09.05.2018
BEL-YAP ÇALIŞANLARI KARARINI VERDİ GREV YOK YÜKSEK HAKEM KURULU VAR! Son yıllarda duyduğumuz ve gördüğümüz dünyanın, Türkiye’nin, Artvin’in en tuhaf referandumunda 2. Perdede sonuç belli oldu. Geçen hafta yapılan referandumda oylar 147- 147 eşit çıkınca mahkeme referandumun yenilenmesi kararı verdi. Bunun üzerine işçiler 8 Mayıs 2018 tarihinde yeniden referanduma gitti. Grev, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü gözetimi ve organizasyonu altında yapıldı.
GREVE HAYIR DİYENLER 91 EVET DİYENLERİN SAYISI İSE 77’DE KALDI
Referandumu tuhaf ve anlaşılmaz kılan ise gerek Bel-Yap şirket yetkilileri, gerek Hak-İş, gerekse belediye yetkilileri, yöneticileri, işçileri ısrarla greve gitmeye “ evet” oyu vermeye zorladı. Belyap taşeron işçileri ise bunu reddederek greve gitmeyeceklerini oylarıyla duyurdu. Yapılan oylamada greve gitmek isteyenler 77’de kalırken, greve gitmek istemeyenlerin sayısı ise 91 oldu. Bu seçime göre, Artvin Belediyesi Bel-Yap işçileri greve gitmek yerine, Başbakanlığa bağlı Yüksek Hakem Kurulu”na gidecek.
DİSK, ÜYEMİZ OLSUN OLMASIN TÜM EMEKÇİLERİN SENDİKASIDIR.
Sonuçların açıklanmasının ardından bir açıklama yapan DİSK Genel İş Artvin Şubesi Başkanı Selim Bilgin, bundan sonrasının Başbakanlık Hakem Kurulu tarafından kanunlar ölçüsünde karara bağlanacağını belirterek şunları söyledi; ”Değerli emekçi kardeşlerim. DİSK, her hangi bir partinin yayın organı, arka bahçesi değil, emekçinin sendikasıdır. Bizde üye olan olmayan herkesin hakkını savunur. Biz ne AKP’nin ne de CHP’nin sendikasıyız. Sendikalar alınterinin, emeğin savunucusudur. Bugün yapılan referandumda 97 hayıra karşı 77 evet oyu kullanılmıştır. Bunun anlamı şudur. Biz Belediyeye bağlı Belyap şirketinde çalışan taşeron işçilerimizin, sorunu artık Başbakanlık Hakem Kurulu’na gidiyor. 
 TOPLU SÖZLEŞMEDE BELEDİYE İLE UZLAŞMA SAĞLAYAMADIK
Artvin Belediyesi ile yetkili sendika olarak toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlayamadık.  Bu nedenle kanun gereği arabulucuya gidiyorsunuz.  Trabzon’daki arabulucularla da uzlaşamadık.  Bizim teklifimiz %20 idi. Tabii ki sisin istediğiniz rakam olacak diye bir şey yok.  Biz bu rakamı makul bir seviyede anlaşalım diye sunduk. Bize %1 teklif ettiler. Biz de bu teklifi reddettik.  Sonuçta Yüksek Hakem Kurulu’na gitmesi için bu referandumu yapmamız gerekiyordu. Bunu da geçen hafta yaptık.  Ama oylar eşit çıkınca mahkeme kararıyla referandum yeniden yapıldı.  
 SONUÇLAR HAYIRLI OLSUN
Bu sonuçla konu Başbakanlık Yüksek Hakem Kurulu’na gidiyor. Hayırlı olmasını diliyorum.  Yineliyorum biz kimsenin sendikası değiliz. Çalışanlar istediği sendikaya üye olabilir. Demokrasilerde sendikal haklar vardır. Altını çizerek söylüyorum. Biz işçi sendikasıyız.  Biz üyemiz olsun, olmasın. Arkadaşlarımız biliyor yaklaşık 10 yıldır en küçük sorunda hep yanlarında olduk.  Biz sendika olarak görevimizi yapmaya devam edeceğiz.
SENDİKALAR RAKİP FİRMA RAKİP MARKET ANLAYIŞI İLE İŞLEMEMELİ!
Şimdi sendikalar rakip firmalarmış gibi olmamalı. Emekte, alınteri de buluşmalıdır. Ama market gibi, bilmem ne ticari şirket gibi düşünürseniz en başta işçi haklarına zarar vermiş olursunuz.  Artvin Belediyesi’nde de ne yazık ki sendikayı değiştirmek için baskı yapılmaktadır. Biz bunları biliyoruz. Belediye başkanımızla da paylaştık. Demek ki altlarda  ünlü olmak isteyenler var!
 “BİR KERE DAHA HATIRLATIYORUM!”
Onlara bir kere daha hatırlatıyorum,  biz işçinin emekçinin hakkını savunuyoruz.  Makamlar koltuklar gelip geçicidir.  Asıl olan Belediye  Belyap çalışanlarıdır. Keşke birebir anlaşsaydık Yüksek Hakem Kurulu’na gitmeseydik.  Bakın kadrolu çalışanlarda anlaştık. Yiğidin hakkı yiğide… Şimdi Belyap’ta olanlar belediyenin sürekli elemanı oldu. Bu ne demek toplu sözleşme hakkının doğması demektir.
 İş sözleşmesiyle ücret zammı alacak. Bu zammı almanın başka yolu da yoktur.  Eğer kim haktan hukuktan bahsediyorsa, bin 600’a bin 700’a bu işçi gece gündüz demeden, yağmur, çamur, sıcak, soğuk demeden çalışanlara bu rakamı yeterli ve insani görmüyoruz.  Bugün çöp kamyonunun arkasında çalışan arkadaşımız bin 600- bin 700 TL’yi uygun görmüyoruz. Ücretlerde iyileştirme istiyoruz. Onun için bu yoldayız. 
 BURADA SİYASET DEĞİL, SENDİKACILIK YAPIYORUZ.
Bakın burada siyaset yapmıyoruz. Benim siyasi bir kimliğim yok. Burada sendika kimliğimle konuşuyorum.  Biz işçinin haklarını savunmaya devam edeceğiz. Bundan alınganlık gösterenler var. Kimse alınganlık göstermesin. Biz DİSK Genel İş olarak işçinin hakkını savunduğumuz için suçluysak bu suçu işlemeye devam edeceğiz.  Çalışanlara az ücret vermek için çalışanlar da var! Ben onları önce Artvin kamuoyuna, sonra Allah’a havale ediyorum. 
 EĞER EVET ÇIKSAYDI YÜKSEK HAKEM KURULUNA GİDEMEYECEKTİK!
Eğer, referandum evet çıksaydı, buraya pankartımızı asacaktık. Diyecektik ki bu işyerinde grev var.  Onlar ise çalıştırmaya devam edecekti. Teklifleri en başta olduğu gibi %1 olacaktı. Bu mercinin dışına da gitme yerimiz olmayacaktı.Belediyelerin çoğunda taşeron çalışanların sosyal hakları yok. Kanun diyor ki,  yol parası vereceksin, ikramiye vereceksin, öğrenim yardımı vereceksin. Bunları vermemek için böyle bir yönteme başvurdular. Ben de diyorum ki işçinin, emekçinin alın terinden tasarruf yapmayın.  Başka yerlerden tasarruf edin.
 ARTVİN’DE EKMEK FİYATI ZENGİN İÇİN DE FAKİR İÇİN DE 1,5 TL’DİR!
 BİZİM AMACIMIZ EMEKÇİNİN 1 FAZLA EKMEK GÖTÜREBİLMESİDİR!”

Sadece burada değil birçok belediyede çalışanların ücretleri düşüktür. Önce insanların, emekçinin kendilerini düşünmeleri gerekir. Artvin’de ekmeği herkes 1,5 TL’ye alıyor, zengini de fakiri de…  Biz sendika olarak çalışan arkadaşlarımız 1 tane ekmeği fazladan götürebilmesinin mücadelesini veriyoruz.  Bizim başka bir amacımız yok. Bu sonuçtan sonra bir, bir buçuk ay sonra Yüksek Hakem Kurulu’ndan sonuçlar gelir. Hayırlı olsun.”dedi.

Bu haber 658 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com