05.09.2018
İl Özel İdaresi’nde çalışan Ebru Mutlu ile öğretmen Emrah Artvin Belediyesi Evlendirme Memurluğunda nikâhlarını kıyarak bir ömre imza attı. Ebru ve Emrah çiftinin oldukça heyecanlı ve mutlu oldukları gözlenen nikâhta Baba Fehmi Mutlu gençlere mutluluklar diledi.

 Ebru ve Emrah Çifti 15 Eylül 2018 Cumartesi günü yapılacak düğüne tüm dost ve akrabalarını davet ederek, “Bugün bir ömrü paylaşmak için hem imza atarak, hem de gönülden bir söz verdik. Hastalıkta, sağlıkta, her zaman birbirimize destek vereceğimize, bir ömrü paylaşacağımıza söz verdik ve şahitler huzurunda imzamızı attık. 15 Eylül’de Ardanuç’ta düğünümüz olacak. Tüm dost, akraba ve arkadaşlarımız davetlidir. Sözlerine yer verdi

Ebru Mutlu ile 2013 yılında yapılmış bir röportaj da başlık olarak Ebru Mutlu Mutluluğun Resmini çizdi başlığı kullanılmıştı. Ebru Emrah ile birlikte “mutluluk” adlı bu tablonun kahramanı oldular. 6 yıl evvel ressam Ebru Mutlu ile yaptığımız röportajımız yeniden yayınlayarak gençlere armağan ediyoruz.
Yetenek babadan oğula geçen bir özellik değildir. Allah vergisi, doğuştan gelen, kiminde fark edilemeyen, kiminde geç fark edilen, kimi kendiliğinden fark edilen önemli bir ayrıcalıktır.
 Sanat ruhu taşıyan insanlar bir şekilde önce aile içinde daha sonra toplumda fark ediliyor. Sanat soyut ve somut kavramlarla anlatılabilen, herkesi etkileyen toplumları, bireyleri olumlu manada etkileyen, barış, sevgi, kardeşlik bağlarını güçlendiren çok önemli bir unsurdur. Sanatın geliştiği toplumlarda insanların hem birbirlerine, hem doğaya karşı büyük saygıları vardır. Sanatın profesyoneli amatörü olmaz. Ama ustası her zaman vardır. Onun için sanat ruhu taşıyan insanların sanat ustalarına karşı derin saygı ve sevgi duyarlar.
Artvin Merkez’de yaşayan Ebru Mutlu resim konusundaki yeteneğini ilkokulda fark etmiş.   Kara kalemle bağladığı ressamlığı diğer materyallere de taşımış. Seramik konusunda da çok yetenekli. Artvin Ticaret Anadolu Meslek Lisesi Muhasebe bölümünden mezun olmuş. Sosyoloji bölümünü okumuş. Ebru. Artvin’in renkli simalarından yıllardır esnaf olarak hizmet veren Fehmi-Hülya çiftinin ortanca çocukları
 15 Temmuz 2012 yılında talihsiz bir olay yaşayan Murtlu ailesini evlerinin yangın sonucu yanmasıyla büyük bir üzüntü yaşamışlar. Ebru’nun yapmış olduğu birbirinden güzel tablolar, küçük kız kardeşinin okul kitaplarından, kıyafetlerine kadar her şeyi ve 2 ay sonra düğünü olacak ablası Burcu’nun tüm çeyizi yanıyor. Tek tesellileri ve en büyük sevinçleri ise kimsenin yaralanmaması. Önce can. Mal canın her ne kadar yongasıysa da can olmadan hiçbir şey olmuyor. Bir yıl sonra abla Burcu’nun düğünü yapıldı, Ebru geçici de olsa bir işte çalışmaya başladı, Şevval okuluna devam ediyor. Atalarımız, “Bütün dünya senin olsun, bir dost, bir post yeter bana” demiş. Kara günde dost denen kavramın neden çok ayrıcalıklı olduğu da anlaşılmış.
Bugünkü konuğumuz ressam Ebru Mutlu. Ebru’yu dostları kısaca şöyle tanımlıyor; yapıcı, paylaşımcı, doğrucu, kalp kırmayan, gönül alan, toparlayıcı, toplumcu, sosyal yönü çok gelişmiş, güler yüzlü, kalbinde nefrete asla yer vermeyen, sevgi dolu, insanları Yunusu’nu kalbiyle, Mevlana’nın hoşgörüsüyle seven, ayırmayan, aksine birleştiren bir şahsiyet.
 08 Haber gazetesi muhabiri ile kısa bir söyleşi yaparak sanat, toplum ve insan ilişkileri hakkında düşüncelerini aktardı.
 MERHABA KISACA SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?
 Ben Ebru Mutlu… Artvin Anadolu Ticaret Meslek Lisesi muhasebe bölümünden mezun olduktan sonra Eskişehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldum.
SİZİNLE 19 MAYIS GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA ARTVİN VALİLİĞİNİN ALTINDA TEŞHİR SALONUNDA AÇTIĞINIZ RESİM SERGİSİ VE RESİM SANATIYLA İLGİLİ KONUŞMAK İSTİYORUZ. OKUDUĞUNUZ OKUL RESİMLE İLGİLİ DEĞİL. RESİM SİZDE NE ZAMAN ANLAM KAZANDI?
Ben resim yapmaya ilkokul ikinci sınıfta kara kalemle başladım. Diğer arkadaşlarımdan daha güzel çizgiler çizebiliyordum. Bunu arkadaşlarım fark etmişti. Senin çizgilerin çok güzel, çok güzel resim yapıyorsun diyorlardı. Resim öğretmenimiz yeteneğimi görünce benimle ilgilendi. Ancak şunu söyleyeyim. Resim sanatıyla ilgili hiçbir eğitim almışlığım yok. Hani çok klasik olacak ama öyle, Bu bir Allah vergisidir. Başka bir izahı da yoktur.
 RESİM KONUSUNDA AİLENİZDEN DESTEK ALDINIZ MI?
 Destek derken elbette ki babam, annem ve kardeşlerim her zaman resim yapmam gerektiğini söylemişlerdir. Onların teşvikleri benim için çok önemliydi. Manevi desteğin maddi destekten daha etkili olduğunu düşünenlerdenim. Bu konuda Babam Fehmi Mutlu’ya anneme ve kardeşlerime teşekkür ediyorum.
 SİZİ ÇOK ÜZEN BİR OLAY YAŞADINIZ. EVİNİZ YANDI. EVDE DE
ÇOK DEĞER VERDİĞİN TABLOLARIN YANDI. NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?
 Benim dünyada en çok değer verdiğim tablo Mutlu ailesinin tüm bireylerinin bir arada ve sağlıklı olduğu tablodur. Evimiz yandı. Bir tek iğne bile kurtaramadık. Evimiz, içindeki tüm eşya ve çok değerli anılarımızla birlikte kül oldu. Ablamın yakın zamanda düğünü olacaktı. Tüm çeyizi yandı. Düğününü erteledik. Evet, çok büyük bir üzüntü yaşadık. Ama kimse yaralanmadı, kimse sakat kalmadı. Ama şunu yaşayarak öğrendik ki; mutluluklar ertelenebilir, bugün yaşayamazsınız yarın yaşarsınız. Biz Mutlu ailesi olarak bunu yaşadık. Yangın olduğu gün çok üzgündük. Ama şimdi çok mutluyuz. Ablamın düğününü yaptık. Siz de geldiniz şahit oldunuz, mutluluğun yüzlerce fotoğrafını çektiniz. Kız kardeşim yine okula gidiyor, gayet de başarılı, ben de geçici de olsa işteyim. Allah’a Şükürler olsun: Siz hayata nasıl bakarsanız, öyle yaşarsınız…
Evet, gerçekten çok değerli çalışmalarımı o yangında kaybettim, kül oldular. Aynı tabloları yapabilir miyim? Yapamam. O anın resmini yapabilir miyim? Acılarım tazelenir diye yapmam. Tam aksine güzel yeşillikler içinde çitleri mutluluğun gülücüklerinden oluşan ev yaparım. Çünkü yaşam devam ediyor… Hani şu soruyu sorarlar ya; mutluluğun resmini çizebilir misiniz? Ben artık çizebilirim. Yangın sonrası bütün Mutlu ailesi olarak yine bir aradaydık. İşte benim mutluluk resmim o andı.
 SOSYAL PAYLAŞIM SİTENİZDE GÜZEL BİR ÖYKÜ PAYLAŞMIŞSINIZ. BU ANLATTIKLARINIZI SANKİ ÖZETLİYOR GİBİ? ESKİ VE YENİ YAŞAM ALGISINI ANLATAN GÜZEL BİR YAZIYDI. NASILDI O YAZI?
 Evet, o yazıyı bende çok seviyorum. Yazı şöyle;“Eskiden Öyle Güzel Cahildik ki...Televizyon yoktu. Gazete de her zaman olmazdı. Öyle güzel cahildik ki, keyfimiz bozulmazdı hiç! Dışarıda kar...
Ama kuzine içten içe öyle yanıyor ki. Kuzinenin üzerinde demir maşa... Maşanın üzerinde de ekmek dilimleri. Aydınlık bir kış sabahı ve kızarmış ekmek kokusu... Sucuk lükstü. Yumurta lezzetli. Ekmek her zaman ekmek gibi...
Bir kez olsun kümesten yumurta almamış, bir kez olsun o kızarmış ekmeğin kokusunu duymamış ve fakat alışveriş merkezlerinin restoran katlarında boğucu bir gürültü ve havasızlık içinde hamburger keyfine fit olmuş çocuklar ve gençler için ben ne kadar yaşlıyım...
Dışarıda kar... İçeride kanaat... İçeride huzur... Televizyon yoktu. Gazete de her zaman olmazdı.Öyle güzel cahildik ki, keyfimiz bozulmazdı hiç! Portakal kabuklarını sobanın üzerine dizer, Kokusuna râm olurduk. Kestane közlemek büsbütün bir gecenin akıllara seza mutluluğuydu. Sonra illa ki, büyüklerin anlattığı hikâyeler, hatıralar... Birçoğu arızalı ve tedaviye muhtaç beyinlerden çıkma dizilerin ve filmlerin açtığı hasarlar yerine, geniş ve besleyici bir masal dünyası... Lezzet bir tarafa, kokuya da hasret kalacağımız kimin aklına gelirdi?
Ekmeklerimiz el değerek üretilirdi, sağlıklıydı, lezzetliydi ve mis gibi kokardı. Çay da kokardı... Domates de... Bütün bu nefasete, küçücük bir bakkal dükkânının zenginliği yetiyordu.Dışarıda kar... İçeride huzur... Zam endişesi, doğal gazın kesilme korkusu, yolda kalma telaşı, rejim tehlikesi... Kimin umurunda...
Ne güzel cahildik. Mutluluğun resmini çiziyorduk.”
RESİM SANATI İLE İLGİLİ NELER YAPMAK İSTİYORSUNUZ?
ARTVİN’DE YETKİLİLERDEN NE YAPMALARINI İSTERSİNİZ?
 Atatürk, “Sanatsız Kalan Bir Milletin Hayat Damarlarından Biri Kopmuş Denektir” diyerek sanatın hayat damarlarından birisi olduğu işaret edilmiştir. Bugün sanata değer veren ülkeler şöyle bir bakın. Onlar ya gelişmiş ülke, ya da gelişmekte olan ülkeler arasında en öndeler. Geri kalmış ülkeler de sanat yoktur. Resim, tiyatro, müzik, bale, halk oyunları, kültürel sanatlar, mimari vb. Artvin’de ben bir dönem Gençlik Merkezinde Resim hocalığı yaptım. Bu tür etkinlikleri Halk Eğitimi Merkezi, Kültür Turizm İl Müdürlüğü, Belediye gibi kurumlar yapabilirler. Ben kendimi hiçbir zaman profesyonel görmüyorum. Amatör olarak en güzel tabloyu nasıl yapabilirim düşüncesiyle resimlerimi yapabiliyorum.
KİŞİSEL BİR SERGİ AÇMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?
 Tabii ki neden olmasın. Ancak onun için yeterli sayıda tablo yapmam gerekiyor. Yine aklıma geldi. Bütün çalışmalarım yandı. Şu an hazır değilim. Ancak her ressamın istediği şey, yaptığı eserleri sergi açarak halkın ziyaret etmesidir. 19 Mayıs’ta Valiliğin teşhir salonunda açtığım sergi oldukça büyük ilgi gördü, beğeni topladı. Bu beni gerçekten onurlandırdı. Kişisel resim sergi açma fikrini verdi. Bu sorunuzun cevabı inşallah bir sergide verilir, bu güzel sorunuz için teşekkür ediyorum.
 SON OLARAK NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?
 Yüzü yılı aşkın şöyle bir tartışma yaşandı. Sanat, sanat için midir? Sanat Toplum için midir? Bizden önceki okul dönemlerinde hep bu tartışılmış. Münazaralar yapılmış.   Burada tartışmanın ilk bölümünde sanki sanat bencildir, kendisi için eser istiyor algısı çıkıyor. İkinci bölümde ise toplum için yapılma zorunluluğu dayatılmış.
Ben şöyle yorumluyorum. Sanat, sanatı anlayan, sanata değer veren, sanatçıyla sanatseverleri buluşturan çok değerli bir alyanstır. Herkes sanattan alamayabilir. Zorunda da değil zaten. Sanatta iki unsur var. Bir tanesi yetenek ikincisi bu yetenekleri fark edenler. Artvin’de çok yetenekli çocuklar var. Resimde, müzikte diğer sanat dalarlında… Bu çocuklara iyi rehber olunursa sanata kazandırabiliriz. 08 Haber gazetesine çok teşekkür ediyorum.
Herkes kendince Artvin sevdalısıdır, doğaseverdir. Şairler bu sevdasını dörtlüklerle, şarkı söyleyenler türküleri, şarkılarıyla, folklorcular horonlarıyla, sizin gibi yazarlar yazılarıyla, esnaflar hizmetleriyle biz ressamlarda bu sevdayı fırçalarımızla anlatıyoruz. Ebru Mutlu Kişisel Resim Sergisi haberiyle yerel medyada yer almak isterim. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Bu haber 836 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sami ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com