06.07.2018
DR. AKSU’DAN DÖNERCİLERE VE DÖNER MÜŞTERİLERİNE UYARI İYİ Parti Artvin Milletvekili Adayı olan ve kısa sürede köy köy ilçe ilçe dolaşan Dr. Kamil Aksu, Artvin´de bu süre içinde birçok gözlemlerde bulundu. Siyasi gözlemi dışında, doktor olması nedeniyle sağlık ve sağlıklı beslenme ile ilgili de analizde bulunan Dr. Kamil Aksu, Artvin´in sembollerinden birisi olan ve en çok tüketilen yemek olma özelliğini koruyan "Döner" ile ilgili açıklamalarda bulundu. Dönerin sağlıklı bir şekilde pişirildikten sonra tüketilmesinde bir sakınca olmadığını belirten Dr. Aksu, sağlıksız pişirilmesinin döneri kesene de, yiyene de zarar verebileceğini, bu açıklamayı döner esnafını ve et seven insanların sağlığı için yaptığını söyledi.

 Dönerin tüp alevi ile yakın temasla pişirilmesinin sağlık açısından sakıncalı olduğunu savunan Dr. Aksu, konuyu Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe´ye ilettiğini İl Sağlık Müdürlüğü´nün bu konuda bir çalışma yapması gerektiğini aktardığını belirtti. Aksu, döner pişirilmesinin nasıl sağlıklı olması gerektiğini Sağlık İl Müdürlüğü´nün anlatması ve bunun dışında ölçüm yapması gerektiğine de dikkat çeken Dr. Aksu Şunları dile getirdi; Sevgili Artvin Halkı;

TÜPGAZ´DA PİŞEN DÖNERLERE DİKKAT!
Bu Yazımda, Güncel politikanın dışında Artvin´de gözlemlediğim, en az maden belası kadar önemli bir durumdan;
"Artvin de son yıllarda artan kanser ve ani kalp krizlerinin sebeplerinden bahsedeceğim."
1. Artvin’de artan kanserlerin en büyük sebebi Çernobil faciası olmakla birlikte, mide bağırsak ve mesane kanserlerinin asıl sebebi yemiş olduğunuz dönerler ve içilen sigaradır.
Gözlemlediğim kadarı ile çağ kebabı adı ile nam salmış milli dönerimiz çoğu döner salonlarında tüp gaz alevinde pişmekte olup, özellikle müşterinin yoğun olduğu saatlerde alev artırılarak etle teması sağlanarak pişirilmektedir.
Siz hiç evinizde tüpgaz alevine et tutarak pişirerek yediniz mi?
Tabii ki yemediniz. O halde dönerci dükkanlarında neden sorgulamadan yemeye devam ediyorsunuz?
Ayrıca tüp gaz alevi artırılmasa bile tüp gaz alevi ile pişen et belli bir mesafede olsa bile zararlıdır. Bunun en güzel örneği vefat eden döner ustalarının akıbetleridir ki çoğu kanser nedeni ile hayatlarını kaybetmiştir.. Sevgili kardeşlerim, asla ve asla tüp gaz alevinde pişen etleri yemeyiniz.
Et, " Odun yâ da tüp gaz ateşinde pişirilerek yenmez. "
Köz haline gelmiş odundan uygun mesafede yavaşça pişirilerek yenir. Döner adının anlamı da buradan gelir. Yani yavaş ve döndürerek pişirme.
Odun ateşi olması da çözüm değildir. Odun ateşinde et pişiren yerlerde de müşterinin yoğun olduğu saatlerde yağ atılarak ateş alevlendirilmekte bu sefer tüp gaz alevinden daha zararlı yağ alevinde ki zehirli is ile karşı karşıya kalınmaktadır.
Bu konuda Artvin Sağlık Müdürlüğü ve Artvin Belediyesi nezdinde gereken girişimde bulunacağımdan emin olunuz.
"Sizlere düşen görev yukarıdaki uygun olmayan standartlarda pişen etleri asla yemeyin."
Çocuklarınıza ve çevrenize de bu konuda gerekli uyarıları yapınız.
"Amacımız dönerci esnafını yermek değil, halka sağlıklı gıdalar sunmalarını sağlamaktır."
Stresten uzak durunuz.
"Cebinizin değil, vücudunuzun hak ettiği kadar yiyecek yiyiniz."
Spor yapmaktan uzak durmayınız.
Özellikle rutin yürüyüşler sırasında yaş ve sağlık durumunuza göre nabız sayınıza uyacak tempolu yürüyüşler yapınız.
Unutmayınız her ölüm erkendir. Fakat, Bile bile lades ise tüm hastalıklara davetiye çıkartır.
2. Artvin deki erken Kalp hastalıklarının sebebi, Et ve Karbonhidrat tüketiminin çokluğu, sigara içimi, stres, hareketsizlik sonucu obezite, aşırı tuz alımı, şeker kullanımı ve motivasyon ve moral eksikliğidir. Ayrıca alkol tüketim alışkanlığınız var ise bunu haftanın bir gününe sınırlayarak doz aşımı yapmadan ve özellikle uyuma saatinizden 3 saat öncesinde bitecek şekilde ayarlayınız. Unutmayınız ki uyku saatinden hemen önce tükettiğiniz alkol, uyku boyunca vücudunuz ve karaciğerinizin sabaha kadar çalışması demektir. Siz uyuduğunuzu zannederken karaciğerinizi maraton koşmak zorunda bırakmayınız.
Yüzünüzü doğaya dönün, günde iki öğün yemek yiyin, pirinç pilavı, ekmek, aşırı et ve özellikle hiç bir şekilde şeker kullanmayınız. Ha birde doktorunuzun yaptığını değil söylediklerini yapınız. “

Bu haber 1261 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sami ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com