11.09.2018
ARTVİN’İ ANTALYA’DA BAŞARIYLA TEMSİL ETTİLER Antalya kadın dostu unvanını alan Muratpaşa Belediyesi, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle 1-5 Eylül tarihleri arasında tüm Türkiye ve yavru vatan Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti’nden kadın kooperatifleri bir araya getirdi.

  Artvin’de 2013 yılında Engelliler Derneği’nin proje çalışması olarak kurduğumuz Artvin Kadın Girişimciler Turizm Geliştirme ve İşletme Kooperatifi Antalya Muratpaşa Belediyesinin düzenlemiş olduğu “KADIN KOOPERATİFLERİ FESTİVALİNE” dört üyesi ile katılım sağlayarak kooperatif çalışmalarını ve Artvin geleneksel, yöresel mutfağının lezzetini Türkiye ve dünyaya tanıttı.

 Antalya Muratpaşa Belediyesinin ev sahipliğinde 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Türkiye’nin renklerini bir araya getiren Başkan Ümit Uysal, 39 Kadın Kooperatifleri üyeleriyle beş gün süren kültür -sanat –konser -tanıtım-satış ve eğitim programlarıyla dolu dolu beş gün geçti.
1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ’NDE KADIN KOOPERATİFLERİ BİR ARAYA GELDİ
Artvin Kadın Girişimciler Kooperatif Başkanı Hatice Nur Ersöz, Kadın kooperatifleri Festivali izlenimlerini anlattı.   Aynı zamanda Engelliler Derneği Başkan olan Ersöz şunları kaydetti:,
“ Artvin Engelliler Derneği’nin proje çalışması olan kooperatifimiz, 2013 yılında Artvin Merkez’de kurulmuştur. Kadın Kooperatifi olarak ilk ve tek kadın girişimciler kooperatifiyiz. 5 yıldır kurumsal olarak faaliyet göstermekteyiz. Kooperatif olarak birçok fuar deneyimi kazanmış ve ilimizin tanıtımına katkı yapmak için yoğun çaba içerisindeyiz.  Anakara’da Aralık ayında düzenlenen Uluslararası 2. Kooperatifler Fuarı’na geniş katılım gösterdik. Artvin’i fuarda tüm ilçelerin renklerini, folklorumuzu, kültürümüzü, el sanatlarımızı ve yöresel organik ürünlerimizi Artvin mutfağının lezzetlerini Ankara’da tanıttık. En hareketli, en coşkulu stantlar Artvin stantalarıydı.  
FUAR DENEYİMLERİMİZ GİDEREK ARTIYOR
Yine Artvin Belediyesinin düzenlediği 08.08.2018 Büyük Artvin Fuarı’nda yerimizi alarak Yöresel mutfak çalışması yaparak fuar ziyaretçilerine sunduk. Üçüncü fuar çalışmamız Antalya Muratpaşa Belediyesi’nin düzenlediği “1 Eylül Dünya Barış Günü”nde Kadın Kooperatifleri Festivali’nde Karadeniz’den katılan tek kooperatif olarak Artvin’imizi en iyi şekilde temsil ettik. Fuar ziyaretçilerine Artvin mutfağının lezzetlerini sunduk. Yoğun ilgi ve taleple karşılaştık. Özellikle coğrafi işaret olarak tescillenen yöresel meşhur yemeğimiz “PUÇUKO”, tescil aşamasında bulunan “SİLOR” ve “LAZ BÖREĞİ”ni   tadanlar, biz kez daha almak için sıraya girdiler. Bu ilgi fazlasıyla bizi memnun etti. Ayrıca kadın kooperatifimizin dayanışma mutfağında seçkin örnekler arasında yer alan lezzetlerimizden katmer, kete, çeşitleri, mısır ekmeği, çaşur kızartması, kuymak, kondarlı çorba,kızılcık çorbası, ve meyve kurularından dut kurusu, kayısı, küme, ceviz, pestil, Artvin yöresine ait organik reçel çeşitleri, pekmez çeşitleri,  meyve marmelatları, gibi yiyeceklerimiz  fuar ziyaretçilerine ikram ettik. Bunun yanında Artvin’in simge isimlerinden merhum muhtar Ali Saraç’ın yaptığı Artvin el sanatları ürünlerini de satışa sunduk. Özellikle Antalya’da yaşayan Artvinli hemşehrilerimiz 08 yazılı maskot, anahtarlık gibi el sanatları ürünlerine yoğun ilgi gösterdi. Bu arada engelli çocuk annesi Gülten Atan’ın yaptığı el emeği, göz nuru el sanatları ürünlerini de satışa sunduk.
 
LAZ KÜLTÜR DERNEĞİ BAŞKANI SAYIN CİHAN ATEŞ’E TEŞEKKÜR EDİYORUZ
Artvin Kadın Girişimciler Kooperatifi olarak Antalya’da Artvin’i temsil etmek bizim için hiç kolay olmadı.  Artvin mutfağını yine Antalya’da yiyeceklerimizi orada imal ederek, fuar ziyaretçilerine taze taze sunduk. Bize bu imkanı sağlayan ve Antalya’daki işletmesinin imalathanesini açan Laz Kültür Derneği Başkanı Sayın Cihan Ateş’e Artvin Kadın Girişimciler Kooperatifi adına özellikle teşekkür ediyorum. İmalat mutfağında beş gün boyunca yöresel ürünler yaparak pişirdik, fuarda lezzetleri ulaştırdık. Bu anlamlı destek bize başarıyı getirdi.
Sayın Valimiz, Türkiye haritasının kilimin sergilenmesi için personel görevlendirerek ulaşımı sağladı Ardanuç Belediyesi Başkanı Yıldırım Demiri iki kişinin uçakla ulaşımını sağladı.  Artvin Ticaret Odası ise ürün yapmamız için malzeme almamıza ekonomik destek sağlayarak bizi Antalya’daki festivalimize katılmamıza sağladılar herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
EĞİTİMLERE KATILDIK
Muratpaşa Belediyesi’nin düzenlediği kadın festivalinde beş gün süresince birçok eğitimlere katıldık özellikle Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı  (KEDV) eğitimlerde Kooperatifleşmenin önemi ve sorunları konusunda hep birlikte yol haritası belirledik. Lobi çalışması yaparak savunuculuk konularında Artvin kooperatiflere sorumluluk yüklendi. Komisyon Başkanı Artvin Kadın Girişimciler Kooperatifi oldu.  
EKİM AYI İÇERİSİNDE BÖLGE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ
Ekim ayı içerisinde Artvin il merkezinde bölge toplantısı yapacağız. Çalışmalara teknik boyutta ve bakanlık düzeyinde stratejiler belirleyerek hükümete önermeler yapılması kararı alacağız.  Bu çalışmaları yapmak için ilin kamu yöneticileri sivil toplum ve meslek örgütleriyle koordineli çalışarak Artvin’de kolektif çalışma ruhu ile kooperatifleşmenin önemine dikkat çekeceğiz. Planladığımız bir dizi eğitimler ARTSO iş birliği ile düzenleyeceğiz.  Artvin ve ilçelerindeki Kadın Girişimcileri bu eğitimlere katılmaları kendi menfaatlerine olacaktır. Bu açık çağrımıza ve önemli fırsatlar içeren çalıştaya katılmalarını özellikle bekliyoruz. Bu yerel kalkınmaya kadın emeğinin etkisi büyük olacaktır.”
Artvin Kadın Girişimciler Kooperatif Başkanı Hatice Nur Ersöz Festival hakkındaki değerlendirilmesinde son olarak,  “Antalya Muratpaşa Belediyesi Başkanı Sayın Ümit Uysal’a  yakın ilgisi ve ev sahipliğinden dolayı şahsına ve ekibine teşekkür ediyorum.
MURATPAŞA BELEDİYESİ ANLAMLI BİR GÜNDE ÖNEMLİ BİR ETKİNLİK YAPTI. TEŞEKKÜRLER
Festival organizasyonunda fedakârca çalışan belediye personeline yürekten teşekkür ediyorum. İyi ki böyle güzel anlamlı festivali 1 Eylül Dünya Barış Gününde düzenleyerek tüm Türkiye’nin renklerini, kadın kooperatiflerini bir araya getirdiler. Bu çok önemli ve anlamlı bir etkinlikti.. Bu vesileyle Kadın Kooperatifleri olarak birbirimizden haberdar olduk. Ayrıca yapılan çalışmaları deneyim paylaşımını yaparak sıcak dostluk kurduk. bu çok önemli olgudur. Belediye Başkanı Sayın Ümit  Uysal’ında  konuşmasında vurguladığı gibi “dünyayı kadınlar değiştirecek.”
Bu azimle çalışarak inşallah Artvin’de de örnek başarılı organizasyona kamu, özel sektörün, meslek odalarımızın desteğiyle gerçekleştiririz. Antalya’da kooperatif olarak uluslararası çapta büyük bir deneyim kazandık. Turizm kenti Artvin’de neden yapmayalım. Festival ve fuar organizasyonları Turizme, ekonomiye, kültür -sanata hizmet etmenin yolu insanları, fikir ve projeleri ortak paydada buluşturmadan geçiyor. Haydi, Artvin sen zoru başarırsın.” diyerek, önümüzdeki yıllarda benzer bir projeyi hayata geçirme sinyali verdi.
Kooperatif Başkanı Hatice Nur Ersöz, Artvin Kadın Girişimciler Kooperatifinin fuarda tanıtımında gönüllü destek veren imalatta  çalışan Şengün Turan, Gönül Yaşar ve Gülünaz Dede’ye fedakarca çalışmalarından dolayı ekip arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Eğer ortada bir başarıdan söz ediyorsak, bu ekip ruhuyla çalışmanın eseridir. Çok yorulduk ama hedefimize ulaştık. Artvin’i en iyi şekilde temsil ettik ve tanıttık. İmkânsızı başardık.
Son olarak, bize Antalya’daki bu etkinliğe katılmamızda maddi desteklerini esirgemeyen başta Sayın Valimiz Ömer Doğanay, ARTSO Başkanı Seçkin Kurt, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir’e çok teşekkür ediyorum.”dedi.   

Bu haber 439 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com