07.10.2018
Artvin Şavşat Karayolu Porta Manastırı mevkiinde yine büyük bir heyelan ve göçük yaşandı. Şans eseri araçların denk gelmediği heyelan bir süre yolun kapanmasına neden oldu. Devasa kayaların yolu kapadığını gören vatandaşlar cep telefonlarıyla çekim yaparak sosyal medya üzerinden olayı anında duyurdu.

 Bu yollarda sürekli böylesine devasa heyelan ve göçüklerin geldiğini belirten vatandaşlar; Çok geriye gitmeye gerek yok. Geçen yıl tam 1 yıl önce 2 Ekim’de seyir halindeki bir aracın üstüne kaya düşmüş 3 kişi hayatını kaybetmiş, bir kişi yaralanmıştı. Bu yıl Mart ayının 26’sında yine devasa bir heyelan yaşandı. Bir dağ adeta yıkıldı. Şans eseri o anda kimse yoktu. Can ve mal kaybı olmadı.

 5 Ekim’de yine Artvin Şavşat yolu, yine heyelan… Neden bu kadar artış oldu? Ve bu heyelanlar neden devasa boyutta olmaya başladı? Bunun bir araştırma konusu olduğunu düşünmekteyiz. Bugün yine şans eseri o esnada araç geçmediği için can ve mal kaybı yok. Ama bu yolun artık güvenliği sorgulanmalı.   Karayolları tarafından görevlendirilecek uzmanlar yol boyunca düşmek üzere olan serbest kalmış taş ve kayaları tespit etmeli, bunun yanında heyelana hazır hale gelmiş çatlaklara baksınlar, önceden kontrollü şekilde indirsinler. Çünkü her zaman bu kadar şanslı olamayabiliriz.
 
 Artvin Şavşat Ardahan yolu aynı zamanda uluslar arası bir yoldur. Yani buradan Gürcistan’a ve diğer ülkelere geçiş yapılıyor.   Neyse ki kimsenin burnu kanamamış. Geçmiş olsun diyelim, De bir daha böyle vakalar yaşanmasın” ifadelerini kullandı.
Artvin Şavşat, Ardahan Karayolu’nda daha önce meydana gelmiş heyelan haberlerini bir kere daha kısaca hatırlatıyoruz: Bu kaza 2 Ekim 2017 tarihinde yaşandı.
Artvin´in Şavşat ilçesinde seyir halindeki otomobilin üzerine kaya düşmesi sonucu 3 kişi öldü, 1 kişi yaralandı. Yağmurun etkili olduğu Şavşat- Artvin Karayolu’nun 23. kilometresi Avcılar köyü mevkisinde, Ahmet Çoban yönetimindeki otomobilin üzerine yamaçtan kopan kaya düştü. Kazada, sürücü Çoban ve 5 yaşındaki oğlu Umut Çoban ile Yunus Güneş olay yerinde hayatını kaybetti, yaralanan İ.T. ise Şavşat Devlet Hastanesi´ne kaldırıldı. Kazaya, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, jandarma ve 112 sağlık ekipleri müdahale etti.  Bu yıl Mart ayında yine çok büyük bir heyelan yaşanmış ve göçme anı saniye saniye vatandaşlar tarafından çekilmiş ve bu görüntüler ulula basında günün konusu olmuştu. 

Bu haber 707 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com