17.09.2018
Artvin’de “2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı’nın başlaması nedeniyle tören düzenlendi. Artvin Gazi Ortaokulu’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende eğitim öğretimin önemine ilişkin konuşmalar yapılarak şiirler okundu.

 Programda konuşan Artvin Valisi Ömer Doğanay, yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla Artvin’de yaklaşık 26 bin öğrencinin ders başı yaptığını kaydetti.

Okulların bireyi hayata hazırlayan, eğitim imkânlarını sistemli bir şekilde sunan ve geleceğe ilişkin hedeflerine ulaştıracak en önemli eğitim yuvaları olduğunu söyledi.
Doğanay, “Çocuklarımızı ve gençlerimizi ne kadar iyi yetiştirebilirsek, onlara ne kadar çok imkân sunabilirsek, ülkemizin yarınları da o kadar parlak olacaktır. Eğitimin temel hedefi, sağlıklı, çalışkan, üretken, araştıran, soruşturan ve yorumlayan bireyler yetiştirmektir. Çocuklarımızı ve gençlerimizi bu özelliklere sahip, vatanımıza, milletimize, en önemlisi kendilerine yararlı bireyler olarak geleceğe hazırlamak bizlerin vazifesidir.” diye konuştu.
Doğanay, 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı’nın verimli geçmesini temenni ederek; sevgi, saygı ve başarı dileklerinde bulundu.
 
İl Milli Eğitim Müdürü Abdülcelil Kahveci’de il genelinde hizmet veren 224 eğitim kurumunda görev yapan 2 bin 80 öğretmenimiz, 675 personel ve tüm eğitim paydaşlarıyla el ele, gönül gönüle vererek 2023 hedefleri, 2053 ve 2071 vizyonu ışığında ülkenin geleceğini inşa edeceklerini söyledi.
Kahveci, okulların daha yaşanabilir olması için kentte 136 milyon liralık 20yeni okul ve tesis inşasının devam ettiğini dile getirerek şunları söyledi.
“Cemiyet hayatımızın şekillenmesinde, geleceğimizin daha iyi kurgulanmasında vazgeçilmez olan eğitim, çocuklarımız için olduğu kadar devletimizin ilelebet bağımsız yaşaması için de en temel koşuldur.
 
Eğitim ve öğretimdeki en önemli hedefimiz; çocuklarımızı çağın gerektirdiği bilimsel ve teknolojik donanımların yanında milli, ahlaki, manevi ve kültürel değerlerle bezenmiş olarak yetiştirmektir. Devletimizin ve milletimizin geleceğini garanti altına alarak insanlarımızın mutlu ve müreffeh yaşamalarını temin etmenin yolu da buradan geçmektedir.
 
Kalkınmış ve modern ülkeler eğitim sistemlerini sürekli yenileme ve gözden geçirme ihtiyacı duymaktadır. Milli Eğitim Bakanlığımız, Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte eğitim öğretim politikaları üreterek, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyet seviyesine ulaşma hedefini gerçekleştirmek için yoğun çaba içerisine girmiştir. 2023 eğitim hedefleri doğrultusunda çalışmalarına yön veren Bakanlığımızca birçok reform gerçekleştirilmiştir.
 
Sayın Valim, değerli katılımcılar, 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı, okullarımızda yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilerimizin katkılarıyla akademik, sosyal, sportif, kültürel, sanatsal alanlarda elde edilen başarıların daha da üst noktalara taşınması için gayret ve çabaların yoğunlaştığı bir yıl olacaktır.
Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, ülkemizin eğitim politikalarını, stratejilerini, değerlerini ve uzun vadeli hedeflerini rehber edinerek ilimizde uygulamakta olduğumuz Artvin’de Her Yönüyle Eğitimin Niteliğini Geliştirme (AHENG) Projesi kapsamında belirlediğimiz hedeflere ulaşabilmek için yapacağımız çalışmalarla geleceğimize büyük bir heyecan ve kararlılıkla yön vermeye devam edeceğiz.
 
“Okullar yaşanabilir alanlar olduğu sürece, çocuklarımız mutlu ve güvende olur.” anlayışını benimseyerek, bugün itibariyle ilimizde toplam proje tutarı 135.741,000 TL olan 20 yeni okul ve tesis inşası devam etmektedir. Okullarımızın fiziki mekanlarındaki eksiklikleri gidermek ve öğrencilerimize daha düzenli, daha sağlıklı ortamlarda eğitim alma imkânı sunabilmek için iyileştirme çalışmalarına ağırlık verip, altyapı, donanım ve hijyen bakımından okullarımızın çağdaş görünüm kazanmasını hedefledik. Bu doğrultuda 2018 yılı içerisinde         7 milyon 887 bin liralık bütçeyle il genelinde 32 eğitim kurumumuzun onarımını gerçekleştirdik.
 
“Gerçek eğitim, kendinizden en iyiyi vermekten geçer.” Bu bağlamda teknoloji ne kadar gelişiyor olsa da, ders içerikleri elektronik ortamlara aktarılıp, sınavlar uzaktan kontrollerle yapılıyor olsa da eğitimde özel ve genel amaçlarımıza sizsiz ulaşmanın mümkün olmadığı aşikârdır. Sizin fedakârlığınız, sevginiz, dokunuşunuz, tebessümünüz, yüreğinizdeki vatan ve bayrak sevgisi; eğitimimizin olmazsa olmazıdır.
 
Sizlere emanet edilen ülkemizin geleceği yavrularımızı, bu vatan toprağına âşık, değerlerine sahip, bilgili ve kültürlü insanlar olarak yetiştirmek ancak sizlerin gayreti, sabrı, fedakârlığı ve sevgisi ile mümkün olacaktır.
Bu kutsal görevi üstlenmenin bilinci içerisinde şartlar ne olursa olsun görevinizi lâyıkıyla yerine getireceğinize, fedakârca çalışacağınıza inancımız tamdır. Hiç şüphesiz yeni nesil, sizlerin elinde şekillenecek, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi “Yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır.” Değerli meslektaşlarım, çocuklarımız, siz kıymetli öğretmenlerimize emanettir. Sizlere yürekten inanıyor, güveniyor ve başarılar diliyorum.
 
Sizler geleceğin anahtarlarısınız. Gelecek, sizin düşüncelerinizle, fikirlerinizle, hayallerinizle şekillenecektir. Bu nedenle dünyayı yorumlama ve algılayışınız, sayılar üzerinden değil, değerler üzerinden olmalıdır. Bizim bütün gayretimiz sizlerin donanımlı olarak yetişmesidir. Kendinize hedefler belirlemeli ve bu hedeflere ulaşmak için gayretli ve azimli olmalısınız. Ne kadar büyük hedefleriniz olursa, o oranda başarılar elde edeceğinizi biliniz. Ülkemizin geleceğine siz yön verecek, bu ülkede sizler söz sahibi olacaksınız. Bu nedenle size sunulan imkânlardan en iyi şekilde yararlanmanız ve kendinizi geliştirmeniz, sizi, ailenizi ve öğretmenlerinizi mutlu edecektir.
 
Yeni eğitim-öğretim yılında sizlere sağlık, esenlik ve başarılar diliyorum.
Ailelerin, toplumların, ülkelerin, cemiyet ve milletlerin geleceği, yetiştirecekleri yetenekli ve sorumluluk sahibi gençlerin varlığına bağlıdır. Zamanın nesnesi değil, öznesi olan bir gençlik, geleceği inşa edebilir. Hayâ ve edebi kuşanmış, farklı bakabilen, sorgulayan, analiz eden, ufku, yaşadığı coğrafyanın dışına taşan bir gençlik, toplumun öncüsü olabilir. Geleceğe yürümek, ancak yetişkinlerin tecrübesi ile gençlerin heyecan ve dinamizminin buluşturulmasıyla mümkündür. Sizlerden isteğimiz tecrübelerinizi çocuklarımıza aktarmanız, eğitim hayatları boyunca onların yanında olmanızdır.
 
Eğitimin ailede başladığı, okulda geliştiği ve toplumda olgunlaştığı gerçeğinden hareketle bin bir cefa ve fedakârlıkla büyüttüğünüz çocuklarımızın geleceğe hazırlanmasında okullarımızla, öğretmenlerimizle sürekli işbirliği sağlayacağınıza inanıyorum. Çünkü çocuklarınızın ilk öğretmenleri ve onları en iyi tanıyanlar sizlersiniz. Çocuklarımıza güveniniz, güven veriniz, başarısızlık durumlarında onlara umut aşılayıp hayata bağlayınız.
 
Bu duygu ve düşüncelerle geleceğimizi şekillendiren kıymetli öğretmenlerimizin, yarınlarımızın teminatı olan sevgili öğrencilerimizin, eğitim öğretimin vazgeçilmez paydaşları olan değerli velilerimizin ve tüm eğitim camiamızın İlköğretim Haftası’nı kutluyor, 2018-2019 eğitim-öğretim yılının Artvin’imize, ülkemize hayırlı olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. İlimizde yaptığımız tüm eğitim çalışmalarında bizlere her zaman büyük destek veren Sayın Valimize, milletvekilimiz sayın Erkan Balta’ya, belediye başkanımız sayın Mehmet Kocatepe’ye, kurum amirlerimize ve Bakanlığımızın değerli yöneticilerine şükranlarımı sunuyor, gelecekte daha başarılı ve mutlu bir Artvin oluşturma azmiyle sizleri selamlıyor, saygılarımı arz ediyorum. Törende öğrenciler tarafından eğitim öğretimin önemine ilişkin şiirler okunurken okula yeni gelen öğrencilere okuldaki öğrenciler tarafından çiçek verildi.
 
Törende okul öğrencilerinin halk oyunları gösterisinin ardından Artvin Valisi Ömer Doğanay’ın ilk ders zili çalmasının ardından sona erdi.
Artvin Valisi Ömer Doğanay, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Abdurrahman Cengiz Çerçi, İl Milli Eğitim Müdürü Abdülcelil Kahveci, Gazi İlköğretim Okulu Müdürü Osman Pehlivan kurum müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Bu haber 866 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sami ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com