02.10.2018
Tokat Turhal’da 2 Eylül 2018 tarihinde yapılan Türkiye Yıldızlar Karakucak Türkiye Şampiyonası güreşlerinde Artvin’e bir altın madalya geldi. Yıldız şampiyon Can Gülçay’ın hedefi ise büyük…

 Güreş Antrenörlüğünü Zaza   Vardize’nin yaptığı 17 yaşındaki Can Gülçay, 60 Kg’da Türkiye şampiyonu oldu. Tüm rakiplerini teker teker yenen şampiyon Gülçay, 60 Kg’da yıldızlar Türkiye Güreş Federasyonu ve Turhal Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen Yıldızlar Karakucak Türkiye Şampiyonası ve Uluslarası Kocakavak Güreş Festivaline, Azerbaycan, Gürcistan, İran ve Türkiye´nin çeşitli illerinden gelen pehlivanlarla birlikte 300´ü yıldız, 150´si başaltı pehlivan olmak üzere 450 pehlivan katıldı.

Turhal Şeker Fabrikası Güreş Sahası’nda yapılan müsabakalar sonucunda Yıldızlar Karakucak Türkiye Şampiyonası’nda 40 kiloda Ali Kaya, 50 kiloda Ömer Güner, 60 kiloda Can Gülçay, 70 kiloda Metehan Alpkılıç, 80 kiloda Denizcan Çırak, 90 kiloda Çağrıcan Bayram, 110 kiloda Tayyip Küçük birinciliği elde etti.
Turhal Belediyesi Uluslararası 21. Kocakavak Güreş Festivali’nde ise başaltı pehlivanlarından Samet Özarslan birinci, Nurican Ateş ikinci, Yunuscan Küçük üçüncü olu.
 
Türkiye Güreş Federasyonu ve Turhal Belediyesi´nin ortaklaşa düzenlediği Yıldızlar Karakucak Türkiye Güreş Şampiyonası’nda yıldızlarda 60 KG’da Can Gülçay Artvin’e ilk altın madalya getiren güreşçi oldu.
Artvin Belediyesi İhtisas Kulübü sporcusu olan Borçkalı Can Gülçay’ın Türkiye şampiyonu olması ilçede ve köyü Atanoğlu(Klaskür’de ) büyük bir sevinçle karşılandı. Şampiyona sonrası Artvin’e dönen güreşçiler ve Güreş Antrenörü Zaza Vardize,” Bu yıl 2 Eylül 2018 tarihinde Türkiye Güreş Federasyonu ve Turhal Belediyesi´nin ortaklaşa düzenlediği Yıldızlar Karakucak Türkiye Şampiyonası ve Uluslararası Kocakavak Güreş Festivali’ne Artvin olarak katıldık. Artvin’de ilk kez yıldızlarda Türkiye Şampiyonu çıkardık. Can Gülçay 60 KG’da tüm rakiplerini yenerek altın madalyaya ulaşmayı başardı. Ben bize her zaman destek veren Artvin Belediyesi Başkanı Mehmet Kocatepe ve Artvin Belediyesi İhtisas Kulübü Güreş branşından sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Aydemir Akköy’e teşekkür ediyorum.
 
ARTVİN’DE ÇOK YETENEKLİ SPORCULAR VAR
 
Artvin’de 10 yıldır güreş antrenörlüğü yapmaktayım. Daha önce Yusufeli Merkez ve Borçka’da birçok güreşçi yetiştirdim. Çok yetenekli gençler var. Yeter ki bunlara ulaşalım ve keşfedelim. Borçka güreşler konusunda oldukça yenidir. Ama Ardanuç, Yusufeli bu konuda gerçekten çok ileri düzeyde... Borçka’nın böyle bir sonuç alması, güreşin bu ilçede bundan sonra daha gelişmesini sağlayacak.” dedi.
 
BAŞTA HOCAM ZAZA VARDİZE OLMAK ÜZERE EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM
 
Güreşe Zaza Hoca’nın Borçka’ya gelmesiyle güreşe, spora başladığını belirten Şampiyon güreşçi Can Gülçay, “Ben 17 yaşındayım. Borçka Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisiyim. 6 çocuklu ailenin ikiz olan son çocuğuyum ikiz kardeşimin adı Cem. O güreş yapmıyor. Tokat’tan Yıldızlar Türkiye Şampiyonu olarak Artvin’e Borçka’ya dönmek benim için büyük bir onur oldu. Çok mutluyum. Bu şampiyonluk benim değil, Artvin’dir, Borçka’nındır. Benim güreşçi olmamda çok büyük emeği olan başta sayın hocam Zaza Vardize’ye çok teşekkür ediyorum. Desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Artvin Belediye Spor İhtisas Kulübü’ne, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’ye teşekkür ediyorum.
 
Hedefim, Avrupa ve Dünya Şampiyonası’dır. Artvin güreş tarihinde adı en önde yer alanlardan biri olan güreşin kitabını yazan hemşerilerimiz, ağabeylerimiz Dursun Ali Pehlevan, Avrupa Şampiyonu olmuş Okay, Köksal, Türkiye’de Hamza Yerlikaya gibi güreşçiler benim rehberim olacaklar.”dedi.
 
TOPLAMDA 450 SPORCU KATILDI
 
Türkiye Güreş Federasyonu ve Turhal Belediyesi´nin ortaklaşa düzenlediği Yıldızlar Karakucak Türkiye Şampiyonası ve Uluslararası Kocakavak Güreş Festivali Turhal Şeker Fabrikası, güreş sahasında gerçekleştirildi. Düzenlenen şampiyonaya Azerbaycan, Gürcistan ve İran´dan toplam 27, yıldızlar kategorisinde 300, baş ve baş altı güreş müsabakalarına ise 150 güreşçi katıldı. Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı´nın okunması ve açılış konuşmalarının ardından yıldızlar kategorisinde güreşler başladı. Güreşçiler güreş sahasında ter döktü.
 
Türkiye Güreş Federasyonu ve Turhal Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen Yıldızlar Karakucak Türkiye Şampiyonası ve Uluslarası Kocakavak Güreş Festivaline, Azerbaycan, Gürcistan, İran ve Türkiye´nin çeşitli illerinden gelen pehlivanlarla birlikte 300´ü yıldız, 150´si başaltı pehlivan olmak üzere 450 pehlivan katıldı.
Turhal Şeker Fabrikası Güreş Sahası’nda yapılan müsabakalar sonucunda Yıldızlar Karakucak Türkiye Şampiyonasında 40 kiloda Ali Kaya, 50 kiloda Ömer Güner, 60 kiloda Can Gülçay, 70 kiloda Metehan Alpkılıç, 80 kiloda Denizcan Çırak, 90 kiloda Çağrıcan Bayram, 110 kiloda Tayyip Küçük birinciliği elde etti.
Turhal Belediyesi Uluslararası 21. Kocakavak Güreş Festivali’nde ise başaltı pehlivanlarından Samet Özarslan birinci, Nurican Ateş ikinci, Yunuscan Küçük üçüncü olu. Güreşler sonunda derece elde eden pehlivanlara madalyaları ve kupaları takdim edildi.
 
ŞAMPİYONA ULUSLARARASI BOYUTA ULAŞTI
 
Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, güreşlerin her yıl yapıldığını belirterek, "Türkiye genelinde marka olmuş bir güreş organizasyonudur. Turhal, şampiyonlar yatağıdır. Güreşin yeridir. Çok sayıda Avrupa şampiyonu ve Dünya şampiyonu çıkmıştır. Bundan dolayı burada bir güreş damarı vardır. Biz de bu güreşi destekliyoruz. Göreve geldiğimiz dünden bu güne kadar yapmış olduğumuz destekler ile Türkiye´de minik boydan en büyük boya kadar çok sayıda şampiyon güreşçiler çıktı. Güreş nankör bir spor dalı değildir. Siz bir yatırırsanız, 10 alırsınız. Bizim bu organizasyonumuz, ayrıca uluslararası da yapıldı. Azerbaycan’dan, İran´dan ve Gürcistan´dan da şampiyonlarımız bu organizasyona katıldı. Bugüne kadar yapılan güreşçilerin en büyüğünü gerçekleştirdik" dedi.

Bu haber 346 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com