11.05.2018
İSTİRİDYE MANTARI DENİNCE AKLA ÖMER NACİ KAYA GELİR KAYA, KAYIN MANTARINI ANLATMAK İÇİN ARTVİN’E GELDİ Artvin’de “KAYIN MANTARI” projesini görev yaptığı dönemde 2012 yılında ilk dillendiren ve başlatan, Artvin Orman Bölge Eski Müdürü Ömer Naci Kaya, Artvin İli Mantar Üreticiler Birliği’nin davetlisi olarak Artvin’e geldi.

  Yeni kurulan ve mantar üretiminde iddialı hedefleri bulunan Artvin Mantar Üreticiler Birliği, bu projenin Artvin’de ve Türkiye’de en önemli mimarı sayılan Ömer Naci Kaya’yı yaptıkları tesisleri gezdirmek, fikrini almak ve söyleşide bulunması için Artvin’e davet etti.

 Şu an Orman ve Su İşleri Bakanlığında başmüfettiş olarak Trabzon’da görevine devam eden Ömer Naci Kaya, Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde 11 Mayıs 2018 (Bugün) saat 09-12.00 saatleri arasında Kayın (İstiridye Mantarı) bilgilendirme toplantısı yapacak. Konuyla ilgili kısa bir açıklama yapan Muhtarlar Derneği Genel Sekreteri ve Artvin İli Mantar Üreticileri Birliği sekreteri Ali Fuat Beyaz;
”Biz, Artvin’de mantar üreticiliğini çok ciddiye almış ve bu konuda birlik kurmuş ticari bir faaliyete başlamış bulunmaktayız. Kuruluş aşamasında Türkiye’nin birçok ilindeki mantar üretim tesislerini gezdik, bilgiler aldık. Bugüne kadar 300 bin TL harcadık. Henüz tam anlamıyla bitti diyemeyiz. Eksikleri tamamlamaya, araştırmalarda bulunmaya devam ediyoruz.
Artvin’de kayın mantarını Orman Bölge Müdürümüz iken 2012 yılında ilk kez dile getiren ve başlatan Sayın Ömer Naci Kaya Bey ile bu süreç içinde sürekli istişarelerde bulunduk. Son aşamada Sayın Ömer Naci Kaya’nın Mantar üreticiliği ile ilgili bir konferans yapmasını rica ettik. Sağ olsun bizi kırmadı ve bugün 11 Mayıs 2018   Cuma günü 09.00-12.00 Saatleri arasında bizimle olacak. Kendisine Artvin Halkı adına teşekkür ediyoruz. Tüm halkımız bu önemli ve faydalı söyleşi toplantısına davetlidir.”dedi.
 Ömer Naci Kaya, Artvin Orman Bölge Müdürü iken mantar konusunda hem yazılı hem de arazide uygulamalı birçok çalışma yaptı. Mantar üreticilerinin tesislerine giderek, eksiklerini gösterdi. Neler yapacaklarını, nasıl üretip yapmaları gerektiğini bizzat uygulama yaparak anlattı. Ömer Naci Kaya, makamı asla koltuk olarak görmemiş, onun makamı ve ofisi orman, orman arazisi, üreticiler, emek veren çalışanların yanıydı. Kaya’nın bu yönü birçok habere konu olmuş, Artvin halkının en sevdiği Bölge Müdürü olarak gönüllerde taht kurmuştu. Ömer Naci Kaya’nın 2012 yılında yaptığı bir açıklamayı siz değerli okurlarımızla hatırlatıyoruz,
Orman Bölge Müdürü Ömer Naci Kaya, Artvin Merkez’de kayın mantarcılığını yapan üretici Evren Bilgili’nin kayın kütüklerinin bulunduğu Orta Mahalle’deki alanda incelemelerde bulundu. İnceleme gezisine 08 Haber Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü ve İl İstihdam Kurulu Üyesi Hatice Nur Ersöz de katıldı.
 KAYIN MANTARCILIĞI AZ BİR MALİYET İLE ÇOK GELİR SAĞLAYAN BİR İŞTİR.
 Kayın mantarcılığını Artvin’e atandığında herkese öneren Kaya, bugün gelinen noktada birçok üreticinin kayın mantarcılığına başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bölge Müdürü Kaya: Kayın mantarcılığı dünyada oldukça yaygın yapılıyor. Artvin’de de bunun yapılmaması için hiçbir neden yok. Bu ürün çok kıymetli, besleyici ve oldukça lezzetlidir. Az bir maliyet ile çok gelir getiren bir iş. Üreticilere önemli bir gelir sağlıyor. Burada gördüğüm kadarıyla oldukça güzel ve bilinçli bir çalışma yapılmış. Kayınların çapları çok ideal. Her bir kütükten senede 8 kilo kadar mantar alınabilir. Demek ki burada bir tona yakın mantar üretilecek. Ben Evren arkadaşımızı kutluyorum. 
 ARTVİN’DE ÜRETİCİ SAYSISI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR.
BURADA MANTAR KURUTMA FABRİKASI GEREKEBİLİR
 Yusufeli’de Şavşat’ta Ardanuç’ta bir çok girişimci kayın mantarcılığına başladı. Bakın bu ileri de mantar kurutma fabrikasının açılmasını sağlayacak. Çünkü tahminlerime göre Artvin yılda 30 tondan fazla mantar üretecek. Kayın mantarının özelliği de 3 gün içerisinde tüketilmesi gereken değerli bir besindir. Onun için kurutma fabrikası gerekebilecek.
Kayın mantarını ilaç sanayi alıyor, bunun yanında oldukça lezzetli ve besleyici olması pazarda yemek için satılabiliyor. Uygun koşullar sağlandığında bir kütükten senede birçok kez ürün alabilirsiniz.” dedi.
08 Haber Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Hatice Nur Ersöz de kayın mantarcılığının Artvin’e gelmesinde Orman Bölge Müdürü Ömer Naci Kaya’nın çok büyük etkisi ve emeği olduğunu belirterek;
 ORMANLARIMIZ ÜLKE ZENGİNLİĞİMİZİDR DİYORUZ AMA
YETERİNCE FARKLI YOLLARDAN FAYDALANBAMIYORUZ!
 “Artvin’de ormanlarımızdan yeterince faydalanamıyoruz. Yalnızca odun ve kerestelik ağaç olarak değerlendirilen ormanlarımızın ne büyük zenginlikler barındırdığının farkındalığını Bölge Müdürümüz Sayın Ömer Naci Kaya’nın orman ürünlerinden farklı şekillerde yararlanma projeleriyle daha iyi anladık. Bir örneği de şu an önümüzde buluna “Kayın mantarcılığı” Bu kütükler nasıl ekonomik değer üretiyor? Oysa bu şekliyle satsanız tutacağı maddi değer 2 bin TL’yi öteye geçemez. Ama Sayın Bölge Müdürü burada bulunan 100 adet kütükten çürüyene kadar ortalama 100-150 bin TL kazanç sağlayabileceğini belirtiyor. İşte ormanın gizli zenginliği budur. Ben aynı zamanda İl İstihdam Kurulu üyesiyim. Bu işsizliğin de önüne geçecek bir projedir. Üreticilere girdi sağlayacak bir projedir. Ben de arkadaşımız Evren Bilgili’yi girişimciliğinden dolayı kutluyorum.”dedi.
 KAYIN MANTARCILIĞINI ORMAN BÖLGEDEN ÖĞRENDİM. GEREKLİ
BİLGİLERİ ALDIKTAN SONRA KAYIN KÜTÜKLERİNİ SATIN ALDIM.
 Kayın mantarı üreticisi Evren Bilgili, Kayın mantarcılığını duyduktan sonra inceleme yaptığını, maliyet hesaplamasının ardından bu kayın kütüklerini orman deposundan satın almakla işe başladığını belirterek; “Kayın mantarcılığı Sayın Orman Bölge Müdürümüz ile Artvin’de söz konusu olmaya başladığında benim de dikkatimi çekti. Gereken bilgiyi Orman Bölgede bulunan yetkililerden aldım. İnternet üzerinden de araştırmalar yaptım. Bu işi yapanlara ulaştım. Çok fazla sermaye gerektirmeyen bir ürün… Ben 100 adet kütük için 1. 800 (BinSekizYüz) TL ödedim. Tek sıkıntım şimdi bu kütükleri uygun iklim sağlayacak bir yere taşımak. Nemli ve ılık bir ortam istiyor. Malum havalar çok sıcak. Sayın Bölge Müdürümüze yakından gösterdiği ilgisinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Şu an önemli bir iş yaptığım duygusunu yaşadım. Daha çok cesaretim geldi.” dedi.
 
Yapılan incelemenin ardından ilk kayın mantarının eylül ayının ortalarında pazarda olacağını belirten Artvin Orman Bölge Müdürü Ömer Naci Kaya Evren, Bilgili’ye başarılar dileyerek fikirlerini hayata geçirilmesinden dolayı gösterdiği girişimcik için teşekkür etti.”

Bu haber 922 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com