar. Aksine dışarıdan mikrop kapmamak için takıyorlar.
 
FARKINDALIK OLUŞTURMADA BASINIMIZIN
ÇOK BÜYÜK KATKILARI EMEKLERİ VARDIR
 
Bu çocuklardan hastalık bulaştırır mı diye korkmayın. Aksine sizin bulaşıcı hastalığınız varsa bu çocuklardan uzak durun ki onları korumuş olun. Lösemi tedavi edilebilir hastalık ancak tedavisi uzun ve zor bir süreci de beraberinde getiriyor. Bu durumda ailenin maddi psikolojik sıkıntıları artıyor.
 
Biz Sağlık Bakanlığımız, Lösemi ile ilgili Vakıf, dernek ve STK’larla da yakın çalışmakta, birlikte bu hastalığa karşı başarılı mücadele verilmektedir. Burada basınımıza ayrıca teşekkür etmek isterim. Bu farkındalık etkinliğinin tüm Artvin halkına, Türkiye’ye duyurarak insanları bilgilendirme görevini yaparak büyük bir katkı sunuyorlar. Bu nedenle lösemili çocuklar ve aileleri adına, kurumuz adına sizlere çok çok teşekkür ediyoruz. “dedi.
 
LÖSEMİ NASIL ORTAYA ÇIKIYOR?
 
Löseminin çocukluk çağında en sık görülen kanser türü olduğunu belirten Akalın “Kemik iliğindeki kan kökenli hücrelerin anormal, kontrolsüz çoğalması sonucunda bu hastalık ortaya çıkıyor. Kemik iliğinde kanser yayılınca kan üretme fonksiyonu kayboluyor. Vücut kan üretemediği için çocuklarda kan değerleri düşmeye başlıyor. Bunun sonucunda çocukta kansızlığa bağlı yorgunluk, bitkinlik, halsizlik, okul başarısında düşme gibi belirtiler karşımıza çıkıyor” diye konuştu.
 
‘ENFEKSİYONLAR RİSK TAŞIYOR’
 
Birçok çocuğun enfeksiyon geçirdiğini fakat sık sık geçirilen enfeksiyonlara dikkat etmek gerektiği uyarısında bulunan Akalın , “Çocuk, her şey normal seyrinde giderken artar da üç veya dört kez sık sık enfeksiyon geçiriyorsa o zaman ‘acaba bağışıklık sisteminde bir sıkıntı var mı?’ diye düşünmeliyiz. Çünkü Lösemi ne yazık ki böyle karşımıza çıkıyor” dedi.
 
‘TÜRKİYE’DE 2 BİN ÇOCUK LÖSEMİ HASTASI’
 
Löseminin dünyada 100 bin kişiden 3 veya 4’ünde görüldüğünü belirten Akalın “Bu hastalık en çok 2 ile 5 yaş arasında özellikle de erkek çocuklarında görülüyor. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı rakamlarına göre bin 500, 2 bin çocuk lösemi hastası. Artvin’de ise 35 civarında bir hastamız var. Lösemi adı bizi çok korkutuyor kanser ve çocuk olması itibariyle ama lösemi çocuklukta tedavi edilebilen ve başarı yüzdeleri oldukça yüksek olan bir hastalık” diye konuştu.
 
‘TANININ GEÇ KONULMASI HASTALIĞI İLERLETİYOR’
 
Bazı çocuklarda tanı konulma noktasında zorluklar yaşandığını aktaran Akalın, “1960’larda tanı konulduktan sonra yüzde 100 ölümler yaşanırken bugün tedavi edilme oranları yüzde 90’in üstünde. Çok geç tanı konulduğunda hastalık ciddi anlamda ilerlemiş oluyor” ifadelerini kullandı.
 
‘TEDAVİ AİLE, ÇOCUK VE DOKTOR UYUMU GEREKTİRİYOR’
 
Tedavinin uyum gerektirdiğini söyleyen Akalın , “Çünkü tedavi bir, iki hafta değil en az 2 yıl sürüyor. 3-4 yıl sürebilir. Aileler ve çocuklar için Çok zor bir süreçtir. O nedenle hasta iyi bir merkezde doktor ve aile uyumunun da olduğu şekilde tedavi edilmelidir.
 
Çocukların beslenmesinin de önemli olduğuna dikkat çeken Akalın , “Mümkün olduğunca doğal beslenmelerini öneriyoruz. Lösemide belirtiler bir hafta ile 1 buçuk ay arasında oluşur. Her şey normal giderken çocuk üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdi, bir hafta sonra idrar yolu enfeksiyonu oldu, daha sonra başka bir enfeksiyon daha geçirdiyse; tekrarlayan enfeksiyonlar ve tekrarlayan kanamalar gözleniyor ise mutlaka hekim ile görüşmek gerekir.
 
Anne babalar çocuklarına dikkat etsinler ve her zaman gözlemlesin. Bugün 7 Kasım 2018 Çarşamba günü farkındalık amacıyla Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde ücretiz halka açık çocuklara ve ailelerine film gösterisi yapılacak. ”dedi.
 

Açıklamanın ardından stantta görevli Sağlık personeliyle maskeler ve kurdele takarak 2-8 Lösemili Çocuklar Haftası’na farkındalık fotoğrafı verildi. Stant akşam 20’00’ye kadar açık kaldı. Vatandaşlar lösemiyle ilgili görevlilerden bilgi aldı.

Bu haber 429 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com