08.06.2018
%90 ENGELLİ MUSTAFA ESER MAHALLESİNE YOL İSTİYOR!.. Artvin’de yaşayan Eser ailesi, yetkilerden yardım talep ediyor. Baba Halis, anne Ayten Eser Down ve zihinsel engelli oğulları Mustafa’yı köye götürürken ve köyden gelirken sırtlarına alıp evlerinden 200 metre bayır aşağıya yürüyerek ana yola indiriyorlar.

 23 yaşındaki engelli Mustafa hareketsiz olduğu için kilo aldı. Yaklaşık 80 kiloya çıkan Mustafa’yı sırtlarına alan anne Ayten ve Baba Halis evlerine çıkabilmek için çok zorlandıklarını belirtiyor.
MUSTAFA HEM ZİHİNSEL HEM BEDENSEL ENGELLİ
Anne Ayten Eser, “ Biz Artvin Ortaköy’ Ocakbaşı Mahallesi´ndeniz.  3 çocuğumuzdan biri olan Mustafa hem zihinsel, hem de bedensel engelli. Engellilik oranı %90… Her gün bezliyorum. Artvin’den köye gitmek bize ölüm gibi geliyor. Çünkü mahallemizin en üst noktasında bizim evimiz var. Oraya çıkarabilmek için babası ve ben sırayla sırtımıza alıyoruz.
 Mustafa çok ağırlaştı. Kaldırmakta zorluk çekiyorum. Aynı şekilde babası bel fıtığı oldu. Benimde  belim ağrıyor, eve çıkarmak ve evden  indirmek o kadar zor ki.  Mahallenin yolu yok. 200 metrelik bir yola ihtiyacımız var.  Berta Merkez’e yakın bir mahalle burası .Eğer o yol yapılsa inanın büyük bir sevap olur. Hem Mustafa için, hem de bizim için, hem de mahalle yola kavuşmuş olur. Ben, Sayın Valimizin engelliler hususundaki duyarlılığını gazetelerden okuyorum. Allah ondan razı olsun. Eğer bizim bu sorunumuzdan haberdar olsa biliyorum ki bir çözüm önerisi sunacak.
BEN OLMASAM MUSTAFA YAŞAYAMAZ, ONU KİMSE ZAPT EDEMEZ
Mustafa tıpkı yeni doğmuş bir bebek gibidir. Ben yanından bir an ayrılsam onu kimse zapt edemez. Ben hayatımı Mustafa’ya adamış bir anneyim. Onu bir an olsun yalınız bırakamam. Çünkü o kendi kendine yemek yiyemez. Bensiz tek bir adım atamaz. Onu benden başka hiç kimse anlamaz. Ve benden başka da kimseyi dinlemez.   %90 engelli oğlumuza bir tek maaşımızla bakıyoruz. Babası emniyette çalışıyor. Bir maaşla hem biz geçiniyoruz, hem de engelli oğlumuzun çok yüksek olan masraflarını karşılamaya çalışıyoruz.
MUSTAFA’NIN AYLIK GİDERİ DE ÇOK YÜKSEKTİR.  80 BİN TL BANKA KREDİ BORCUMUZ VAR
Yetmeyince de mecburen bankadan kredi çekiyoruz.  Bu yüzden 80 bin TL’den fazla bankaya borcumuz var. Ama Allah bize Mustafa’yı vermişse, ona ömrünün sonuna kadar en güzeş şekilde bakma borcumuz, görevimiz var.  Harcadığımız emeğimiz, neyimiz varsa Mustafa helal olsun. O bizim canımız, evladımız. Bir anne baba olarak bundan şikâyet etmiyoruz. Sadece yaşadığımız durumu anlatıyorum. Mustafa için bakıcı parası verilmiyor, sadece 3 ayda bir verilen engelli maaşı var.
 Ben, evimiz için, mahallemiz için,  bundan çok  %90 engelli oğlum Mustafa için yol istiyorum.  200 metrelik yol bizim çayırdan geçecek.  Yol yapılırsa mutlaka duvar yapılması lazım. Komşunun arazisi yola kaymaması ve yolun bozulmaması için. Mübarek Ramazan’da böyle bir isteğimiz oldu. Bugüne kadar söyleyelim mi, söylemeyelim mi? Söylersek bizi yanlış anlarlar mı? Diye çok düşündüm.   Ama Mustafa çok ağırlaşınca çaresiz kaldım. Sayın Valimizin bilgisi olsun. Allah devletimize, milletimize zeval vermesin.” dedi.

Bu haber 648 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com