13.09.2018
Artvin Merkez Orta Mahalle Miralay Şükrü Bey Caddesi’nde eski bir evde ablası ve yeğenleriyle birlikte yaşayan Mahmut Acar’ın engelli rampası sevinci.

 Vali Ömer Doğanay’ın eşiyle birlikte ziyaret edip mutlu ettiği bedensel engelli Mahmut’un ortopedik yatak özel karyola isteği Vali Ömer Doğanay’ın talimatıyla anında yerine getirtmişti. Mahmut bundan dolayı Vali Doğanay ve eşine hem ziyaretlerinden dolayı, hemde rahatça uyuyabileceği ortopedik yataktan dolayı teşekkür etmişti.

Bedensel engelli 46 yaşındaki Mahmut Acar’ın o günkü ziyarette vali Ömer Doğanay’a daha fazla yük olmama düşüncesiyle orada söyleyemediği bir başka isteğini gazeteci Sami Özçelik’le yaptığı söyleşi de cümle arasında söylemiş, bu istek yerel gazetelerde yayınlanmıştı.   Mahmut Acar, kaldığı eve ulaşımını kolaylaştıracak bir engelli rampası istemişti. Yaklaşık 3 ay önce yapılan haber’de Mahmut Acar şunları söylemişti;
“Ben Mahmur Acar, bedensel engelliyim. Eski evimizde ablam ve yeğenimle yaşıyoruz. Bizim ev yolun hemen üstünde. Ama benim için sanki kilometrelerce uzakta. Çünkü ablam ya da yeğenim beni sırtına almak zorunda. Sağ olsun sayın valimiz evimize geldi. Bana bu yattığım yatağı hediye etti. Çok rahat ettim. Allah ondan razı olsun. Ama rampa isteğimi söyleyememiştim.
Yoldan evimize doğru bir engelli rampasını yaptırılmasını istiyorum. Evden engelli aracımla ailem refakatinde evden çıkıp yola inebileceğim bir rampa olursa inanın benim için el olur, ayak olur. Çok mutlu olurum.” Diye konuştu.
 Ablası Tuntul Acar’ da “Duvar Medine Şelalesi’ne doğru devam ediyor. Buradan eve doğru hafif meyilli bir engelli rampasıyla eve ulaşım sağlanabilir. Bunu Sayın Valimizden, Sayın Belediye Başkanımızdan rica ediyoruz. Mahmut’un en büyük isteği ve hayali de budur. Allah’a şükür. Bizimle ilgilenen, sesimizi duyan iyi insanlar var. Herkese teşekkür ediyorum.”şeklinde duygularını dile getirmişti. Tuntul Acar konuyu Artvin Valiliğinin girişinde 4 Nisan 2018 tarihinde açılan Açık Kapı birimine iletti. 
 Bu haberin çıkmasının ardından 2,5 geçti. Açık Kapı birimi konuyu işleme aldı. Engelliler konusundaki duyarlılığı ile tanınan Artvin Valisi Ömer Doğanay, Mahmut’un evine istediği engelli rampasının yapılması için talimat verdi. 20 Metre uzunluğunda yapılan engelli rampası kısa sürede yapılarak betonu döküldü. Mahmut’un hayalim dediği engelli rampasını Açık Kapı Birimi tarafından Vali Ömer Doğanay tarafından gerçekleşmiş oldu. Engelli Rampası tam olarak bittiğinde, engelli aracıyla Mahmut’un mutluluk geçişinin de haberini yapacağız.  
 Tuntul Acar, engelli rampasının yapılmasından dolayı Vali Doğanay’a teşekkür ederek,” Yılardır belediyeye olsun, valiliğe olsun hep bunu söyledik. Mahmut’un hayli gerçekten buydu. Bu hayalimizi Açık Kapı Birimi aracılığıyla Sayın Valimiz Ömer Doğanay gerçekleştirdi. Ne kadar teşekkür etsem az gelir. Sayın valimiz gerçekten garibanın, engellinin her zaman yanında. Kendisinden Allah Razı olsun. İnşallah kendisine daha büyük görevler nasip olur.”dedi.
Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz, “Engelliler ve sosyal konulardaki duyarlılığından dolayı Artvin valisi Ömer Doğanay’a teşekkür ediyoruz.  Gerçekten çok gerekli bir şeydi. Mahmut, bunu çok duygulu istemişti. Eğer bu rampa yapılırsa benim kolum, ayağım, en büyük mutluluğum olur demişti. Bunun ne anlama geldiğini 20 yılı aşkındır başkanlığını yaptığım Artvin Engelliler Derneği Başkanı olarak çok iyi bilirim. Bu kardeşlerimizin duası yeter.”dedi.
 MAHMUT’UN YAŞADIĞI EV İYİLEŞTİRİLMELİ
Yerel basına yansıttığımız bu haberin içinde Mahmut bunu istemese de söylemese de bizim görüp rahatsızlık duyduğumuz bir başka konu daha vardı. O da Mahmut’un yaşadığı ev sağlıklı bir ortam sunmaktan uzak. Bu evi iyileştirme ve yaşam standardına uygun hale getirmek için Artvin’deki hayırsever insanlarımıza, özel ve kamu sektörüne çağrı yapmıştık. Eğer bu da gerçekleşirse Mahmut Acar, dünyanın en mutlu insanı olacak. Yerel medya olarak Artvin Valisi Sayın Ömer Doğanay’a yerel haberlere verdiği önem ve bunun gibi yaptığı anlamlı, güzel ve insanları mutlu eden çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz.

Bu haber 442 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sami ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com