20.05.2018
HALK OYUNLARI ONURSAL BAŞKANI NURETTİN ALBAYAK'TAN SİTEM DOLU VEDA… Nurettin Albayrak, sosyal medya hesabından yayınladığı sitem dolu bir mesajla halk oyunları onursal başkanlığını bıraktığını duyurdu.

 Artvin Doğu Karadeniz’in şirin serhat ili. Yeşil ve mavinin buluştuğu, denizi, dereleri ve yaylaları ile eşsiz güzelliklere sahip bir doğa cenneti bir il. Göğe komşu topraklar...

Kafkasör boğa güreşleri, rafting, kar güreşleri, festivalleri zengin bir şehir. En’lerin şehri Artvin.
Artvin denince tüm Türkiye’de Atabarı, Düz Horon, Cilveloy, Coşkun Çoruh, Deli Horon, Şavşat Barı, Mendo Barı, Döne, Koçari, Hemşin Barı, Kobak oyunları akla gelir. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Atatürk’ün oyuna dahil olduğu, adını aldığı Atabarı’dır Artvin oyunları.
Artvin halk oyunları geçmişten geleceği aktarılan yaşayan kültürdür. Halk oyunları Artvin’de yediden yetmişe herkesin ilgi duyduğu ve kültürümüzün önemli folklorik değeridir. Artvin’de gencinden yaşlısına herkes Artvin oyunları oynamayı sever. Akordeon, tulum, kemençe, davul ve zurna sesleri gelince Artvinliler hep horona dururlar.
Bu yüzden Artvinli ekipler, katıldığı yerel, bölgesel ve uluslararası halk oyunları yarışmalarında hep iyi dereceler elde eder ve Artvinliler bu sevinçlerini ekipler Artvin’e döndüğünde Artvin sokaklarında, caddelerinde horon çevirerek yarışmaya katılan gençlerin sevinçlerini paylaşırlar.
Halk Oyunları Onursal Başkanı Nurettin Albayrak, yayınladığı mesajında başarılar elde edildiğinden sevinci paylaşılan halk oyunları ekiplerinin başarısına maddi destek sağlamayan Artvinli iş çevreleri ve bürokratları eleştirerek görev bıraktığını tüm kamuoyuna ilan etti.
 

Albayrak duygu yüklü mesajında şunları kaydetti; “Artvin´in en önemli kültürel miraslarından olan halk oyunlarının, asıl desteklenmesi ve sahip çıkılması gerekirken hiç kimsenin yeteri kadar sahiplenmediğinden önemsenmediğinden, hiç kimsenin taşın altına elini vermediğinden dolayı birkaç yöneticinin çabasıyla zor şartlarda yürütülmektedir.

 

 

Camianın birlik beraberliğini ve başarılarını gördüğüm için bu taşın altına sürekli elini veren şahsım artık hem maddi hem de manevi çok ezilmiş, kişi olarak bu güzel kültürümüzü yaşatan ve Artvin’i en iyi şekilde temsil eden bu camiaya sahip çıkmayan herkese sitem ediyorum.

 

 

Ticari hayatımda hiçbir arkadaşımdan maddi destek istemediğim halde halk oyunları için, gençlik için, çocuklarımız için en önemlisi kültürümüzü tanıtmak için elimden geldiğince canla başla gönül işi dedim uğraştım.

 

 

Gençlerimizi, çocuklarımızı yarışma ve etkinliklere götürürken zor şartlarımı onlara hissettirmeden en iyi imkânlar sundum.

 

 

Artvin içinden ve dışından maddi manevi destek almak için çok çabaladım. Bu önemli kültürel mirasımıza maddi anlamda yeterli destek olmadığı halde bizler zor şartlarda da olsa gençlerimizle, çocuklarımızla eğitmenlerimizle, velilerimizle bir aile olup ilimize çok önemli başarılar getirdik. Her yıl Türkiye şampiyonlukları alıp Türkiye´de Artvin´in başarılarını konuşturduk.

 

 

Alınan başarıların maneviyatını sahiplenen çok oldu ama maalesef giden maddiyatı zor şartları sahiplenen olmadı.

 

 

Daha fazla maddi ve manevi zarar görmemem için istemeyerek de olsa şahsım şu andan itibaren halk oyunlarından ve yöneticiliğinden ayrıca diğer sosyal faaliyetlerden tüm camiadaki herkesten özür dileyerek feragat etmek durumundayım.”

 

 
 

Halk oyunlarındaki bana dede diye hitap eden, desteğini, saygı ve sevgisini esirgemeyen tüm yönetici arkadaşlarıma, velilerime, eğitmenlerime ve esas kahramanlar olan halk oyuncu tüm çocuklarımıza, gençlerimize teşekkür ediyorum, onları ayrı ayrı öpüyorum.

 

Ayrıca Türkiye halk oyunları camiasında tanımış olduğum değerli jüri üyelerine, yönetici, eğitmen ve oyuncu kardeşlerime saygı ve sevgilerimi yolluyorum. Camiadaki tüm dostlarıma başarılar diliyorum.”
Kafile başkanlığını bırakan Nurettin Albayrak, son olarak kendisine destek veren Artvin Valisi Ömer Doğanay'a da teşekkür etti. 

Bu haber 1827 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sedat VARAN

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 2 )
ALİ VELİ
Sayın Ali Veli bu ülke topçu ve popçu peşine koşmaktan yoruldu. Kültürümüze sahip çıkalım. Ha siz istiyorsanız bir futbol kulubü kurun elinizi taşın altına koyun da görelim. Öyle yazmak kolay.....
 ZÜBÜK -- 20.05.2018 12:58

yeter ya halk oyunu halk oyunu bu ilin ileri gelenleri görmüyormu futbol kadar bir ili tanıtıcı olgu yok.örnekmi erzurum
 ali veli -- 20.05.2018 10:51
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com