20.05.2018
Cumhuriyet Halk Partisi Artvin İl Başkanlığı ve Atatürkçü Düşünce Derneği Artvin Şubesi 19 Mayıs Atatürk´ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı´nı ortak kutladı.

  CHP Artvin İl Başkanlığı ve Atatürkçü Düşünce Derneği bu yıl da ayrı bir çelenk programıyla saat 13.00’te Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Çelenk programına, İl Başkanı Ahmet Biber, Merkez İlçe Başkanı Cüneyt Öztürk, İl Genel Meclis Üyesi Suat Kesen, Belediye Meclis üyeleri Ayhan  Keskin, Sinan Saraç, Nermin Albayrak,  ESOB Başkanı Demirhan Elçin,  ADD Yönetim Kurulu Üyesi Saniye Meriç ve Ali Murat Tiryaki, Kore Gazisi Ahmet Sezgin, AFGAD Başkan Yardımcısı Sami Özçelik,  CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Anıl Öztürek, CHP Kadın Kolları İl Başkanı Gülşen Kurul, DİSK Genel İŞ Artvin Temsilcisi Selim Bilgin, partililer ve vatandaşlar katıldı.   Saygı duruşunun yapılması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından ADD Artvin Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ali Murat Tiryaki günün anlamı ve önemi hakkında açıklamada bulundu.. Tiryaki;

99 YIL ÖNCE GÜNEŞ SAMSUN’DA
DOĞDU, 29 YIL ÖNCE ADD KURULDU;
 
“Saygı değer Artvinliler; değerli Cumhuriyet insanları 99 Yıl Önce Güneş Samsun’da Doğdu, 29 Yıl Önce ADD Kuruldu;
Çanakkale kahramanı Mustafa Kemal Paşa’nın Ulusal Kurtuluş Savaşımızı başlatmak üzere Samsun’a ayak basmasının üzerinden tam 99 yıl geçti. 13 Kasım 1918 tarihinde Suriye cephesinden İstanbul’a gelen Mustafa Kemal Paşa, İstanbul Boğazı’na demirlemiş İngiliz donanmasını gördüğünde “geldikleri gibi giderler” sözünü bir temenni olarak değil, bir kararlılığın ifadesi olarak söyledi. Samsun’a gidinceye kadar İstanbul’da kaldığı 6 ay içinde işgal kuvvetleri donanmasının gitmesini sağlayacak büyük bir mücadeleyi örgütledi.
 
Mustafa Kemal Paşa, yanındaki bir avuç isimsiz kahramanla Samsun limanına çıktığında işgal kuvvetlerinin “geldikleri gibi gitmeleri” için eşsiz bir strateji izledi.
Mustafa Kemal Paşa büyük bir inançla çıktığı yolda, ülkeyi kurtaracak orduyu örgütlemeden önce bu mücadeleyi yönetecek Büyük Millet Meclisini örgütledi. Bu amaçla yurdun her köşesinde kongreler toplanmasını sağladı. Bu kongrelerde seçilen delegelerin oluşturduğu Gazi Meclisimiz emperyalizme karşı Ulusal Kurtuluş Savaşımızı zafere ulaştırdı. İşte bu zafer sonucu, Mustafa Kemal Paşa, Mustafa Kemal Atatürk oldu. Yani Türk ulusunun “ATASI” …
 
Atatürk adını kullanarak Cumhuriyet devrimlerine ağır darbeler indirdiler. İşte bu koşullar altında, bundan 29 yıl önce, 19 Mayıs 1989 tarihinde Prof. Dr. Muammer Aksoy ve Hıfzı Veldet Velidedeoğlu önderliğindeki 50 aydınımız Atatürkçü Düşünce Derneğinin kuruluşunu ilan ettiler
Türkiye Cumhuriyeti’ni geleceğe taşıyacaklar için her 19 Mayıs bir başlangıçtır. 99 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkeyi kurtarmak için yola çıkması gibi… 29 yıl önce 50 değerli aydınımızın bütün baskı ve tehlikelere rağmen ADD’yi örgütlemeleri gibi… Atatürk ilke ve devrimlerinin ışıklı yolundan ayrılmadıkça, ulusça kenetlendiğimiz sürece, Cumhuriyete olan inancımızı yitirmedikçe başarımız kaçınılmazdır. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti Yaşasın Atatürkçü Düşünce…”dedi.
 
“19 MAYIS TARİHİMİZİN EN ÖNEMLİ DÖNÜM NOKTALARINDAN BİRİSİDİR
 
Ardından söz alan CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Anıl Öztürk ise şu ifadeleri kullandı; “19 Mayıs 1919, Türk milletinin, millî önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde önce Milli Mücadele’yi kazanarak Kurtuluş’a, sonra Türkiye Cumhuriyeti devletini kurarak bağımsızlığa ve daha sonra da toplumun her alanında yapılan devrimlerle çağdaş hayata uzanan zaferler ve başarılarla dolu uzun, meşakkatli ve kutlu yolun başlangıcı, ilk adımıdır.
Aslında Kurtuluş’un ilk kıvılcımı, 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi’nin kazanılmasıyla çakılmıştır. Çünkü bu zafer, I. ve II. Balkan Savaşlarında, Trablusgarp Harbinde ve I. Dünya Savaşında art arda mağlubiyetler yaşayan Türk milletinin, kırılan onurunun yeniden ayağa kalkmasını sağlamıştır. Bu zafer, Türk milletinin, içinde bulunduğu zilletten aydınlığa çıkarıp parlak bir geleceğe taşıyacak lideriyle, Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal’le buluşmasını sağlamıştır.
 
Tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs 1919’u, başlattığı bu süreci göz önünde bulundurarak değerlendirmemiz gerekir. Bu tarihleri, sadece tarihi bir olayın yaşandığı günler olarak görür, millet hayatımızda ifade ettiği anlam ve önemi kavrayamazsak, sadece heyecanını duymadığımız sıradan ve şekli bir bayram günü olarak kutlarız. Hâlbuki milli bayramlar, milletin bireylerini asgari müştereklerde buluşturan, kaderde ve kıvançta bir olduğumuzun bilincini kazandıran, vatan-millet-bayrak gibi kutsal değerlerimize bağlılığımızı pekiştiren anlardır.
 
“ATATÜRKÇÜYÜZ, CUMHURİYETÇİYİZ” DİYE ÖVÜNEREK
KUTLADIĞINIZ BAYRAMLARIN, BASİT BİR GÖSTERİDEN FARKI YOKTUR.
 
Milli kahramanlarımızı da sadece sevmek, duygusal bir eylemdir ve bir anlam ifade etmez. Onların hangi şartlarda neler yaptıklarını, neler kazandırdıklarını, tarihimizin akışına nasıl etki ettiklerini bilmek, düşünce ve eylemlerinin anlamlarını kavramak, bunları yaşatmak ve geliştirmek gerekir. Özellikle yakın tarihimizin en büyük kahramanı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün veciz bir biçimde ifade ettiği gibi,
 
“Bir kişiyi görmek değil, onun düşünce ve eylemlerinin anlamını kavramak önemlidir.” Bu bilince kavuşan kişilerin yaptığı ve yeni nesillere bu bilinci aktarmak amacıyla yapacakları kutlamaların bir anlamı vardır. Sadece rozet takarak, bayramlarda anıtlara, büstlere çelenk koyarak, İstiklal Marşı’nı okuyup, şiirler söyleyip, nutuklar atarak, “Atatürkçüyüz, Cumhuriyetçiyiz” diye övünerek kutladığınız bayramların, basit bir gösteriden farkı yoktur.
 
Ancak bizler bu bayramı ve bu bayramı bizlere armağan eden Ulu Önderimiz ve Milli mücadeleye omuz veren silah arkadaşlarını biliyoruz onların düşünce ve eylemlerinin anlamını çok iyi kavradığımızı düşünüyoruz. Bunun için her yerde göğsümüz kabara kabara “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” sloganını söyledik ve son nefesimize kadar söylemeye devam edeceğiz.
Bizler bu milli mücadele ruhu ile mücadele ederiz. Hiç kimse kusura bakmasın belki burada ayrımcılık yapacağım ama söylemeden edemeyeceğim bir husus var. Sözüm onlara onlar kendilerini çok iyi biliyor. Sizinle bizim aramızda büyük bir fark var. Bu farkı ne biliyor musunuz? Yakın tarihlerden örnek vereceğim.
 
ONLAR; 1967 YILINDA ARAP – İSRAİL SAVAŞINA TEPKİ GÖSTEREN DEVRİMCİ GENÇLERİ SÖZDE DEĞİL ÖZDE FİLİSTİN HALKININ ONURLU MÜCADELESİNE DESTEK VERENLERİ İDAM EDENLER, BİZLER O DARAĞACINDA CAN VEREN DENİZLERİZ.
ONLAR; SOMA DA KAYBETTİĞİMİZ 301 CANI PROTESTO EDEN MADENCİ YAKINLARINA TEKME ATANLAR, BİZLER İSE O TEKMEYİ YİYENLERİZ.
ONLAR; ATANAMAYAN BİNLERCE ÖĞRETMENİN İNTİHARINI SEYREDENLER, BİZLER İSE O İP TE BOĞULANLARIZ.
ONLAR; İŞSİZ KALAN GENÇLERİ YOK PAHASINA İNŞAATLARDA ÇALIŞTIRAN PATRONLAR, BİZLER O İSE İNŞAATLARDA ÖLENLERİZ.
ONLAR; BİR ÇOCUK ÜŞÜDÜ DİYE EVE DOĞALGAZ BAĞLATANLAR, BİZLER İSE SOĞUKTAN ÖLEN BEBEKLERİZ.
ONLAR; 15 TEMMUZ DA ÖZEL UÇAKLAR İLE GÖKLERDE DOLAŞANLAR, BİZLER İSE DARBECİ KOMUTANLARA KARŞI HAYATLARINI FEDA EDENLERİZ.
ONLAR; BİR İNGİLİZ GEMİSİ İLE MALTAYA KAÇANLAR, BİZLER İSE BANDIRMA VAPURU İLE SAMSUNA ÇIKANLARIZ…
 
Sizler ki 19 Mayıs ruhunu bilmeden Milli Mücadelenin başladığı şehir de Samsun’da bu bayramı kutlamayı yasaklayanlarsınız.
Ancak bu meydandan, bu kürsüden, Artvin’den sesleniyorum! Samsunda 19 Mayısı iptal edenler bu pislikte boğulacaksınız sizleri 25 Haziran sabahı açan güneş yakacak gençliğin ateşi yakacak. Kısacası bizler bu ülkenin Atatürkçü gençleri olarak bu ülkenin onurlu geçmişi ve aydınlık geleceği olacağız.
Ben burada siyaset yapmıyorum ben burada ülkenin gerçeklerini yaşadıklarımızı anlatıyorum. Anlatmaya da devam edeceğim. Değerli katılımcılar sizleri bu duygu ve düşüncelerimle selamlıyorum. Sağ olun var olun.”dedi.
 
ATATÜRK ÜLKEYİ NEDEN GENÇLERE EMANET ETMİŞTİR?
 
Çelenk programı sonrasında kısa bir açıklama yapan CHP İl Başkanı Ahmet Biber,” 19 Mayıs 1919 Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda ilk adımın atıldığı önemli bir tarihtir. Bu öyle bir tarih ki 99 yıl önce batı emperyalizminin kendi aralarında çizmiş oldukları SEVR haritasını yırtıp çöpe atan tarihtir bu. 19 Mayıs ruhu ile Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’ni gençlere armağan etmiştir.
Peki, ama neden? Çünkü gençler çabuk öğrenir, Çünkü gençler yorulmayı bilmez. Onlara imkân verdiğinizde çok büyük başarılara imza atabilecek kapasiteye sahiptirler. Onları doğru ve layıkıyla yetiştirdiğinizde sizin sırtınızı hiçbir güç yere getiremez. Ne yazık ki son yıllarda gençlerimize Atatürk unutturulmak istenmektedir. Milli Bayramlarımızın içi boşaltılmıştır. TBMM Başkanı Samsun’a çıkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları için “bir heyet” diyor!. Yüzü kızarmadan, Türk Halkından utanmadan, sıkılmadan böyle bir açıklamayı yapabiliyor. Bu cesareti kimden alıyor?
 
ÇELENK SUNUMUNUN KALDIRILMASI
BASİTLEŞTİRİLMESİ PROJESİ FETÖ PROJESİDİR!
 
Bakın Böylesine önemli günde sadece Gençlik Spor’un çelengi var. Onu da sabahın köründe 3-5 kişiyle koyuyorlar!. Çelenk programında ne Belediye Başkanı var, ne Vali, ne Milli Eğitim Müdürü, ne diğer protokol… Artvin’den ülkemizi yöneten bütün yetkililere sesleniyorum. Son 7 yıldır FETÖ projesi olan Atatürk Anıtına çelenk sunma, saygı Duruşu ve istiklal Marşı’nın söylenmesi maalesef basitleştirilmiş, hatta kaldırıldı kaldırılacak duruma getirilmiştir.
 
MİLLİ BAYRAMLARDA ÖNEMLİ KURUM VE
KURULUŞLAR ÇELENK KOYMAK ZORUNDADIR!
 
Milli Bayramlarda sadece ilgili kurum değil, Valilik, Belediye, Garnizon, Milli Eğitim, Siyasi partiler çelenk koymalıdır. Saygı duruşunda bulunmalı ve halka örnek olmalılar. Çünkü bu kurum, kuruluş, stk ve siyasi partiler çelenk koymak için gelecekleri için çelenk töreni anlamlı ve görkemli oluyor. Maalesef bunu ortadan kaldırdılar. Bu geçmişte 2004’ten sonra sinsice hükümete sızan ve bu sayede uygulamaya konan FETÖ’nün projesiydi.
 
CHP OLARAK NİLLİ BAYRAMLARIMIZDA ÇELENK
SUNMA PROGRAMLARIMIZ DEVAM EDECEK....
Ne yazık ki AKP hükümeti bunu uygulamaya devam ediyorlar.. Biz CHP olarak çelengimizi koymaya devam edeceğiz. Diğer partiler de aslında çelenk koyabilir. Ama başta iktidar partisi bunu yapmıyor, yani çelenk koymak istemiyorlar!.. Oysa çelenk koyamazsınız diye bir yasak madde de yok. Milli Bayramları layıkıyla ruhuyla kutlamak için gereken özen ve önem verilmelidir. Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir şeyi göremezsiniz. ABD’nin kuruluş yıldönümünde nasıl kutlamalar yaptıklarına bir bakın. Milli Bayramların giderek cılız bir şekilde kutlanmasını ULUS devletlerin ortadan kalkmasını söyleyen batı emperyalizminin icatçıları, BOP’çular olmuştur. Çünkü emperyalistler için en büyük engel ulusal bilince sahip bir millet ve gençliktir.”dedi.

 CHP, Akşam saat 20.00’de   Kolorta Mevkii’nden Valilik önüne kadar  19 Mayıs kortej yürüyüşü gerçekleştirdi.   Valiki önünde yapılan  açıklamanın ardından Atatürk anıtı önünde çekilen aile fotoğrafı ile  bu yılın 19 Mayıs programı sona ermiş oldu. 

Bu haber 602 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com