11.05.2018
ÜÇÜNCÜ 7 BÖLGE 7 İKLİM ÂŞIKLAR VE ŞAİRLER ŞÖLENİ ARTVİN’ VE ŞAVŞAT’TA YENİ GÖNÜL KÖPRÜLERİ KURDU Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen 7 İklim 7 Bölge Şiir Şöleni Artvin Merkez ve Şavşat’ta şiir severlerle buluştu.

 Etkinlik, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Artvin Valiliği, Artvin Belediyesi, Şavşat Belediyesinin desteği ile gerçekleşti. 4 Mayıs’ta Artvin Merkez’de Ahmet Hamdi Tanpınar’da gerçekleştirilen programa Vali Yardımcısı Adem Başoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, Milli Eğitim İl Müdürü Abdülcelil Kahveci, CHP İl Başkanı Ahmet Biber, İl örgütü yönetim kurulu üyesi İsmail Usta, yazar Ömer Yerlikaya, İl Kültür Turizm Müdürlüğü İl Müdür yardımcısı Öznur Bilgin, Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkan Yardımcısı (AFGAD) gazeteci Sami Özçelik ve şiir severler katıldı.

Bu yıl şair olarak Şanlı Urfa’dan Kadir Turan, Ankara’dan Ali Altınlı, İzmir’den Şerife Apaydın,  Yine,  İstanbul’dan Yavuz Doğan, Sıvas Kırşehir’den Zübeyde Gökbulut, Ankara’dan Ertuğrul Yılmaz, Bayburt’tan Fatif Dündar, Bingölden Hacı Gürhan, İzmir’den Havva Hacı Köseoğlu, Kırşehir’den İdris Altuner, Yozgat’tan İlkay Coşkun, Kars’tan Necati Oran, Tokat’tan Nermin Akkan, Artvin’den Vildan Poyraz Coşkun, Yalçın Temiz, Hasan Akın, Fatih Yazıcı ve Halk Şairi Gülden Taş, şiirlerini seslendirdi.
 Bu yıl Artvin’e gelerek geceye büyük değer ve renk katan, Erzurum’dan Âşık Cemal Alper,  yine  Erzurum’dan Âşık Sıtkı Emnoğlu, Amasya/ Almanya’dan Ozan Fedai Koç, Artvin Şavşat’tan efsane aşık ozanların yaşayan duayeni Âşık Kara (İbrahim Kara) Erzurum’dan Âşık Zakir Tekgül, Artvinli Ozan Âşık Gülhani ve Âşık Kara atışmaları ve sazlarıyla unutulmaz anlar yaşattı.
Artvin’deki program 4 Mayıs Cuma akşamı saat 19.00’da Ahmet Hamdi Tanpınar’da saygı duruşunun yapılması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı. Sunuculuğunu sanatçı, şair Oktay Köse ve öğretmen Ela Kezban Yıldız Aslan yaptı.
Açılış konuşması yapan, programın organizatörü halk şairi Gülden Taş, bu yıl 3’ncüsü yapılan 7 İklim 7 Bölge Şiir etkinliğinin yurt içinde ve yurt dışında köprüler kurmaya devam ettiğini söyledi. Taş, bu tür organizasyonların çok zor ve emek isteyen etkinlik olduğuna vurgu yaparak; ”Bu yıl 3’üncüsünü düzenlediğimiz 7 Bölge 7 İklim Şiir Âşıklar ve Şiir Şöleni Artvin Valisi Sayın Ömer Doğanay, Artvin Belediye Başkanı Sayın Mehmet Kocatepe, Şavşat Belediye Başkanı Sayın Sinan Öztürk, Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle yapılıyor. Ben, bize destek olan kurum ve kuruluşlara teşekkürlerimi sunuyorum.
BİR TÜRLÜ İSTEDİĞİMİZ, ARZULADIĞIMIZ, SOLUNU DOLDURAN İLGİYİ HENÜZ GÖREMEDİK
Tabii şunu söylemeden geçemeyeceğim. Kültürümüz için, sanat ve edebiyatımız için bu kadar önemli bir organizasyonda bir türlü istediğimiz, arzuladığımız katılım gerçekleşmiyor. Oysa bu etkinlik tamamen ücretsiz ve halka açık yapılmaktadır. Bir yerde bir eksiklik yapılıyor. Bu bizden mi yoksa kurumlardan mı kaynaklanıyor, onu bilemiyorum. Bakın bu akşam burada Türkiye’nin değişik bölgelerinden önemli şairler ve çok değerli ozanlar geldi. Biz bu dost insanlar sayesinde Artvin’e yeni gönül elçileri, yeni Artvin dostları kazandırmış oluyoruz. Bizi bu akşam yalınız bırakmayan çok kıymetli şiir sever Artvin halkına teşekkür ediyorum. Davetimizi kabul edip programımıza katılan çok değerli şair ve ozanlarımıza bilhassa tekrar teşekkür ediyor, güzel bir program olmasını diliyorum.”dedi.

Bu haber 575 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 1 )

Geceye katılarak programın sonuna kadar salonda olan Artvin Belediye Başkanının ve İl Meclis Başkanının katıldıkları niye yazılmamış merak ettim doğrusu. Trabzon'dan gelen ve her iki programı da izleyen yerel gazetecilerin isimleri de zikredilmemiş niye ki?.
 Aynur -- 14.05.2018 10:00
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com