13.09.2018
Hopa Sığınma Evi´nde kalırken henüz bilinmeyen bir nedenden dolayı hastanelik olan ve yaklaşık 2.5 yıldır yaşam mücadelesi veren Derya bebek, 30 Ağustos 2018 tarihinde tedavi gördüğü Samsun’da hayatını kaybetti. Suçlular yakalanana kadar olayın peşini bırakmayacağını söyleyen anne Ömür D., ´Ben artık onu sevemem, koklayamam. Artık Derya yok. Kanını yerde bırakmayacağım´ dedi.

 ADALET İSTİYORUM!

Anne Ömür Su D.’nin iddiasına göre, Hopa Kadın Sığınma Evi´nde kalan 2 yaşındaki kızı Derya 2.5 yıl önce bizzat kendisi tarafından resmi tutanakla görevlilere bırakıldı. Derya bebek, annesinin olmadığı bir zaman dilimde başka bir kadın tarafından kadın sığınma evinde bir odada baygın bulundu. Ambulans helikopterle Samsun´a getirilen Derya bebek, 2,5 yıl süren yaşam mücadelesini 30 Ağustos 2018 tarihinde kaybetti. 31 Ağustos 2018 tarihinde 4,5 yıllık kısa ömrü sonrası toplam 4 kişilik bir cemaatle namazı dahi kılınamadan sonsuzluğa uğurlandı.
BAŞKA DERYALAR ÖLMESİN BU SON OLSUN
2,5 yıldır olayın nasıl meydana geldiği ile ilgili aydınlatılmadığını söyleyen anne Ömür Su D. Artvin’de yerel medyaya basın açıklamasında bulunarak çocuğunun neden, nasıl bir darbeye kaldığını, neler yaşandığını öğrenmek ve ihmali olanların cezasını çekmeleri için hukuki mücadelesini sonuna kadar sürdüreceğini belirterek " Bundan 2,5 yıl önce Hopa Kadın Sığınma Evi’nde Derya bebeğin başına bir şey geldi. Derya bebek, öldürülen son çocuk olsun. Kızımın kanını yerde bırakmayacağım, susmayacağım. 2,5 yıl boyunca ağladım, bundan sonra sorumluluğu bulunanlar ağlayacak.
Derya 2,5 yıl hastanede hayırseverler sayesinde yaşadı. İlgili kurumlar yanımızda olmadı. Deryam öldü… Ben artık onu sevemem, onu koklayamam, çünkü artık Derya yok. Buna her kim yâda kimler sebep olmuşsa yargılanacaklar. Ben Derya gibi tüm çocuklar için ayaktayım, Bir köşeye çekilip sadece ağlamayacağım. Kızımın katilleri yakalanana kadar mücadele edeceğim. Oradaki personel 45 dakika boyunca kızımı ölüme terk ettiler. Kafasındaki yarayı sakladılar, kamera görüntülerini sildiler. Kanlı elbiselerini yıkadılar. Benim buradaki amacım başka Derya bebekler ölmesin. 
O kurumun müdürü, sosyologları ve Sosyal Hizmetler Artvin İl Müdürlüğü, kızımla ilgili yazmayan 5 hastanenin doktorlarından davacıyım. Sağ olsun Sayın Valimiz sesimi duydu. O bir babadır. Kızımın katillerini adalet önüne çıkaracağına inanıyorum.
SIĞINMA EVLERİNİN ARKA PERDELERİNE BAKSINLAR
Bu işin ardında saklanmasınlar. Sığınma evlerinin arka perdelerine baksınlar. Bakanlık oradaki kadınların neler yaşadığını öğrensin. Çünkü kocadan, dışarıdan şiddet gören kadın bir de buradaki personellerden şiddet görüyor. Bunları araştırsınlar, Kadın sığınma evlerindeki kadınlarımıza, çocuklarımıza sahip çıkmak için, bu tür olayların yaşanmaması için konuşuyorum. Kızım öldükten sonra beni arıyorlar. Bu neye yarar ki? Kızım artık yok.
ATAPARK DA YÜRÜMÜŞ, BURADAKİ BEYAZ ATA BİNMİŞ, ÇOK MUTLU OLMUŞTU
Kızımın davası için Artvin’deyim. Kızımla 2,5 yıl önce Atapark’a buraya gelmiştik.  Oradaki beyaz ata binmişti. Çok mutlu olmuştu. Buradan yürüyerek geçmişti.  Kızım Bayrağı ve Atatürk’ü çok severdi. Onun için tabutuna ve küçücük mezarına bayrak örttüm.
 
SESİMİ TÜRKİYE DUYSUN BEN ASLA PES ETMEYECEĞİM, HİÇBİR ŞEYDEN KORKMUYORUM
Lütfen Türkiye sesimi duysun. Ben pes etmeyeceğim, hiçbir şeyden korkmuyorum. Kaybedecek hiçbir şeyim yok. Kızıma sığınma evinde ne oldu? Neden kafasının Hatta bir saat geriden başlıyor dendi! Arkasında yara vardı? Neden elbiseleri yıkandı? Bu soruların cevapları bekliyorum.  Kamera görüntüleri neden silindi? Günlerden Cumartesi’ydi. Bütün personel hastanedeydi. Neden ambulansla değil de kendi araçlarıyla götürdüler? 2 yıl hayat mücadelesi verdi ve öldü. Ben onu kendim yıkadım, kendim kefenledim ve kendi ellerimle toprağa koydum. 4 kişi cenaze namazına durdu. Neredeydiler? Şimdi beni arıyor İl müdürleri, bakanlık maddi manevi yardımcı olalım diyorlar. Derya öldükten sonra ne yapayım paranızı? Diyerek sadece adalet istediğini, başka bebeklerin ölmemesi için sonuna kadar mücadele edeceğini söyledi.
 Anne Ömür Su D’nin iddiaları böyle açılan dava kabul edildi. Ve 18 Eylül 2018 tarihinde Hopa Asliye Mahkemesi’nde ilk duruşma yapılacak. Mahkeme sonunda 4,5 yaşında hayata veda eden Derya’nın ölüm sebebi netleşecek.
Konuyla İlgili olarak gerek yaygın yazılı ve görsel medyada gerekse yerel medyada haberler çıktı. Bir haber de Derya’nın sonsuzluğa uğurlandığı Samsun’da Samsun Haber gazetesinde yayınladı.  O gazetede basın açıklamasına katılan gurup adına konuşan Birsen Yörük Çalışkan hukuk mücadelesinin başladığını dile getirdi.
BELGELER KARARTILDI
“Grup adına konuşan Birsen Yörük Çalışkan ise sorumluların cezalandırılmasını isteyerek, "Annesi kursa gittiği sırada darpa uğrayan Derya bebek, burnundan beslenip yaşam savaşı veriyordu. Derya bebeğin hayatını kaybetmesinin sorumluları var, 2,5 yıldır sadece soruşturma yapıldı. Olay sırasında görev yapan 5 personelin yargılanmasını istiyoruz. Birçok belge karartıldı. An itibariyle hukuk mücadelemizi başlatıyoruz. Ülkede sosyal politikalar adı altında yapılan yardımlar çocukların ölümüne susmak için mi yapılıyor? Hopa Kaymakam´ına sesleniyorum, başka bebeklerin ölmemesi için personelinizin yargılanmasına izin verin" ifadelerini kullandı.”

Bu haber 693 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sami ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com