01.08.2018
“KENDİNDEN EMİN ARTVİN’E ÖZGÜN”BAŞKANI ÖLÜMÜNÜN 2. YILINDA SAYGIYLA ANIYORUZ!. Artvin’de 3 Dönem Cumhuriyet Halk Partisi’nden Artvin Belediye Başkanlığı yapan, renkli kişiliği, Artvin’e, Artvin insanına duyduğu sevgi, samimiyeti, dürüstlüğü, dobralığı, kin tutmayan kalbiyle, herkesin sevgisini kazanmış, bu nedenle Artvin halkı tarafından “efsane başkan” payesi verilen, Emin Özgün’ün ölümünün 2’nci yılı..

  Emin Özgün, 1 Ağustos 2016 saat 23.00 sıralarında Ankara’da geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti. Okul ve askerlik yılları hariç ömrünün 50 yılını Artvin’de geçiren Dr. Emin Özgün, tüm akrabalarının Artvin’den göç etmesine karşın hayatını ısrarla Artvin’de sürdürdü. Kısa dönemler Artvin’den ayrılmış olsa da her zaman planlarının en üst noktasında Artvin’de yaşamak ve bu şehre hizmet etmek oldu. Yıllarını verdiği Artvin ise Özgün’e bugüne kadar 3 dönem arka arkaya başka kimsenin başkan olamadığı bir rekoru verdi.

“ARTVİN’İ GÖRMEDEN CENNETİN
TANIMINI YAPAMAZSINIZ..”
Emin Özgün, Her zaman Artvin’in yanında Artvin halkının yanında, Artvin çıkarlarının yanında yer aldı. Şahsi çıkarı olanlara karşı durdu. “Artvin’i görmeden Cennetin Tarifini Yapamazsınız.” diyerek, Artvin sevdasını “Dünyayı Toplasan Bir Artvin Etmez.” Diyen Aşık Efkari’den sonra en veciz şekilde ifade etmiş bir başkandı. Başkan Özgün, muhalefet belediyesi olmaktan artık çok sıkıldığını, CHP’nin mutlaka iktidara gelmesinin, hem Türkiye için, hem Artvin için zorunlu bir döneme geçildiğine vurgu yaptı.
 BORÇSUZ BİR BELEDİYE DEVRETTİ
15 yıl Artvin Belediye Başkanlığı görevi boyunca bir iktidar belediyesinin yapamayacağı birçok şeyi yaptı. Artvin Belediyesi’ni Türkiye’nin borçsuz belediyesi yaptı. Bunu farklı değerlendirenler de oldu. Bir şey yapmadı ondan borcu yoktu diyen hamaset yapan siyasi rakipleri oldu. Özgün, bunlara kendi “özgünlüğü” ile cevap verdi. Çalışanların alınteri kurumadan maaşlarını gününde yatırdı.
 
 Başkan Özgün, Cerattepe mücadelesinin en zor yıllarında her zaman Artvin’in yanında durdu. Meydanlarda Artvin’e hançer saplayacak olanları uyardı. Bundan dolayı yargılandı. Cerattepe mücadelesinin başladığı yıllarda tüm belediye başkanları bu mücadelenin bayraktarlığını yaptı. En önde yürüdü. 
ESKİ BELEDİYE BAŞKANI SERACETTİN YAZAN DA
HER ZAMAN CERATTEPE’NİN ARTVİN’İN YANINDAYDI.
Artvin Eski Belediye Başkanlarından Seracettin Yazan da 1990’ların ilk evrelerinde o gün madencilerin karşısında durdu. Artvin’de yaşayan tek eski Belediye Başkanı olan Yazan, aynı düşüncelerini yineliyor. Hiçbir zaman Artvin’i terk etmedi ve Cerattepe’de Cerattepe gibi dik duruşunu sürdürüyor.
 Seracettin Yazan’dan sonra belediye başkanı olan Emin Özgün’de aynı kararlılıkla Artvin’i savundu. 6 Nisan 2013 yılında yapılan ve 15 bin kişinin katıldığı Büyük Maden mitinginde konuşan Özgün, özetle şunları söylemişti; “Allah’tan korkmayan kitapsızlar. Siz bizim yüreğimize hançer saplayabilir misiniz? Siz, Bizim yaşamımıza göz dikebilir misiniz? Bizim yaşamımıza göz dikenin yaşamına göz dikeriz!.
BİZİM YERÜSTÜ ZENGİLİĞİMZ
YERALTINDAN DAHA FAZLA
Ben Artvin’den Hopa’ya 6 saatte gittiğimi hatırlarım. Şimdi 1 saatte gidiyorum. Burada oturuyoruz, Amerika’daki maçı izliyorum. Ama bu teknoloji ile madenin Artvin’e zarar vermenden bu madenin çıkması imkânsız. Sizleri neyle aldatacaklar! Çocuklarınıza iş vereceğiz, diye ne kadar 10 yıl. Gel kardeşim benim üst zenginliklerimi al üstüne otel yap. Turistik tesis yap. Ülkenin değerlerine milyarlarca yıl hizmet et dedim. Olmaz! Bunlar alışmışlar. Bunlar tüyü bitmemiş yetimin hakkını yemeye alışmışlar. Şimdi bunlara müsaade edecek misiniz? Artvinliler!” dedikten sonra mitinge katılanlar hep bir ağızdan ‘hayır’ cevabını verdi.
ÖZGÜN BU KONUŞMASI NEDENİYLE YARGILANDI!
Başkan Özgün, eylemcilerin bu cevabı üzerine “Ben de sizinle Allah’ına kadar yüreğimle sizlerin yanınızda olacağım. Bu yer altı zenginliğimizden daha fazla yer üstü zenginliğimiz var. Biz diyoruz ki Artvin eğitim ve turizm kenti olacak. Biz Artvinliler okumaktan başka çaresi olmayan insanlarız. Okuruz göç ederiz. Ama burada yaşamaya çalışıyoruz. Bu dağlarda nefes alıyoruz. Soluklanıyoruz. Buradan tekrar söylüyorum. Yüreğimize hançer sokmaya çalışanların yüreğine hançer sokarız. Mücadelemiz hayırlı olsun devamlı olsun. Bu mitingin daha iyisini Allah kısmet ederse Kafkasör Festivali’nde yapacağız.” Özgün, bu konuşmasının ardından mahkemeye verildi, yargılandı.
RİZE’DE YAPILAN YEŞİLYOL TOPLANTISINDA
TEK ELEŞTİRİ YAPAN BAŞKANDI
Ama o hiç yılmadı. Artvin’in aleyhine yapılan tüm projelere karşı durdu. Rize’de yapılan Yeşilyol projesi toplantısında kürsüye çıkıp gerekçeleriyle projeyi eleştiren tek belediye başkanı oldu. Toplantıda bulunan ilgili bakanları sözleriyle karşı karşıya getirip tartıştırdı. Yürekli bir başkandı, korkusuzdu. Artvin’de özellikle heyelan riski taşıyan, tehlikeli olan yerleri, tüm baskılara karşın asla imara açtırmadı. Bu dik duruşunu belediye başkanlığını kaybetme pahasına, bir insanın canı her şeyden değerlidir diyerek bozmadı.
O, TÜRKİYE’NİN EN İYİ KAYAK SPORUNU
 YAPAN BELEDİYE BAŞKANIYDI
Artvin’de turizmin gelişmesi için katkılarda bulundu. Belediyeye Marina’yı kazandırdı, Kafkasör tesislerini yaptı. Spordan gelmemesine rağmen, Türkiye’nin en iyi kayak yapan belediye başkanı oldu. Her kış Atabarı Kayak Merkezi’ne giderek, gündem oluşturdu. Kayak turizminin gelişmesine büyük katkı sundu. Kafkasör’ün turizm alanı olmasını destekledi. Onun döneminde 15 yıl boyunca 2 gün üst üste su kesintisi yaşanmadı. Artvin’i Türkiye’nin en temiz şehri yaptı. Yere tükürttürmedi, sigara izmariti attırmadı. Hep sabahın 5’inde kalktı. Eşofmanlarıyla şehri turlardı. İnsanlarla sabah sohbetleri yapardı. Çabuk parlar ama asla kin tutmazdı. Kendisini mahkemeye veren gazeteciye özür anlamında elini uzattı. (O zaman gazeteci başkanı mahkemeye veriyordu, şimdi ise tersi oluyor!.)
 ÖZGÜN, ARTVİN’İN RENGİYDİ, ARTVİN’İN TA KENDİSİYDİ
Başkan Emin Özgün Artvin’in rengiydi, Artvin’in ta kendisiydi. Belediye el değiştirdikten sonra, Cerattepe’ye girildi. Maden firması yer teslimi almadığı halde, böyle sine önemli bir belgesi olmadığı halde Artvin’in ortasından elini kolunu sallaya sallaya geçti.   Artvin Halkı yaşam alanlarını korumak için orada yerini aldı. Ama çok büyük bir eksiği fark etti. Orada Belediye Başkanı Özgün yoktu. Kendisini Cerattepe için zincire vuracağını söyleyenler, zincir getirmeyi unutmuştu!.
KENDİSİ ŞARA’YI İSTEDİ AİLESİ İSTEMEDİ!
 Benim mezarım Şara’da olacak” demişti. Bu onun vasiyetiydi. Ancak ailesi bu vasiyeti kendi gerekçeleriyle yerine getirmedi. Bunu bile siyasi malzeme eden butekiler, ötekiler oldu. Ölüm bedenin yok olmasından başka bir şey değil oysa, Emin Özgün’ü görmek isteyen Harhavuç’a doğru baksın görür, Özgün’ü görmek isteyen geçmişte onun renkli kişiliğini hatırlasın görür. Özgün’ü işe alımlarda sağ-sol ayırımı yapmadan işe aldığı ihtiyacı olan emekçilerin evlerine ekmek alınırken görür.
Özgün, CHP’lilerin değil tüm siyasi görüşlerin saygı duyduğu, rakiplerinin dahi arkasından iyi sözler sarf ettiği bir adamdı. Ankara’da Karşıyaka’da defnedilen Özgün’ün cenazesine her siyasi görüşten binlerce kişi katıldı. O cenazeye katılanlar çok iyi hatırlayacak ki, Karşıyaka Mezarlığı böylesine kalabalık ve her kesimin aynı safta buluştuğu çok az cenaze töreni görmüştür.
Bunu orada bulunan görevliler ve bağış toplayan vakıfların, STK’ların görevlileri söylemişti. Bu adam kimdir? Biz böyle bir cenazeye şahit olmadıklarını dile getirdiler.
Sadece Ankara’da değil Artvin Merkez’de de başkan unutulmadı.
Başkanlarının son yolculuğuna uğurlamak için Ankara’ya gidemeyenler Artvin’deki gıyabi cenaze namazını kıldılar. . Acısı ile tatlısı ile 62 yıllık yaşamına dolu dolu bir ömür sığdıran Dr. Emin Özgün hayatını Artvin’e, hizmete adadı. O, “KENDİNDEN EMİN ARTVİN’E ÖZGÜN” başkandı. İşte Artvin’den böyle bir Emin Özgün geçti.
 Öğrencisi Emin Özgün´ün ölüm haberiyle sarsılan öğretmeni Zeki Genç o an karaladığı dörtlükle duygularını dile getiriyordu
HOŞÇA KAL EMİN ÖZGÜN
O bir yol gösteren çoban yıldızı
Kayarken çok parlak izler bıraktı
Karra bulutlarla doldu gökyüzü
Ardından yaş döken gözler bıraktı.
Ve devamında şu cümlelerle sözünü noktalıyordu; "Beni ben yapan anılarımdan bir yapı taşı daha eksildi. Kıymetli öğrencim Emin Özgün’ü elim bir trafik kazasında kaybettik. Artvin´de başlayan Ankara´da sonlandırdığım 36 yıllık meslek yaşantımda, binlerce öğrenci, binlerce eğitimci kadrosu yer aldı. Emin tüm bu kalabalık içerisinde kalbimde ve anılarında saygı ve sevgiyi hakeden beni ben yapan yapı taşlarından biridir.”  Ruhun Şad olsun başkan, ışıklar içinde yat Başkan....

Bu haber 473 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com