02.07.2018
TARİHÇİ/ YAZAR MURAT KASAP’TAN BİR ESER DAHA “ 93 HARBİ BATUM MUHACİRLERİ” KİTABI ÇIKTI… “ 93 Harbi Batum Muhacirleri Kitabı” Çıktı. Tarihçi/Yazar Murat Kasap tarafından hazırlanan kitap Gürcistan Dostluk Derneği tarafından yayınlandı. Bu kitap büyük bir kahramanlık göstererek savundukları vatanlarının, Rusya’ya bırakılması üzerine, Batum ve havalisi olarak adlandırılan; Batum, Acara, Çürüksu, Artvin, Livane, Şavşat, İmerhev, Maçahel, Ardanuç, Murgul, Borçka ve Maradit’ten göç yollarına dökülen on binlerce muhacir ailenin, Anadolu’nun muhtelif yerlerinde iskânlarının tarihsel sürecini anlatmaktadır.

 Kitap’ta Batum ve havalisi tarihi, bölgede bulunan köyler ve arşiv belgelerinde tespit edilen sülale adları ile Batum ahalisinin Çarlık Rusya ordusuna karşı göstermiş olduğu destansı silahlı mücadele gibi konulara yer verildi. Kitapta savaş sonrasında Anadolu’nun birçok yerinde kurulan muhacir köylerinin adları, hane ve nüfus bilgileri, yerleşen muhacirlerin isimleri yer almaktadır. Ayrıca ilk muhacirlere ait dilekçeler, mezar taşları, fotoğraflar, okul, cami ve çeşme gibi yapılan eserlere ait görsellere de yer verildi. Arşiv belgelerine göre hazırlanan kitapta az da olsa sözlü tarihten de alıntılar yapıldı. Kitabın tam adı “Osmanlı Arşiv Kayıtlarında 93 Harbi Batum Muhacirleri” olup ansiklopedik boy ve 832 sayfadır. Eser Gürcistan Dostluk Derneği’nden temin edilebilmektedir.

1877-1878 წლების 93-ეომი-თ წოდებულიბათუმის მუჯარების ისტორიის წიგნი გამოვიდა!
ისტორიკოსის/მწერალის მურად ქასაბის მიერ მომზადებული წიგნი საქართველოსთან მეგობრობის ასოციაციის მიერ გამოიცა.
ამ წიგნში დიდი გმირობით დაცვული სამშობლოს, რუსების ხელში ჩაგდების შემდეგ , ბათუმი და გარშემო დასახალებული; ისტორიული აჭარა,ბათუმი, ჩურუქსუ-ქობულეთი, ართვინი, ლივანე, შავშეთი, იმერხევი, მაჭახელა, არდანუჩი, მურღული, ბორჩხა და მარადიდიდან გადასახლებული მუჰაჯირები,გზებში ჩამდგარი ათასობით მუჰაჯირის ოჯახების ანატოლიის სხვადასხვა ადგილებში დასახლების ისტორიული პროცესი მოჰყვა.
ამ წიგნში ბათუმის და მის გარშემო ისტორიულ რეგიონში არსებული სოფლების და არქივების დოკუმენტებში დაზუსტებული ტომების სახელებით ბათუმის და მის გარშემო რუსეთის არმიის წინააღმდეგ მომხდარი გმირული სისხლიანი ბრძოლების შესახებ არის მოთხრობილი.
ამ წიგნში ომის შემდეგ ანატოლიის ბევრ ადგილებზე დასახლებული მუჰაჯირების სახელები, ოჯახების და მოსახლეობის ინფორმაციები, დასახლებული მუჰაჯირების სახელები არსებობს. კიდევ პირველი მუჰაჯირებისგაკეთებული განცხადებები, საფლავების ქვები, სურათები, სკოლები, მეჩეთები და შადრევნები და ა.შ. აშენებული მემკვიდრეობისკუთვნილი სურათებიც აღნიშნულია ამ წიგნში .
არქივის დოკუმენტების მიხედვით მომზადებულ წიგნში სიტყვიერი ისტორიიდანაც მოწევები გაკეთდა. წიგნის ზუსტი სახელი „ოსმალეთის არქივების რეგისტრაციებში 93 ომი ბათუმის მუჯაჯირები“ ა და ენციკლოპედიური სიმაღლე 832 გვერდიანია. წიგნის პოვნა საქართველოსთან მეგობრობის ასოციაციაში შესაძლებელია.
MURAT KASAP KİMDİR?
Tarihçi/Yazar.. 1976 yılında Ordu’nun Gölköy İlçesinde doğdu. Baba adı Ali Osman, anne adı Nuriye’dir. Doğduğu yer olan Paşapınar Mahallesi 1877-1878 Osmanlı-Rus Harbi’nden sonra Batum’dan göç eden muhacirlerin iskânıyla kurulmuş bir mahalledir. İlkokulu Paşapınar Mahallesi’nde okudu. Orta ve lise eğitimini Gölköy İmam Hatip Lisesi’nde gördü.   Lisans eğitimini 1997-2001 yılları arasında İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümünde tamamladı. Yüksek Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde Ortaöğretim Alan Öğretmenli Yüksek Lisans Programından mezun oldu. Özel bir kurumda tarih öğretmenliği yaptı. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik yaptı. Halen Gürcistan Dostluk Derneği Genel Sekreterliği görevini yürütmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.
Osmanlı Gürcüleri adlı biyografi kitabı Türkçe (2010) ve Gürcüce (2012) iki dilde yayınlandı. Göçen Hayatların İzleri ( 2010) ve Osmanlı Gürcüleri Belgeseli’nin (2014) metin yazarlığını ve danışmanlığını yürüttü. Osmanlı Arşiv Kayıtlarında Gürcistan ve Gürcüler (2012) ve Gürcistan’da İslamiyet’in Dünü Bugünü ve Yarını (2017) adlı kitapların editörlüğünü yaptı. Osmanlı Arşiv Kayıtlarında 93 Harbi Batum Muhacirleri Kitabı 2018 yılında yayınlandı. Batum, muhacirlik ve Gürcü biyografileri üzerine yerel ve ulusal dergilerde makaleleri yayınlandı.

Bu haber 1005 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com