30.07.2018
113. DALAHET “ŞAMPİYONU” BABANIN OĞLU NOYAN OLDU Artvin’in en namlı boğalarından biri olan “BABANIN OĞLU NOYAN”bu yıl 113.cüsü yapılan Dalahet Festivali’nin başboğası oldu. Noyan sadece Artvin’de değil, Muğla’da da, boğa güreşi yapılan başka illerde de Artvin’i başarıyla temsil etmiş ve birçok şampiyonlukla dönmüştü. Noyan, Artvin’de efsaneye doğru gitmeye devam ediyor.

 Artvin´in Ardanuç ilçesinde geçmişi Osmanlı Devleti dönemine dayanan "Dalahet Yayla Şenlikleri ve Boğa Güreşleri Festivali" nin 113´üncüsü yapıldı. Artvin’de "113. Dalahet Yayla Şenlikleri ve Boğa Güreşleri Festivali" yapıldı.

Ardanuç İlçe Kaymakamlığı ve Dalahet Kültür Turizm Dayanışma Derneği tarafından yöredeki yayla ve boğa güreşleri geleneği yaşatmak amacıyla ilçeye bağlı bin 700 rakımlı Dalahet Yaylası’nda düzenlenen ve 2 gün süren festival renkli görüntülere sahne oldu. Artvin’in en eski festivali olma özelliğini taşıyan ve geçmişi Osmanlı Devleti dönemine kadar uzanan festival etkinlikleri kapsamında bu yıl düzenlenen boğa güreşlerine “deste”, “küçük orta”, “büyük orta”, başaltı ve baş kategorilerinde 60 boğa katıldı.
Toplam 30 bin lira para ödülünün dağıtıldığı güreşlerde baş boğa sahibi 8 bin lirayla ödüllendirilirken güreşlerde 10 hakem görev yaptı. Güreşlerin en prestijli kategorisinde baş kategorisinde Enis Güneri´ye ait "Noyan" isimli boğa birinci oldu. Güreşler sonrası kategorilerinde birinci olan boğa sahiplerine kupa ve ödülleri takdim edildi.
Festival için bölgeye gelen vatandaşların birçoğu çam ağaçlarıyla çevrili alandaki boğa güreşlerini takip ederken bir kısmı da ormanlık alanda kurduğu çadırlarda doğanın keyfini çıkardı.
DALAHET ARTVİN’İN EN ESKİ FESTİVALİDİR
Festival hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Ardanuç İlçe Kaymakamı Muhammet Furkan Sancaktutar, bu yıl 113’üncüsü düzenlenen Dalahet Festivali’nin Artvin’in en eski festivali olduğunu söyledi. Artvin ve Türkiye´nin değişik illerinden gelen binlerce vatandaşın festivali takip ettiğini kaydeden Sancaktutar, festivallerin bu yörenin kadım kültürünün yaşatılması adına önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.
Sancaktutar, "Festivaller sayesinde insanlarımız bir araya geliyor. Birbirlerini daha iyi tanıma fırsatı buluyorlar. Bu açıdan biz bu festivallerin birlik ve beraberliğimiz için önemli olduğunu düşünüyoruz." dedi. Asırlık festivali gelecek yıllarda daha kapsamlı bir şekilde yapıp ilçenin tanıtımı noktasında değerlendirmeyi planladıklarını kaydeden Sancaktutar, il dışında yaşayan Artvinlileri bu festivallere davet etti.
NOYSAN SADECE ARTVİN’İN DEĞİL TÜRKİYE’NİN TANIDIĞI BOĞADIR
 Noyan’ın şampiyon olmasından sonra açıklama yapan Enis Güneri’nin oğlu Tayyar Güneri, “Babanın Oğlu Noyan” sadece Artvin’in değil, Türkiye’nin tanıdığı boğadır. Boğaseverlerin adını ve namını çok iyi bildikleri boğadır. Noyan çok asil bir hayvandır. İstemediği zaman asla güreşmez. Güreştiğinde ise muhteşem bir gürsel şov sunar. Onun için Noyan’ın güreşi herkes tarafından çok dikkatle izlenir. Artvin’in, Türkiye’nin en eski festivali Dalahet’de de şampiyon oldu. Tabii ki çok mutluyum. Bu boğaya babam ve ben bakıyoruz. O bizim için çok değerli, çok özel, çok asil bir hayvandır. Bizi çok iyi anlar ve dinler.
ARTVİN’DE 2 YILDIR BOĞA GÜREŞLERİ TÜRKİYE ŞAMPİYONASI YAPILIYOR. NOYAN YOK!
 Şimdi Artvin’de 2 yıldır Boğa Güreşleri Türkiye Şampiyonası yapılıyor. Geçen yıl zamanlama hatası nedeniyle boğamı indirmedim. Yaylaya çıkmış bir boğa bir daha geriye indirilmez. Bu sene davetleri olmadı. Olsaydı Noyan zaten buradaydı. Türkiye’nin tanıdığı şampiyon boğa “BABANIN OĞLU NOYAN” bu etkinliğe çok büyük katkı sunar, anlam katardı. Ama bana böyle bir davet gelmedi. Geçen sene istediklerinde ben olumsuz bakmıştım, çünkü hayvan yayladaydı.
 Noyan henüz 9 yaşında 3-4 yıl daha güreşir. Noyan efsanesi yaşamaya devam ediyor. Bana genellikle NOYAN’ın ne anlama geldiği sorulur. Noyan eski Türklerde” Zafer Kazanan Komutan” anlamına geliyor. Zaten tarihe bakarsanız Türk Boyu oğuzlar için boğalar, güç ve zafer sembolüdür.” dedi.

Bu haber 398 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com