05.09.2018
Artvin’de müzik denince tartışmasız akla ilk gelen isimdir Hasan Çıtak. Hasan Çıtak, tıpkı ünlü ozan Efkari gibi, alanında efsane isimlerdendir.

 Hasan Çıtak müzik alanında Artvin’in gerçek efsanesidir. Kimse notanın “N” sini bilmezken, Hasan Çıtak, Artvin türkülerini notaya alıp derledi. TRT repertuarlarına giren birçok Artvin türküsünün derleyeni, notaya alanı merhum Hasan Çıtaktır. Büyük oğlu emekli Yüksek mühendis Metin Çıtak, hem merhum babasını, hem de müziğe olan ilgisini anlattı.

 Dostu Necati Altun ile sık sık bir araya gelerek sanat müziği eserleri okuyorlar. Kendi bestelerini çalıp söyleyen Çıtak, Sanat Müziğinin insanın ruhunu dinlendiren bir sihre sahip olduğunu söylüyor. Necati Altun, Metin Çıtak ile birlikte ofisinde boş zamanlarında birlikte şarkı söylediklerini belirtiyor. Merhum Hasan Çıtak’tan aldıkları 150 yıllık Ud’u da anlatan Altun, bunun değerinin paha biçilmez olduğuna vurgu yapıyor. Birlikte çalışma yaparken gazeteci Sami Özçelik’le sohbet eden 2 musiki dostu geçmişi de anlattı. Metin Çıtak’ın anlattıkları şöyle;
 
KISACA HAYATIM:  21 Temmuz 1946 yılında Artvin’ de doğdum. Babam Hasan ÇİTAK (1914-1997) ve Annem Hacer ÇİTAK’ ın (1925-2000) büyük oğluyum. Erkek kardeşim Şener ÇİTAK (1949-2004) ve kız kardeşim Şen BECERİKLİ’ dir (1958-….). Artvin’ in Merkez Aşağı Şehitlik (Mamazımda) köyündeniz. Köyümüzde baba evimiz mevcuttur. Emekli olduktan sonra, çocuklarımıza yakın olmayı arzu ettiğimizden Mersin’ e yerleştik. Yazları Artvin’ de baba evinde geçirmekteyiz. Babamın memuriyeti dolayısı ile ilkokul 3. Sınıfa kadar Borçka ilçesinde okuyup Artvin Gazi İlkokulundan mezun oldum. Erkek sanat okulunun orta bölümünü Artvin’ de okudun. Her sene iftiharla geçmem nedeni ile yatılı okulda okumaya hak kazandım. Lise bölümünü Kastamonu Erkek Sanat Okulunda (Taş Mektep) okuyup 1962 yılında mezun oldum.
                Babam, müziğe karşı olan özel yeteneği ve kulak kabiliyeti nedeni ile askerliğinde bando bölümüne seçilmiş ve saksafon sazını çalmayı öğrenmesinin yanında bütün marşların notalarını el ile yazarak kendini geliştirmiş, 1950’ li yıllarda Artvin Musiki Derneği’ ni kurarak, ilkokul çağındaki çocuklara mandolin, keman, akordeon dersleri verirken yetişkinlere de keman, ud ve cümbüş dersleri vermekteydi. Ayrıca Artvin Belediye Bandosu kurucularından olup, bando şefliği yapmaktaydı. Yetiştirdiği öğrenciler ile Artvin Musiki Derneği adına her yaz konserler vermekteydi.
                1963 yılı başlarında babam Rize İl Özel İdaresi’ ne memur olarak atandı. O zamanın Rize Cumhuriyet Başsavcısı hemşerimiz Hüseyin AKSAKALbabamı yine zamanın Rize Belediye Başkanı Ekrem ORHON’ la tanıştırdı ve başında öğretici hoca olmadığından dağılmakta olan şehir bandosunun başına geçmesi istendi. Böylece şehir bandosu yeniden canlandı. Daha sonra babam, Rize Musiki Derneği’ ni kurdu ve müzik faaliyetlerine başladı. Akşam saatlerinde özel müzik dersleri veriyor, Pazar günleri de musiki derneğinde toplu çalışmalar yapıyordu.
 Ben o zamanlar hiçbir müzik aleti çalmasını bilmiyordum. Pazar günleri musiki derneğine gidip babama yardımcı olmaya çalışıyordum. On yedi yaşında bir delikanlı ve hocanın oğlu olmam nedeni ile çocuklar bana sorular sormaya başladılar. Çocuklara mahcup olmamak için hafta içi her gün musiki derneğine gidip mandolin metodundaki parçaları keman ile çalmaya çalışıyor ve doğruluğunu da babama dinletmek sureti ile pekiştiriyordum. Bazı akşamlar, babam ve arkadaşları fasıl çalışmaları yaparken arkalarında durup nota takibi ile kulağımı dolduruyor ve ertesi gün, saatlerce yalnız başıma kemanımla tatbikat yapıyordum. Dinlediğim ile çaldığım arasındaki çiğ seslerin sebebini babama soruyor ve parmak kaydırarak çeyrek seslerin varlığını kavrıyordum. Kemana ilk başladığımda batı müziği tarzında çalmaya başlamıştım.
Daha sonraları Zeki YILMAZ’ ın Türk Musikisi Dersleri kitabından makam ve usul bilgilerini öğrenip, günlerce saz eserleri çalışarak kendimi geliştirdim. Babam dernek orkestrasında keman, kardeşim Şener saksafon, ben akordeon çalıyordum, ayrıca orkestrada trompet, bateri, bongo ve marakas çalan arkadaşlar bulunmaktaydı. Daha sonra çok güzel akordeon çalan Rıza EKŞİOĞLU gruba katılınca ben de İspanyol gitarla ritim çalıp solistlik yapıyordum.
                (1963-1966) yılları arasında “Rize Akşam İnşaat Teknikeri” okulunda okurken gündüzleri vaktim bol olduğundan çok sevdiğim müzik ile bol bol uğraşma fırsatı buldum. Babam, musiki derneğinde, Türk Sanat Müziği ve Türk Halk müziği toplulukları da oluşturmuştu. Çok ustaca bağlama çalan arkadaşlardan bağlama öğrenmeye başladım. Ayrıca kemanın yanında ud çalmaya da başlamıştım. En verimli çağlarım olan dört yılımı, müziğin her dalıyla uğraşarak, babamdan feyz alarak, konserler vererek geçirdim.
ARTVİN MUSİKİ DERNEĞİ ORKESTRASI’ DA ELEKTROGİTAR ÇALIP SOLİSTLİK YAPTIM
(1966-1971) yılları arasında “İstanbul Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi” nin akşam bölümünde İnşaat Mühendisliği tahsilini tamamladıktan sonra (1972-1982) yılları arasında Artvin Bayındırlık İl Müdürlüğü’ n de İnşaat Kontrol Mühendisi olarak görev yaptım. İstanbul’ da bulunduğum yıllar içinde keman, ud ve gitarımı daima yanımda bulundurdum. Unkapanı’ndaki Cümbüş mağazasından ve Beyazıt’ taki İskender Kudmani müzik mağazasından Türk Sanat Müziği notalarını, ayrıca Yüksek Kaldırım’ da ki Arak Müzik Evi’ den de Batı Müziği notalarını takip ederdim. Artvin’ de bulunduğum on yıllık süre içerisinde, Artvin Musiki Derneği Orkestrası’ da elektro gitar çalıp solistlik yaptım. Orkestramızda kayınbiraderim Erol TURAN saksafon, Arif AYMEN org, Oktay SUBAŞI bas gitar ve Mehmet ÖZÇELİK bateri çalardı. Tek tip kıyafetle sahneye çıkardık. Daima yeni çıkan müzik parçaları ile repertuarımızı geliştirip, sahne disiplini ile topluma örnek olurduk.
(1982-1989) yıllarında Bitlis Bayındırlık ve İskân Müdürü, (1989-1993) yıllarında NevşehirBayındırlık ve İskân Müdürü, (1993-1997) yıllarında Bolu Bayındırlık ve İskân Müdürlüğünde Kontrol Mühendisi, (1997-2000) Aksaray Bayındırlık ve İskân Müdürü olarak görev yaptıktan sonra emekli oldum.(2000-2015) yılları arasında sırası ile Giresun, Sinop ve Bayburt illerinde inşası yapılan bölünmüş yollarda kontrollük hizmeti yapan müşavirlik firmalarında kesin hesap mühendisliği ve kontrol şefliği hizmetlerinde çalıştıktan sonra kendi isteğim ile iş hayatını noktaladım.
Gerek meslek hayatımda, gerek müzik hayatımda gerekse özel hayatımda bana katlanma erdemini gösteren vefakâr sevgili eşim Enise Hanım la birlikte Mersin’ e yerleştik. Enise Hanım la 1973 yılında evlendik. 1974 yılında kızımız Bahar, 1979 yılında oğlumuz Murat dünyaya geldi. Kızımız Bahar TAŞDELEN, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyoistatistik Anabilim Dalı’ nda görev yapmaktadır. Damadımız Ahmet TAŞDELEN, Ziraat Yüksek Mühendisi olup Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ n da görev yapmaktadır. Oğlumuz Murat ÇİTAK İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehircilik ve Bölge Planlama Bölümü’ n den mezun olup, serbest olarak çalışmaktadır. Kızımızdan Delfin isminde 2004 doğumlu ODTÜ Koleji yedinci sınıf öğrencisi bir kız torunumuz vardır. Allah bahtıyla güldürsün inşallah.
                Görevli olduğum çeşitli illerde keman ve udumu daima yanımda bulundurdum. Müzik etkinliği yapan topluluklarda keman ve ud sanatçısı olarak katkıda bulundum. Repertuarımı geliştirdim. Çeşitli öğrenciler yetiştirdim. Kardeşim Şener ile aynı üniversitede okuduk. O ihtisas yaparak yüksek inşaat mühendisi olarak mezun oldu. En son Diyarbakır Karayolları Bölge Müdürlüğü yaparken amansız hastalığa yakalanarak genç yaşta vefat etti. Çok güzel kanun çalardı. Yaz tatillerinde baba evinde bir araya geldiğimizde fasıl heyeti kurulurdu. Selam olsun o günlere.
BOŞ KUBBEDE HOŞSADA BIRAKABİLMEKTİR ASLOLAN
Özetle boş kubbede hoşsa da bırakarak ruhumu daima genç tutmaya çalıştım. Ne demişler “ Müzik ruhun gıdasıdır”. Müziğin olduğu yerde dedikodu, gıybet olmaz. Ömrüm oldukça, sağlığım yerinde oldukça “BABAM” gibi genç fidanlar yetiştirmeye devam edeceğim. Bu çalışmamı, üzerimde çok büyük emeği olan sevgili Babam Hocam Hasan ÇİTAK’ a armağan ediyorum. Allah annelerimizi Babalarımızı ve bütün ölmüşlerimizi nurlar içerisinde yatırsın.

Bu haber 571 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sami ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com