18.04.2018
İŞTE AZMİN ZAFERİ DEDİRTEN BELKIS DEMİR ARTVİN’İN İLK "YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRİ" OLDU Artvin tarihinde bir ilk… Aynı aileden 2 kız kardeş Yeminli Mali müşavirliğe yükseldi. Ankara´da ikamet eden Songül Demir Özkent ve Artvin´den hiç bir zaman ayrılmayan ablası Belkıs Demir´le birlikte Yeminli Mali Müşavir oldular. Belkıs ve Songül kardeşler Artvin’in gururu oldu.

 Belkıs Demir Artvin’in’i ilk Yeminli Mali Müşavirlik ofisini açan ilk kişi oldu.  Yeminli Mali Müşavirlik ise muhasebecilikte son nokta olarak biliniyor. Bunun akademik karşılığı anlamı ise mesleğinde profesörlüğe yükselmektir.

Artvin’de ilk “YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR” bürosu açıldı. Uzun yıllar mali müşavir olarak hizmet veren Belkıs Demir, yoğun çalışma temposu ve girdiği zorlu sınavların üstesinden gelerek, Artvin’in ilk Yeminli Mali Müşaviri oldu. "Yeminli Mali Müşavir" tabelasını ilk kez Artvin’e astıran Demir, çok zorlu bir süreçten sonra bu belgeyi alabildiğini, Yeminli Mali Müşavirlik sınavlarının ise çok zor olduğuna vurgu yaptı.
Cumhuriyet Caddesi üzerinde yürüyen merdivenlerin hemen yanında bulunan Belkıs Demir Yeminli Mali Müşavir Bürosunun açılışını yakında yapacağını belirterek,”Artvin’de bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Ben Mali müşavirliği de zorlu sınavlar sonrası alnımın akıyla kazanmış bir muhasebeciyim. Babam da muhasebeciydi. Ben babamın ofisini para ödeyerek aldım. O, bize çalışarak, alın teriyle kazanmayı böyle öğretti. Onun için ben geldiğim yere alın terimle, başaracağıma inanarak, azimle çalışarak kendi alın terimle, emeğimle geldim.
Demir ailesi olarak, Artvin’de bir ilki gerçekleştirdik. Kız kardeşim Songül Demir Özkent’te Yeminli Mali Müşavir olarak Ankara’da yaşıyor. Kız kardeşimin yoğun ısrarıyla ben yıllarca sürecek bir Yeminli Mali Müşavir olabilme maratonuna başlamış oldum. Nihayetinde 2018 yılında bu tabelayı Artvin’e asabildim. Bundan dolayı birçok arkadaşım, dostum, akrabalarım sosyal medya üzerinden olsun, telefonla arayarak olsun tebrik ettiler. Ben de dostlarıma teşekkür ediyorum. Yakın tarihte bir açılış programım olacak. O zaman daha geniş açıklamalarda bulunacağım.”dedi.
YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR NEDİR? NASIL OLUNUR?
TANIMI:
Kişi ve şirketlere ait işletmelerin muhasebe sistemlerini kuran, geliştiren; muhasebe, finans ve mali (para ile ilgili) konularda belgelere dayanarak inceleme ve denetim yapan, mali tabloların ve beyannamelerin yasa ve yönetmelik hükümleri, muhasebe prensipleri ile muhasebe standartlarına uygunluğunu ve hesapların denetim standartlarına göre incelendiğini onaylayan kişidir. (Yeminli Mali Müşavirler defter tutamazlar.)
 
GÖREVLERİ:
Meslek elemanlarının Serbest Muhasebeci – Mali Müşavirlerin yaptığı görevlerin dışında asıl işlevleri tasdik işlemlerini yapmaktır. (Yeminli mali müşavirlerin tasdik edecekleri belgeler, tasdik konuları ile tasdike ilişkin usul ve esaslar; gerçek ve tüzel kişilerin mükellefiyet şekilleri, işkolları ve ciroları, döviz kazandırıcı işlemleri, ithalat ve ihracatları, yatırım miktarları ve nevileri ile belgelerin ibraz edileceği merciler esas alınmak suretiyle Maliye ve Gümrük Bakanlığınca çıkarılacak yönetmeliklerle belirlenir.)
 
-Yeminli Mali Müşavirler yaptıkları tasdikin doğruluğundan sorumludurlar. Yaptıkları tasdikin doğru olmaması halinde, tasdikin kapsamı ile sınırlı olmak üzere, kayba uğratılan vergilerden ve kesilecek cezalardan yükümlülerle birlikte ve zincirleme sorumlu olurlar. Yeminli Mali Müşavirler yaptıkları tasdikin kapsamını düzenleyecekleri raporda açıkça belirtirler.
 
MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
 
Yeminli Mali Müşavir olmak isteyenlerin; -Sayısal düşünme yeteneğine, -Ayrıntılara dikkat edebilme gücüne sahip, -Büro işlerinde çalışmaktan ve verilerle (sayılarla) uğraşmaktan hoşlanan, -Düzenli, sorumlu, sabırlı ve dikkatli kimseler olmaları gereklidir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI:
 
Yeminli Mali Müşavirler, büro ortamında ve oturarak görev yaparlar. Görev sırasında birinci derecede verilerle ilgilidirler. Çalışma koşulları düzenlidir. Kişi çalışırken, zaman zaman işletme sahipleriyle, Maliye Bakanlığı personeliyle, bağlı olduğu meslek kuruluşlarıyla ve meslektaşlarıyla etkileşim halindedir.
ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI:
 
 -Yeminli Mali Müşavirler yasa gereği olarak muhasebe bürosu açamamakta ve muhasebe bürolarına ortak olamamaktadır. Kendilerine özel Yeminli Mali Müşavirlik bürosu açabilirler. -Özel işletmelerde çalışabilirler. -Vergi ilişkileri, ticaret, hukuk, finans ve endüstri sektöründe meydana gelen gelişmelerin yarattığı mali ve ekonomik sorunların her geçen gün giderek daha karmaşık hale gelmesi meslek elemanlarına duyulan ihtiyacı artırmaktadır.
MESLEĞE EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER:
 
 3568 sayılı Serbest Muhasebeci, Serbest Muhasebeci – Mali Müşavirlik, Yeminli Mali Müşavirlik kanunu gereğince; -Hukuk, İktisat, Maliye, İşletme, Muhasebe, Bankacılık, Kamu yönetimi, İktisadi ve İdari Bilimler ve Siyasal bilimler dallarında eğitim veren fakülteler, -Yukarıda yazılı bölümlerle denkliği yüksek öğretim kurumunca tasdik edilmiş yabancı yüksek öğretim kurumları, -Yukarıdaki yazılı bölümlerde yüksek lisans eğitimi veren fakülteler.
 
EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ:
 
Yeminli Mali Müşavir olabilmek için; En az 10 yıl Serbest Muhasebeci – Mali Müşavir olarak çalışmış olmak. (Bu süre bir anlamda Yeminli Mali Müşavirlik için staj alarak düşünülebilir.) Ayrıca, 13 Haziran 1989’da çıkarılan 3568 sayılı Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirlik Meslek kanunu uyarınca vergi inceleme yetkisi almış olanların, bu yetkiyi aldıkları tarihten itibaren kamu kurum ve kuruluşlarında geçen hizmet süreleri ile hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler dallarında öğretim üyeliği veya görevliliği yapmış olanların bu hizmetlerinde geçen süreleri serbest muhasebeci mali müşavirlikte geçmiş süre olarak kabul edilir. Yapılan Yeminli Mali Müşavirlik sınavında başarılı olmak.
(Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirlik Meslek kanunu uyarınca vergi inceleme yetkisi almış ve mesleki yeterlilik sınavını vermiş olanlar ile yukarıda sayılan bölümlerde profesörlük unvanı almış bulunanlar için sınav şartı aranmaz.) Yeminli Mali Müşavirlik sınavı konuları: 1.İleri düzeyde Finansal Muhasebe 2.Finansal Yönetim 3.Yönetim Muhasebesi 4.Denetim ,Raporlama ve meslek hukuku 5.Revizyon 6.Vergi tekniği 7.Gelir üzerinden alınan vergiler 8.Harcama ve Servet üzerinden alınan vergiler, 9.Dış Ticaret ve Kambiyo Mevzuatı 10.Sermaye Piyasası Mevzuatı
MESLEKTE İLERLEME:
Yeminli Mali Müşavirlik genel adı muhasebecilik olan mesleğin ilerleme açısından son basamağı olup Yeminli Mali Müşavirlerin ilerleyebilecekleri bir aşama bulunmamaktadır.

Bu haber 1985 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sami ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com