17.05.2018
KAFKASÖR’DE PATLAYAN BÜYÜK KRİZ! Artvin denince akla ilk gelen marka değer Kafkasör’dür. Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali sadece Türkiye’de değil, dünyada bilinen en eski, en çok ilgi çeken dünya festivalleri arasında yer alır. Her yıl 10 binlerce insan bu festivalde buluşur. Ancak son günlerde kamuoyunda dolaşan söylenti ile ilgili Artvin Post’un yaptığı araştırma kamuoyundan saklanan büyük bir krizi ortaya çıkardı.

 Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe Melo (Sarıbudak) Festivali’nde canlı yayında yaptığı açıklamada bu yıl yapılacak olan 38. Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali’nin şimdiye kadar yapılanların en görkemlisi olacağını söyledi. Ancak konudan haberdar olmasına rağmen Kafkasör Arena’nın mahkemeye intikal ettiğinden bahsetmedi.

KAFKASÖR FESTİVAL ALANI RAMİZ HALİDE GÖKÇEN’İN VARİSLERİNE AİT ÖZEL MÜLKTÜR
Artvin kamuoyunda son günlerde Kafkasör Kültür-Turizm ve Sanat Festivali’nin nerede yapılacağı oldukça gündem konusu. Bu yıl 38’ncisi yapılacak olan Kafkasör Kültür-Turizm ve Sanat Festivali 50 yılı aşkın süredir yapılmakta olduğu Kafkasör Arena’da artık yapılamayabilir. Kafkasör Festival alanı olarak kullanılan (boğa güreşlerinin yapıldığı Arena dâhil )yaklaşık 83 dönümlük arazi Ramiz-Halide Gökçen’in varisleri adına tapuda kayıtlı bir arazi olduğu bilinmekte.
 HAZIRLANAN İMAR PLANIYLA ADETA ARAZİ GÖKÇEN AİLESİNİN ELİNDEN ALINIYOR!
Bugüne kadar Artvin sevgisi ve iyi niyet çerçevesinde Artvin Belediyesine tapu maliki Gökçen ailesi tarafından maddi karşılığı olmaksızın festival dönemi ile sınırlı olmak üzere kullandırılan taşınmazda Artvin Belediyesinin talebi üzerine Kültür Turizm Bakanlığının yaptırmış olduğu imar planına karşı taşınmaz maliklerince haksız ve mülkiyet hakkını açıkça ortadan kaldıran mahiyette olduğu iddiası ile İdari Yargı’da iptal davası açılmış ve dava süreci halen devam etmektedir...
Konu hakkında bilgi almak için görüştüğümüz tapu maliklerinden Sabit Murat Gökçen; yapılanların haksız ve hukuka aykırı olduğunu, bu haksızlığın düzeltilmesi için ilgili kurumlarca bugüne kadar hiçbir adımın atılmadığını ve bu sebeple haklarını sonuna kadar yargı yoluyla arayacaklarını belirtti. Aile, yaşadıkları bu mağduriyetin giderilmesi için başka bir yol kalmadığından hukuk mücadelesiyle karşı karşıya bırakılmış olduğunu beyan etti ve bu süreçte Kafkasör’de yaşadıkları haksızlıklara değinerek şunları söyledi;
ARTVİN’İN ÖNEMLİ KÜLTÜR, SANAT VE TURİZM MARKASI
KAFKASÖR FESTİVALİ 50 YILDIR ARAZİMİZDE YAPILIYOR!..
“Artvin Kafkasör Arena’nın olduğu yer atalarımızdan bizlere intikal eden bir yerdir. Taşınmaz tapulu özel mülk olup adını Kafkasör’den alan ve bir dünya markası haline gelen Kafkasör Kültür, Sanat ve Turizm Festivali bugüne kadar bizim arazimizde kesintisiz yapılmıştır. Biz bu duruşumuzu dedelerimizden aldığımız Artvin sevgisi ve topraklarımıza bağlılığımızla bugüne kadar sürdürdük ve festivalin tapulu arazimizde bila bedel yapılmasına gönülden izin verdik.
Ancak, 2005 yılında tapulu arazimizin bizim iyi niyetimizin dışında ticari amaçlı kullanıldığını tespit ettik ve bu olumsuz durumun sona erdirilmesi amacı ile sembolik bir ücret talep etmek zorunda kaldık. Bu ücret, taşınmazın büyüklüğü (82.835,00 m2 yüzölçümlü) ve konumu dikkate alındığında normal kira değeriyle karşılaştırılamayacak kadar küçüktür. Elli yılı aşkın süre devam eden bu süreç tamamen memleket sevdası ve bu geleneğe olan saygımız sayesinde göz yumduğumuz bir süreçti.
İMAR DEĞİŞİKLİĞİ İLE BÜYÜK HAK KAYBINA UĞRUYORUZ!
Ancak gelinen noktada; Kafkasör Mevkii’nde Turizm Bakanlığı tarafından yapılmak istenen imar değişikliğinden sonra gerçekten çok büyük bir hak kaybına uğradığımızı ve anayasa ile koruma altına alınan mülkiyet hakkımızın elimizden alındığını gördük. Bu bizi derinden yaraladı. Biz buna asla layık değiliz, zira yaşanan süreçte hazırlanan imar planı ile bizim bilgimiz ve rızamız dışında tapulu mülkümüz adeta elimizden alınmaya çalışılmış ve bu şekilde büyük bir vefasızlık örneği sergilenmiştir.
Konu yargıya intikal ettiğinden dolayı festivalin arazimiz üzerinde yapılmasına artık müsaade edemiyoruz. Artvin Belediyesinin bizi ve hemşerilerimizi böyle üzücü bir olayla karşı karşıya bırakması nedeni ile ben ve kardeşlerim olarak oldukça üzgünüz.
“BİZ, BUGÜNE KADAR BİZE DÜŞEN NOKTADA ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK!”
Değerli hemşerilerimizin şunu bilmesini isteriz ki; biz, boğa güreşleri geleneğimizin devamını sağlamak için bugüne kadar elimizden geleni fazlası ile yaptık. Artvin’in marka değeri olan bu festivalin, onur duyduğumuz topraklara, kültürümüze, sanatımıza, geleneklerimize ve Artvin’in tanıtımına çok önemli katkı sağladığını biliyor ve düşünüyoruz.
Ancak geldiğimiz noktada, yapılması istenilen imar değişikliğinden sonra arazimiz üzerindeki tüm mülkiyet haklarımız elimizden alınmak istenmektedir.
“TÜRKİYE CUMHURİYETİ BİR HUKUK DEVLETİDİR. ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR”
Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir.  Adalet Mülkün Temelidir. Bu itibarla, tapulu arazimiz üzerinde mülk sahibi olan ailemizin dışında hiç kimsenin ve hiçbir kurum ve kuruluşun herhangi bir tasarruf ve söz hakkının olmaması gerekir. Bizde yapılan bu büyük haksızlık karşısında hakkımızı aramak için hukuk devletinde başvurulacak son merci olarak adalete müracaat etmiş bulunmaktayız.
Artvin Belediyesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yargı sürecinin başladığı 2017 yılı Kasım ayından bu güne kadar ne sözlü ne de yazılı bir beyanla tarafımıza yapılan bu haksızlığın ortadan kaldırılması ve sorunun diyalog ve uzlaşma yoluyla çözümü yönünde hiçbir adım atılmamıştır.
“ARTVİN BELEDİYESİ, KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI TARAFINDAN YARGI SÜRECİNİN BAŞLADIĞI 2017 YILI KASIM AYINDAN BU GÜNE KADAR NE SÖZLÜ NEDE YAZILI BİR BEYANLA TARAFIMIZA YAPILAN BU HAKSIZLIĞIN ORTADAN KALDIRILMASI VE SORUNUN DİYALOG VE UZLAŞMA YOLUYLA ÇÖZÜMÜ YÖNÜNDE HİÇBİR ADIM ATILMAMIŞTIR!”
 
Şu hususu da önemle belirtmek isterim ki; bir hukuk devletinde bir taşınmaz ile ilgili devletin herhangi bir plan veya tasarrufu olacak ise öncelikle taşınmaz rızaen anlaşma yolu ile satın alınmak veya bu mümkün olmaz ise kamulaştırılmak sureti ile mülkiyet hakkına saygı gösterilmesi gerekli ve zorunludur.
Hal böyle iken; Artvin Belediyesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yargı sürecinin başladığı 2017 yılı Kasım ayından bu güne kadar ne sözlü ne de yazılı bir beyanla tarafımıza yapılan bu haksızlığın ortadan kaldırılması ve sorunun diyalog ve uzlaşma yoluyla çözümü yönünde hiçbir adım atılmamıştır.
Tüm bu sebeplerle; davaya konu olmuş bir yerde herhangi bir etkinlik ve çalışma yapılamayacağı hususu dikkate alınarak bizim bilgimiz ve rızamız dışındaki tüm kullanımlara (eğlence, etkinlik, konaklamalı çadır ve hayvan koruması gibi) izin vermeyeceğimizi ve aksine davranış halinde konuyla ilgili gerekli tüm yasal işlemleri başlatacağımızı sizin aracılığınızla kamuoyunun bilgisine saygı ile sunarız“ dedi.

Bu haber 1211 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sami ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 2 )
Boğalar ve Arena?
Bu haberi okuduktan sonra arenın özel mülk olduğunu öğrendim. Bursa'dan geleceğim. Bu durumda nerede yapılacak.
 Adem Genç -- 07.06.2018 10:19
Arena damı?
Arazi sahibi bu yıl müsade etmiyeceğini söylüyor ancak belediye ve dernekler areenada boğa güreşlerinin yapılacağını yayınlıyor. Yapılır ise mülkiyete tecavüz olup bu duruma da halk da buna ortak edilmiş olmayacakmı. Kafam karıştı.
 Kazım Alpay -- 07.06.2018 09:45
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com