25.07.2018
ARDANUÇLU NAFIZ DEDE KENELERE KARŞI ÇOK DİKKATLİ Ardanuç’un, Çurispil Yaylası yolu üzerinde bulunan köylerden birisi de Konaklı köyüdür. Hatta Çurispil Yaylası Konaklı köyü sınırları içinde diye belirtiliyor. 30. Çurispil Yaylası Aşık Efkari ve Karakucak Güreşleri Şenliği’ne giden gazeteciler, yollarda gördüğü köylülerle de söyleşi yapmayı ihmal etmedi.

 Büyükbaş hayvanlarını yol boyunca otlatan 81 yaşındaki Nafız Demir ile sohbet eden gazeteciler, köyde yaşamı ve kenelerle ilgili sorular sordu. Nafız dede, köy dışında başka bir yerde yaşam düşünemediğini, hayvanları sayesinde dinç kaldığını, onlarla doğanın tadını çıkardığını söyledi. Demir, kenelerle ilgili olarak da bu kenelerin yüzyıllardır var olduğunu ancak son yıllarda öldürücü kenelerin nasıl ortaya çıktığını henüz anlayamadığını söyledi. Bu konuda dikkatli olduğunu anlatan Nafız Demir,” Ben 81 yaşındayım. Eşim 15 yıl önce rahmetli oldu. 

KÖY VE HAYVANCILIK FAKİRLİĞİ ORTADAN KALDIRIR
Ben hayvanlarım sayesinde köyümde yaşamaya devam ediyorum. Onlarla doğayı geziyorum. Hayvancılık çok önemli bir konudur. Bu hayvanlar sayesinde fakirliği yeniyoruz. Yağımız, sütümüz, peynirimiz, yoğurdumuz, ayranımız, paramız kısaca varlığımız bu hayvanlar sayesinde oluyor. Çünkü bu mübarek hayvanlara verdiğinizin kat kat fazlasını size geri veriyor. Hayvansız köy olur mu? Hayvansız ülke, memleket olur mu
 Eti, sütü, ve her çeşit yiyeceği hatta ayakkabıları bile bunlar sayesinde yapabiliyoruz. Onun için ben gençlere köylerine gelip hayvancılıkla tarımla uğraşmalarını tavsiye ederim. Dediğim gibi yaşım 81. Hiçbir sağlık sorunum yok. Bu köy ve hayvancılık sayesinde oluyor bütün bunlar.
 BU KENELER HEP BURDAYDI. ŞİMDİ NEDEN ÖLDÜRÜYOR ANLAMIYORUM!
Ardanuç’ta 2011’den bu tarafa ölümlü kene vakalarını da anlatan Nafız Demir,” Bu keneler eskiden beri vardır. O zaman hiç böyle ölüm falan olmazdı. İneklerin, keçilerin, koyunların memelerine yapışır, kocaman olurlardı. Biz de onları koparıp öldürürdük. Çıplak el ile tutar çekerdik. Ama son yıllarda keneler çok tehlikeli olmaya başladı. Bize eğitim veriliyor, Tarım’dan, Sağılk’tan uyarıyorlar. Ben söylenenlere uyuyorum. Bakın çoraplarımın içine paçalarımı koyuyorum. Aslında beyaz çorap giymek lazım ki keneyi kolayca görelim. Benim çoraplar biraz koyu, zor anlaşılır.
 DOKTORLARIN SÖYLEDİKLERİNE UYARSAK KENELERDEN ZARAR GELMEZ
Bence sağlıkçıların söylediklerine uyulursa keneden ölüm olmaz. Baktın üstüne kene yapışmış, bırak sen çıkarma, Dr. Onu usulüyle çıkarsın, Ne sen sıkıntıya gir ne de insanlar daha çok kormuş olsun. Ben kenelerden korkmuyorum. Kendime dikkat ediyorum. Bunları gördüğüm herkese de söylüyorum. Bizim bu tarafta hiç bir sıkıntı olmadı bugüne kadar. Şimdi her bilgi elinizin altında. Kaydırmalı, akıllı mı ne diyorlar o telefonlardan her şeyi öğrenebiliyorsunuz. Ben telefon kullanamıyorum. Kullananlar oralardan öğrensinler. Sağlıkçıların, tarımcıların söylediklerine dikkat edersek kenelerle aynı ortamda yaşamaya devam edebiliriz. Dediğim gibi ben 81 yaşındayım. Buradaki kenelerin kaç yüzyıldır burada olduğunu bilemem.”dedi.

Bu haber 470 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com