08.10.2018
Artvin Valisi Ömer Doğanay, Ardanuç ilçesinde işadamı Yaşar Kavaklı tarafından kurulan yenilebilir enerji kaynakları alanında 14 milyon liralık yatırım ile bio kütle katı yakıt pelet üretim fabrikasında incelemelerde bulundu.

 Doğanay’ın fabrika incelemelerine, AK Parti Artvin eski Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Muhammet Furkan Sancaktutar, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Orhan Yazıcı ileİl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci de eşlik etti.

Fabrikayı gezen Vali Doğanay ile beraberindekilere fabrikasının sahibi Yaşar Kavaklı tarafından bilgi verildi.
Pelet, her türlü endüstriyel ve tarımsal atıkların kurutulup, öğütüldükten sonra yüksek basınç altında sıkıştırılması ile oluşan forma verilen isimdir.
Fabrikanın sahibi Yaşar Kavaklı, tesisin yaklaşık 14 milyon liraya mal olduğunu belirterek, 7 bin 150 metre kare arsa üzerine inşa ettiğimiz pelet fabrikasının kapalı kullanım alanı 2 bin 500 metre karedir. Fabrikada şu itibarıyla 25 kişi çalışmaktadır. Kısa sürede işçi kapasitesini 60’a çıkarmayı planlıyoruz. İlçemize ve ilimize yaptığımız yatırım ile gençlerimize iş imkanı sağlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.
 
Kavaklı, pelet hammaddesi, genel olarak ağaç, odun, talaş, yonga, kabuk, dal ve benzeri orman atıkları, tahta parçası, talaş, takoz gibi malzemeler kullanılır. Kömür, doğalgaz gibi yakıtlara karşılık %40-50 civarında tasarruf sağladığını söyledi.
Kavaklı, her türlü odun, odun artığı ve ormansal artıkların öğütüldükten sonra kurutularak yüksek basınçla preslenerek sıkıştırılması suretiyle yoğunluğu arttırılarak enerji elde etmek maksadıyla kullanılan küçük parçacıklardan oluşan bio yakıt peletin verimi yüksek, fiyatının ise düşük olduğu kaydetti.
 
ÇEVREYE DUYARLI VE TAMAMEN YERLİ
 
Çevreci bir yakıt olduğu kaydedilen bio yakıt peletin ağaç ve orman atıklarından üretilmesi sebebi ile yenilenebilir bir enerji kaynağı ve kömür gibi zehirleme tehlikesinin olmadığı savunan Kavaklı,  “Yakıt tasarrufu ile öne çıkan peletin odun artığından elde edilmesi nedeniyle çevreye duyarlı ve yerlidir. Saatte 5 ton üretme kapasitesine sahip tesisimizde makine ekipmanları ve preside kendimiz üretiyoruz. Hali hazırda yıllık 30 bin ton üretim kapasitemiz var” diye konuştu.
 
VALİ DOĞANAY, FABRİKA İLÇEDE İSTİHDAMINA KATKI SUNACAK
 
Vali Doğanay, iş adamı Yaşar Kavaklı’yı ilçeye kazandırdığı önemli yatırımından dolayı tebrik ederek, hayırlı ve bol kazançlar dileğinde bulundu.
Doğanay, fabrikanın gençlere yeni bir iş kapsı olacağını ve istidama katkı sunacağını da kaydetti.
Öte yandan fabrikanın resmi açılışı önümüzdeki aylarda gerçekleştirileceği kaydedildi.
 
TARİHİ İSKENDERPAŞA CAMİSİNE ZİYARET
 
Buradaki incelemelerinin ardından ValiDoğanay ve beraberindekilertarihi AdakkaleMahallesini de ziyaret ederek, gençlerle ve vatandaşlar bir süre sohbet ederek sorun ve taleplerini dinledi.
Yaklaşık 500 yıllık tarihe sahip olan İskenderpaşa Camisi’ni de ziyaret ettikten sonra ilçeden geç saatlerde ayrıldı.
Pelet,tamamen türk lirası üzerinden işlem görüyor ve kur farklarından etkilenmiyor.
 
Giresun 2. OSB’de faaliyete geçen Alternatif Enerji Genel Müdürü Atakan Ayvaz ; “Tamamıyla yerli ve milli bir üretim yapıyoruz,anahtar teslim Pelet Fabrikaları yapıyoruz ve bunu Dünya’da yapan sayılı firma var,bizim amacımız İthalatın önüne geçerek,paramızın dışarıya çıkmasını önleyerek ülke ekonomisine katkı sağlamak”
 
Bir fabrikalarının da Artvin Ardanuç’ta olduğunu belirtan Ayvaz,” fabrika üretim sistemlerinin şu anda Bulancak OSB’de 1400 m2 bir alan üzerine kurulu olduğunu ve ortalama 35-40 kişilik bir istihdam da bulunabildiklerini belirtti. Giresun Valisinden ve Bürokratlardan Sanayi bölgesinde kapalı üretim alanı için yer istediğini belirtirken,yerli ve milli ekonomiye katkı sağlamak için fabrikamızı büyütmemiz gerekiyor,hem sermayemizi yurt içinde tutup hem de istihdama katkı sağlamak istiyoruz”dedi.

Bu haber 1361 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : AVBM

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com