24.04.2018
2018 ÜNİVERSİTELERARASI SATRANÇ TÜRKİYE ŞAMPİYONASI Artvin Çoruh Üniversitesi, Türkiye Üniversitelerarası Satranç Şampiyonası’nda Bayanlar Kategorisinde turnuvayı namağlup olarak Türkiye 2. si olan takımla aynı puanda bitirdi. Antalya-Kemer’de 44 üniversitenin katıldığı Şampiyona’da üniversitemiz bayan takımı yaptığı tüm maçlarda yenilgi yüzü görmedi ve şampiyonayı 2. olan takımla aynı puanda bitirdi ancak averajla sekizinciliğe düştü.

 2. Kademe Satranç Antrenörü ve 1. Kademe Satranç Antrenör Eğitmeni Öğr. Gör. Turan Aksakal antrenörlüğünde Emine Nursel Konal, Kübra Çelik, Meral Salar, Rumeysa Altın’dan oluşan Üniversitemiz satranç takımı şampiyonaya katılan 44 üniversite arasında başlangıç kuvvet sıralamasına göre 19. sıradan başlangıç yaptı.

Üniversitemiz satranç takımı turnuvanın açılış maçını 16 Nisan günü saat 10.00’da Bülent Ecevit üniversitesi ile yaptı. Emine Nursel Konal ve Kübra Çelik ikilisinden oluşan takımımız ilk maçında mükemmel iki oyun ile rakiplerini satranç tahtasında mat ederek takım olarak hem galibiyeti elde etti hem de 2 puanla turnuvaya başlamış oldu.
Günün ikinci maçına da aynı oyuncularla çıkan takımımızın rakibi ulusal kuvvet derecesi en yüksek olan üniversiteler arasında yer alan Yaşar Üniversitesi idi. Yaşar Üniversitesinin her iki oyuncusunun da ulusal kuvvet derecesi iki oyuncumuzun kuvvet derecelerinin çok çok üzerinde olmasına rağmen bu turda mükemmel bir oyun ortaya koyan oyuncumuz Emine Nursel Konal Yaşar Üniversitesinin en iyi oyuncusu olan İrem İnci Bayram’ı çok güzel bir oyun sonunda mat ederek 3. puanımızı hanemize yazdırdı. Kübra Çelik ise ikinci maçında kuvvet derecesi çok çok üstün olan rakibine karşı yaptığı küçük hatalar nedeniyle takımımızı galibiyete taşıyacak puanı alamadı ve böylece ikinci turda Yaşar Üniversitesi ile üniversitemiz takımı berabere maçı bitirdi.
Puan olarak da 3 puanla günü yenilgisiz bitirdi.
Turnuvanın ikinci gününde 3. ve 4. tur maçları oldu. Üçüncü turda karşımıza ulusal kuvvet derecesi en üst sıralarda oyuncuya sahip Süleyman Demirel Üniversitesi çıktı. Emine Nursel Konal’ın güzel oyunu ile ilk masada 1-0 öne geçtik ancak ikinci masadaki oyuncumuz ilk kez Türkiye Şampiyonası’na katılan oyuncumuz Meral Salar idi. Rakibi turnuvanın en üst kategorisindeki sporculardan birisi olmasına rağmen mükemmel götürdüğü maçı turnuva tecrübesizliği nedeniyle kazanç haline getiremedi ve bu maçta ilk masamıza destek veremedi. Bunun sonucunda 3. turda Süleyman Demirel Üniversitesi ile üniversitemiz takımı berabere maçı bitirmiş oldu.
İlk 3 turu namağlup tamamlayan üniversitemizin karşısına 4. turda her iki oyuncusunun da ulusal kuvvet derecesi oyuncularımızdan yüksek olan Hacettepe Üniversitesi çıktı. İkinci masada oyuncu değişikliği yapan takımımız Kübra Çelik ile sahaya çıktı. İlk masada oynayan oyuncumuz Emine 4. turda da kendisinden yaklaşık 200 kuvvet derecesi güçlü olan Hacettepeli rakibini estetik bir oyunla mat etti. 4. tur 2 masamızın turnuvada birinci masamıza destek veremediği son tur oldu. Ve güçlü Hacettepe Üniversitesi elimizden kılpayı kurtularak takım maçlarımızın berabere bitmesini sağladı. Bu sonuçla üniversitemiz takımı günü yine namağlup unvanı ve 5 puan ile kapatmış oldu.
Turnuvanın 3. gününe yine namağlup olarak başlayan takımımızın 5. turdaki rakibi satrançta iddialı olan MEF Üniversitesi idi. Siyah masada maça başlayan takımımız oyuncusu Emine’nin ilk üç gün oluşan yorgunluğu nedeniyle verdiği açıklara rağmen ikinci masada süper bir açılışla maça başlayan oyuncumuz Meral’in süper devam eden oyunu ve matı ile Üniversitemiz 5. turu da namağlup ve 6 puanla bitirdi.
Turnuvanın 4. günü Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ilk masaya 1837 UKD puanlı Türkmenistanlı öğrencisini getirdi. İlk masadaki oyuncumuz Emine Nursel’ın UKD puanı sadece 1467 olmasına rağmen turnuva boyunca en üzüldüğümüz maç bu oldu. Oyun ortasına kadar konumsal olarak üstün götürdüğümüz maçımızda yaptığımız küçük bir hata ile kazanca dönüştüremedik. Ancak ikinci masada yer alan oyuncumuz Meral’in 4 saati aşkın süren süper oyunu sayesinde güçlü rakibimize yenilmedik ve bu maçta berabere bitti. Turnuvanın dördüncü gününü 1 galibiyet 5 beraberlik ve namağlup olarak toplamda 7 puan ile averajla 12. sırada kapatmış olduk.
Turnuvanın 5. ve son günü ise tam bir final havası içinde geçti. Son rakibimiz Turnuvaya ilk 3 hedefi ile gelen İstanbul Teknik Üniversitesi idi. Emine Nursel ve Meral ile maça başlayan üniversite takımımız her iki masada da süper bir oyun ile maçı kazandı ve puanını 9’a çıkardı.
Tüm maçların sonunda 44 üniversite arasında üniversitemiz bayan takımı namağlup olarak ve 2. ile eşit puanla averajla 8. liğe düşerek turnuvayı bitirmiş oldu. Üniversitemiz takımını puan olarak sadece Türkiye Şampiyonu olan Boğaziçi Üniversitesi geçebildi. 44 Üniversite arasında 2. ile aynı puanı paylaşarak sıralamaya giren üniversitemiz satranç takımını kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.
 

Bu haber 1013 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com