06.08.2018
DADDRALLİ KARADENİZ YAT RALLİSİ SONA ERDİ DADD Karadeniz Yat Rallisine katılan yatlar Hopa’dan dönüş yolculuğuna başladılar. YATLAR ARKALARINDA GÜZELLİKLER BIRAKARAK HOPA’DAN AYRILDILAR.

 HOPA-DADDRalli Karadeniz Yat Rallisi Gürcistan’ın Poti ziyareti ardından sona erdi ve Ralli ’ye katılan yatlar Hopa’dan geri dönüş yolculuğuna başladılar.

Ralli Kapsamında 3 Ülke ve 46 Liman ziyaretinin son durağı olan Poti Limanına Karayolu ile geçen Ralliciler burada çeşitli ziyaretlerde bulunduktan sonra Batum’a geçtiler. Batum ziyaretleri ardından Hopa’ya dönen Ralliciler sabah saatlerinde HOPAPORT’tan TSO Başkanı Osman Akyürek ve HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer, Hopa TSO Y.K. Üyesi Yener Balkaya tarafından uğurlandılar. Uğurlamada HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer Komodor ve DADD Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği Başkanı Zafer Türkmen’e Hopa ziyaretleri için teşekkür ederek “Gerçekten anlamlı ve ciddi bir organizasyonu başarıyla gerçekleştirdiniz. Sizleri ve Ralliye katılan tüm arkadaşlarınızı yürekten kutluyorum. Karadeniz sahilinde gittiğiniz her limana, İl’e ve İlçelere ayrı güzellikler yaşattınız. Karadeniz sizi bağrına bastı. Bizde Hopa’da Kaymakamımızdan Belediye Başkanımıza, STÖ’lerden tüm Hopa halkına kadar elimizden geldiğince misafir etmeye İlçemizin güzelliklerini size tanıtmaya çalıştık. Dolu dolu 4 günde bitti.
Bizler sizleri 2019 yazında da Hopa’ya bekliyoruz. HOPAPORT olarak elimizden ne geldiyse en iyisini yapmaya çalıştık ve 2019’dada yapacağız. Ümit ediyorum ki Hopa’dan sizleri memnun yolcu ediyoruzdur. Tekrar Teşekkür ediyorum. Yolunuz açık olsun” diye konuştu.
Komodor ve DADD Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği Başkanı Zafer Türkmen’de “Her şey için Hopa’ya, sizlere teşekkür ediyoruz. Bize dostluğun-misafirperliğin en güzelini yaşatma yarışına girdiniz. Karadeniz Dünya Yatçıları için fazla tanınan bir coğrafya değil. Bu gezimizin yankısı ümit ediyorum ki sadece Türkiye’de değil, Dünyadaki yatçılara da bölgeyi tanıtma anlamında önemli bir tanıtım hamlesi oldu. Şimdiden olumlu yankılar almaya başladık ve yine şimdiden gelecek yıl gezimize katılma talepleri gelmeye başladı. Bizimle beraber gelen 3 yabancı yatçı arkadaşlarımız da ülkelerinde Karadeniz’i ve sizlerin misafirperliklerinizi anlatacaklarını söylediler.
Bizler tüm Yatçı arkadaşlarım adına sizlere gönülden Teşekkür ediyoruz. Haberleşeceğiz, görüşeceğiz, gelecek yılın hazırlığını döner dönmez yapmaya da başlayacağız. Tekrar şahsınızda Hopa’ya teşekkür ediyoruz.” dedi.
HOPA SAHİLLERİ YAT ŞENLİĞİNE SAHNE OLDU
HOPAPORT’tan ayrılan Yatlar Hopa sahilinde gösteri yaptılar. Tek sıra halinde limandan ayrılan yatlar daha sonra Hopa İskelesi önünde Yuvarlak bir halka oluşturarak bir gösteri yaptılar. Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek ve HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer’de Hopa İskelesinden e sallayarak yatçıları uğurladı.
ŞİNASİ PAPİLA’DA YAT’I İLE UĞURLADI
Hopa’lı Yat sahibi Şinasi Papila’da kendi yatı ile DADDRalli Karadeniz Yat Rallisine katılan yatçıları yatların çevresinde halkalar oluşturarak selamladı. Arhavi açıklarına kadar Yatçılara eşlik eden Papila’nın bu davranışı da takdir topladı.
3 ÜLKE 46 LİMAN ZİYARET EDEREK ALTINPOST’U ARADILAR
Bu gezinin” neden Yunanistan’dan başlayıp Poti-Gürcistan’a kadar uzanıyor” diye soranlar için, işte ilham aldıkları efsane...

Argonotların Dümen suyunda Bir Dostluk Yolculuğu,
“Demek krallığımda hak iddia ediyorsun”, dedi Pelias. O zaman Colchis Ülkesinden Altın Post’u getirmeni emrediyorum sana! İason şaşkın, düşünürken kara kara, bu imkânsız görevi nasıl yerine getireceğini, Tanrıça Athena el verir ona. Hızlı anlamına gelen Argo gemisi O’nun himayesinde özel ağaç ve malzemelerle inşa edilirken, haberi duyan yürekli kahramanlarda sefere katılmak üzere toplanırlar kıyıya. İason’ a bu onurlu yolculukta bulunma arzularını dile getirirler birer birer…
MÖ 13.Yy da Troya Savaşı öncesi gerçekleştiği varsayılan bu mitolojik öyküyü, İskenderiye kütüphanesinin yöneticisi, şair Rodoslu Apollonios MÖ 3.Yy da kaleme almıştır. Argonautica, İason ve Argonotların Altın Post’ a ulaşmaları ve dönüşlerinin efsanevi yolculuğunu, bin yıldır nesilden nesile, şölen ateşleri etrafında ozanlar tarafından anlatılageldiği şekilde aktarır. Davetkar Lemnos adasından ancak Herakles’in uyarılarıyla ayrılışları, kör kahinin bilgeliği ile İstanbul Boğazının hareketli kayaları ve akıntıları ile mücadeleleri, Prenses Medea’nın büyüleri ve akıl vermesi sayesinde Altın Postu alıp kaçışları, Sirenleri müziğiyle alt eden Orfeus, ve daha nice heyecan dolu macera Argo’nun dümen suyunda bugüne kadar ulaşır. 
DADD’ın öncülüğünde, 2018 yazında, Yunanistan, Türkiye ve Gürcistan kıyılarını yalayan dalgaların köpüğünde yelkenlileri ile amatör denizciler, Volos’ tan başlayarak Lemnos adası ve Boğazları aşıp, Ege’ den Karadeniz’ e dünyanın en eski deniz ticaret yolunun izini süren ve Gürcistan’da, Poti’ ye uzandılar. Hem mitolojik öyküyü tekrar yaşatarak hem de Tim Severin’ in 1984 yılında Argo’nun küçük bir replikasını yaparak Yunanlı, Türk ve Gürcü gönüllülerle kürek çekerek kat ettikleri zahmetli yolculuğu yad ettiler.
Limanlarda yöre halkıyla kaynaşarak, Argonautica ve ondan esinlenerek günümüze dek yazılmış eserleri okuyarak, arkeolojik kalıntılar ve yerel mitleri araştırarak, mitolojinin derinlerinde saklı insan hikâyelerini keşfedip zenginleşerek, yeni dostluklar kurdukları özel bir deniz yolculuğu gerçekleştirdiler.
 

Bu haber 359 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Hayati AKBAŞ

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com