08.06.2018
SARUHAN KAFKASÖR’E HAZIRLANIYOR Boğalar, Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali’ne hazırlanıyor. Bu yıl 38’ncisi yapılacak olan Festival öncesi boğa sahipleri son antrenman ve hazırlıklarını hızlandırdı. Artvin’in efsane boğa yetiştiriciler arasında adı anılan ve bir çok şampiyonluklar kazanmış merhum Kamil Alpaslan’ın aynı adı taşıyan torunu Kamil Alpaslan Başaltı’nda güreşecek olan “Saruhan” adlı boğasına antrenmanlarını yaptırıyor.

  Boğa yetiştiriciliği ve antrenmanlarında uzman olan ve bundan önce Şampiyon Başboğa “RÜZGAR”ında koçu olan Osman Güven ile birlikte  “Başaltı”nda ilk kez bu yıl güreşecek olan Saruhan’ı hazırlıyorlar.
Boğa sahibi Kamil Alpaslan, bu yıl Kafkasör festivali 29-30 Haziran ve 1 Temmuz 2018 tarihlerinde yapılacak. Tarih açıklandı. Az bir zaman kaldı.  Boğayı Yusufeli’nden aldık. Saruhan 5 yaşında 680 kilo ve ilk kez güreşlere katılacak. Benim adını gururla taşıdığım merhum dedem Kamil Alpaslan, Kafkasör boğa güreşlerinin efsane boğa yetiştiricisiymiş. Benim doğduğum gün, dedem hayata veda etmiş. Bu nedenle dedemin adını bana vermişler. Madem ben dedemin adını taşıyorum. Onun yolundan gitmek gibi bir görevim var. Ben de boğa yetiştiriyorum.
Kafkasör, Artvin’i ve bölgeyi tanıtan en önemli festivaldir. Bir markadır. Biz boğacılar, büyük özveri gerektiren, maddi külfeti olan ve zahmeti çok olan boğa yetiştiriciliği ile bu festivale belki de en büyük katkıyı, desteği veriyoruz. Bu hayvanın özel bakıma ve antrenmanlara ihtiyacı var. Bunun için özel boğa yetiştiren koçlar, uzmanlar var. Saruhan’ın koçu birkaç yıl önce Şampiyon Başboğa olan Rüzgar”ın da antrenörü ve koçu arkadaşım, dostum Osman Güven’dir. Ben bu konuda Osman’a güveniyorum.  Bakalım Saruhan’ın ilk güreşinde nasıl bir sonuç alacağız. Onu da 1 Temmuz 2018 Pazar günü hep birlikte öğreneceğiz.”dedi.
ŞAMPİYON RÜZGÂR’IN DA EĞİTMENİ OLAN BOĞA EĞİTMENİ,
ANTRENÖRÜ OSMAN GÜVEN; SARUHAN İLK GÜREŞİNE ÇIKIYOR
Boğanın antrenörü, koçu Osman Güven, Boğa yetiştiriciliği çok büyük emek ister, sabır ister. Boğaları tanımak, anlamak ister. Bunun okulu da yoktur. Tecrübe ile öğrenirsiniz. Nasıl besleneceği, nasıl hareket ettirileceği, nasıl iletişim kurulacağı hep yaşayarak ve her gün onunla ilgilenerek öğrenilebilecek bir bilgidir. Biz bugün Saruhan’ın boyun ve diğer kaslarının gelişmesi için kızak bağladık. Kızağın arkasına ağırlık olsun diye 100 kilo ağırlığında taş koyuyoruz. Böylelikle hem boyun kasları, hem de bacak kasları gelişiyor. Dediğim gibi boğa yetiştiriciliği tıpkı yarış atları yetiştirmek gibi başta uzmanlık ve sabır istiyor. Ben boğa yetiştirmeyi çok seviyorum. Zaten bu işi sevmezseniz bir gün yapmazsınız. Çünkü o kadar çok emek, sabır ve dikkat isteyen uzun bir süreç ki. Anlatılmaz, sadece yapılır. ”dedi.

Bu haber 1090 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com