31.07.2018
DALAHET FESTİVALİ’NİN 113.YILI MUHTEŞEMDİ Belki de yılın en güzel, en iddialı şenliği oldu. Tarihi Cumhuriyetten öncesine dayanan ve kayıtlı en eski şenliklerden birisidir Ardanuç-Dalahet Şenlikleri. O zaman ki adı Dalahet Şenlikleri iken günümüzde ise Dalahet Festivali olarak adlandırılmaktadır.

 Artvin’in en eski festivalleri arasında bulunan ve bir asrı aşkın süredir kayıt altında yapılan ve bu yıl 113’üncüsü yapılan Ardanuç -Dalahet Festivali sona erdi. Bu yıl 28-29 Temmuz tarihlerinde yapılan Dalahet Festivali bugüne kadar yapılmış Dalalet festivallerinin en kapsamlısı ve katılımı yoğun bir festival olarak hafızalardaki yerini aldı.

Festivale, Ardanuç Kaymakamı Muhammed Furkan Sancaktutar, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Artvin’in yetiştirdiği önemli simalardan birisi olan Gürcistan’da iş yapan başarılı yönetici ve işadamı  Geocell Genel Müdürü Osman Turan,  Şavşat eski Belediye Başkanı Naci Köroğlu, Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkan Yardımcısı (AFGAD) Sami Özçelik, Artvin dışından gelen önemli misafirler, Ardanuç ve Artvin halkı katıldı.
Festival Komitesi, Dernek Başkanı Köksal Bozkurt, Köy Muhtarı Mahmut Şentürk, Gençlik İlçe Spor Müdürü Emrah Yılmaz, Dernek Başkan Yardımcısı Hafız Eyüp Uygur, Bursa Ardanuçlular Dernek Başkan Yardımcısı Ali Özkan, Dalalet Gönüllüleri Cihat Uygur, Hasan Alkan, Fuat Uygur ve Oktay Köse şenlik boyunca görevlerini en iyi şekilde yapmak için büyük gayret gösterdi. Birkaç küçük aksaklık dışında (Jeneratör stop etti) Muhteşem bir festivale imza atmayı başardılar.
Festival alanları içinde Dalahet Festival alanı içinde Bereket köylü Almanya’da gurbetçi olan Bereket köylü Mesut Işık tarafından yaptırılan Atatürk Anıtı ve Türk Bayrağı bulunan tek festival alanı olduğunu belirten Dalahet Festivali Komitesi bu anlamlı bağışı yapan Işık’a teşekkür etti.
Profesyonel düşünce ile yola çıkan Festival Komitesi en ince ayrıntısın a kadar görsel detayları, ayrıntıları gözden kaçırmadan uyguladı.  Festivalde ilk kez profesyonel bir sunucu görev aldı. İlk kez TRT’de, Genel Kurmay’da sunuculuk yapmış, Meteoroloji’nin Sesi Radyosu “Gelin Tanış Olalım” programının yapımcısı Zeynep Köşker Dalahet Festivali’ni sunarken doğasına, insanına, sanat ve kültürüne hayranlığını dile getirerek, Artvin dışında, bu bölgeyi bilmeyen insanları, saklı cennet Dalağet’e davet etti.   Festivali Kaçkar TV 2 gün boyunca canlı yayınladı.
Festival 28 Temmuz Cumartesi Saat 10.00’da Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.   Ardından 113’üncüsü Dalahet Festivali ile ilgili açılış konuşmasını yapan Dalahet Festivali Kültür- Turizm ve Yardımlaşma Dernek Başkanı Köksal Bozkurt, Festivalin yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek başladığı konuşmasında, Festivalin tarihçesi ve anlamını özetleyerek anlattı. Bozkurt; “Dalahet – Kitat-Festivali Artvin’in en eski kültürel festivallerinden birisidir.  
Bizler, Festival Komitesi olarak her geçen yıl daha iyisini yapmak, bir önceki yılın etkinliklerine yeni kültürel ve sanatsal etkinlikler koyarak sürekli geliştirmeyi amaçlamaktayız. Bu anlamda bu yıl şenliğimizi daha profesyonel bir anlayış ile yapmaya gayret ediyoruz. Emin olun, gelecek yıl, bu yıldan daha iyisini yapmaya çalışacağız. Aksaklıklarımızı, eksiğimizi yaşayarak, görerek, gelecek yıl bu aksaklığın yaşanmaması için not alacağız. Yani bu yıl yaşanan bir arıza gelecek yıl yaşanmayacak. Zaten hayatta tecrübenin tanımı bu değil mi?
Biz, bu muhteşem saklı cennet içinde asırlık ve köklü geleneği yaşatmak için bir raya geliyoruz. Gerek Ardanuç’ta yaşayan, gerekse Ardanuç dışında, başka illerde yaşayan değerli hemşehrilerimizle elele vererek bu şenliğimizi gerçekleştiriyoruz. Bu yıl katılım gerçekten çok güzeldi. Daha da artarak devam edecek.
Dalahet’i sadece Ardanuç, Artvin, Türkiye değil, dünya konuşacak. Böyle bir doğanın varlığı bizleri gururlandırırken bazılarını kıskandıracak. Burada Ardanuç Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza Kültür Bakanlığımıza ve bu şenliğin yaşatılmasında emeği geçen Dalahet Gönüllülerine çok teşekkür ediyorum. Bu şenliklerin asırlardır günümüze taşıyan en önemli unsur, Dalahet Gönüllüler yani çevre köylerin güzel insanları olmuştur. Bu kültürü günümüze taşıyarak, geleceğimize teslim etmiştir. 113 yıldır bu şenlik “İMECE” ruhu ile yapılmaktadır. Şimdi adına sponsor dedikleri, hayırsever, memleket sever insanlarımızın, dostlarımızın katkıları ile yapılmaya devam ediliyor. Ben tüm sponsorlarımıza, emeği geçen, alın teri döken bu çorbada tuzu bulunan herkese bir kez daha teşekkür ediyorum.” dedi.
 Açılış konuşmasının ardından Karakucak Güreşlerine geçildi.  Güreşlerde yaptığı sunum ve cazgırlık ile dikkat çeken Gençlik Spor personeli Recep Avcı’yı katılımcılar ve Festival Komitesi tebrik etti. Güreşlerde Başpehlivanlık güreşi nefesleri kesti. Avrupa Şampiyonu ve dünya 3.sü Ardanuçlu Okay Köksal ile Fatih Çelik’in güreşi nefesleri kesti. Fatih Çelik   113. Dalahet Festivali Başpehlivan’ı oldu.
 Akşam programında ise konserlere yer verildi. Türkü Kızı Solmaz Akgül’ün ardından Sanatçı Bayar Şahin sahne aldı. Yaklaşık 3 saat boyunca sahnede kalan Şahin, gördüğü ilgi ve coşkulu insanlara teşekkür etti. “Biz Artvinliyiz ile konserine başlayan sanatçı Bayar Şahin, “Özgür Aksın dereler” diyerek, henüz HES girmemiş olan Ardanuç’un “HES”siz bir ilçe olarak korunması imasında bulunarak son yılların tartışmalı konusu HES’lere de dikkat çekmiş oldu.
 Konserin ardından festivale katılan doğaseverler, çadırları önünde muhteşem sarıçamların dibinde sabaha kadar sohbet etti, şarkılar söyledi. Yılın yorgunluğunu attı.
Dalahet Festivali’nin sadece Artvinli değil, Artvinli olmayan konukları da vardı. İnternette gördükleri Dalahet davet afişi ile buraya gelmeye karar veren 2 dost Emekli öğretmen Perihan Başak ve İşkadını Semra Yılmaz, Dalahet’e hayran kaldıklarını dile getirdi. Çok uzun bir yolculuk yapmalarına rağmen hiç yorgunluk hissetmediklerini, burada olmanın kendilerine huzur verdiğini, doğadan ve insanlarından çok etkilendiklerini belirterek, dünyada böyle yerlerin çok az kaldığına dikkat çekerek, doğayı çok iyi korumamızı istedi.
 Artvin’in yetiştirdiği önemli isimlerden biri olan GEOCELL Şirketinin Genel Müdürü Osman Turan da Dalahet’e geldi. Turan, “Artvin’in her yeri çok özel, çok güzeldir. Ben Meydancık‘tanım. Orası da ayrı bir güzeldir, Papart, Macahel, Borçka, Şavşat, Ardanuç, Arhavi, Hopa, Murgul, Yusufeli, Kemalpaşa ayrı ayrı güzelliktir. Bizim çok zengin bir kültürümüz var. Bunu da bu güzel insanlarımıza, bu muhteşem doğaya borçluyuz.”dedi.
Dalahet Festivali hakkında kapsamlı değerlendirmeyi daha sonra yapacağını belirten Festival komitesi Dalafet Gönüllüsü Oktay Köse, “Şimdilik emeği geçenlere, katkı sunanlara çok teşekkür ediyorum. 113. Dalahet Festivalini en güzel şekilde yapabilmek için Festival Komitesi olarak, çaba sarf etik. Değerlendirmeyi elbette buraya gelen, 2 gün boyunca bizimle birlikte olan değerli katılımcılar yapacak.  Ben dostlarımızdan gördükleri eksikliği, yapılması istenen şeyleri bize bildirirlerse çok mutlu oluruz. Katılan, bizimle birlikte olan herkese çok teşekkür ediyorum.”dedi.
ARDANUÇ’UN KISA TARİHİ
Ardanuç ve çevresindeki yerleşimin çok eski olduğu herkesçe bilinmektedir. M.Ö 2000 yıllarında huriler ve Mitanniler’in Çoruh Havzasına egemen oldukları anlaşılmaktadır. Ardanuç ve çevresinin ilk defa yazılı tarihe geçmesi Urartular döneminde olmuştur. Van kalesinde bulunan 30 tondan büyük taşlara yazılı Urartu devleti yıllığından anlaşılmaktadır.
Urartular-Çoruh boyundaki Kulkhi Krallığı-Saka Türkleri - Taoklar –Ermeniler –Bizanslılar-Oğuzlar-Arsaklı Hanedanlığı -İranlılar ve Bizanslılar arasında el değiştiren bölge 9 yy. başlarına kadar Bizanslılarda kaldı. 9 yy başlarında Tiflis’te bulunan Arap İslam Emirliği temsilcisi Aşot Araplarla arası açılınca maiyeti ile birlikte Bizans sınırları içinde kalan Şavşat ve Klarceti çevresine gelerek yerleşti ve kendini Bizans vasalı olarak ilan etti. Bulunduğu bölgede bağımsız bir beylik oluşturdu kurmuş olduğu beyliğe başkentlik yapmak için Klarcet kalesini- kent olarak ta Ardanuç’u seçti kurmuş olduğu beyliğe toa Klarceti beyliği ismini verdi. Bu beylik Bagratlı hanedanlığı olarak ta bilinir ki bu hanedanlık dünyadaki en uzun ömürlü hanedanlıktır.
Kıpçak atabeklerin yaşadığı bölge 1551 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın Fethiyle Osmanlı topraklarına katıldı. 1878 Osmanlı Rus savaşında savaş tazminatı karşılığı olarak Ruslara verilen bölgemiz 3 Mart 1918 de halk oylaması sonucu tekrar Türk topraklarına katılmıştır. Geçmişi resmi kayıtlarda 1905 yılına kadar uzanan Dalahet yayla şenlikleri bölgede bulunan çevre köylerin halkıyla bir araya gelmekte iken 2000 yılından sonra üç gün süreyle festival şeklinde kutlanan Dalahet yayla şenlikleri ve boğa güreşleri festivaline dönüşmüştür.

Bu haber 540 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com