10.04.2018
ATATÜRK İLK 15 YILDA ÇOK ŞEY VAR ETTİ AKP İSE SON 15 YILDA HEPSİNİ YOK ETTİ! CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, şeker fabrikalarının da özelleştirilmeye başlamasıyla AKP döneminde satılan varlıklarımızla ilgili açıklamalarda bulundu. Biber: ”Cumhuriyet döneminde 85 yılda elde edilen kazanımlar, kurulan fabrikalar ve KİT’ler maalesef satıldı.” dedi.

 CHP İl Başkanı, konuyla ilgili olarak, devletin elinde halka dair hiçbir şeyin kalmadığını savunarak şunları söyledi;

“ Adalet ve Kalkınma Partisi İktidara gelir gelmez ilk yaptığı icraatların başında özelleştirme geldi. 15 yıl boyunca aralıksız satmaya devam ederken, bu süre içinde tek bir fabrika açmadı. Bu nedenle Türkiye tamamen tüketen ülkeler grubuna düştü. Bundan dolayı her yıl yaklaşık 80 milyar dolar açık vermeye başladık.
Eti, otu, samanı, aklınıza gelen her şeyi dışarıdan alan bir ülkede ekonominin itici gücü ancak ve sadece zamlar ve çeşitlendirilen vergilerle mümkün olabilirdi. Bu da halkı yoksullaştıracak, işsizlik artacak, sosyal etkileri topluma yansıyacaktı. Öyle de oldu. İthalat ve ihracatın dolar ile yapıldığı bir ticarette kazanan elbette ki para birimi dolar olan ülkeler olacaktı! Kaybeden ise üçüncü dünya ülkeleri! Maalesef bunlar ülkemize lig düşürttüler!
CUMHURİYETİMİZİN İLK 15 YILINDA ELDE ETTİĞİMİZ BÜTÜN VARLIKLARIMIZ,
SON 15 YILDA ADALET VE KALKINMA PARTİSİ DÖNEMİNDE ELİMİZDEN ÇIKTI
AKP iktidarlarında Türk halkının 80 yılda tırnaklarıyla kazandığı, var ettiği tüm KİT’ler bir bir elden çıktı. Sadece KİT’ler mi? Dereler, madenler, Ormanlar ve aklınıza gelen satılabilecek her şey peşkeş fiyatına, haraç mezat satıldı, gitti.
 2003 YILINDA;
TAKSAN, GERKONSAN, MEYBUZ ve TEKEL’in Kaya Tuzlasını, SEKA’nın Afyon, Balıkesir, Aksu, Kastamonu, Çaycuma İşletmelerini, Taşucu Tersane alanını, TDİ Kuşadası, Çeşme, Trabzon ve Dikili Limanlarını, TZD Sakarya İşletmesi’ni, SÜMER Holding’in Adıyaman İşletmesini, Eryağ’ı ve Merinos Halı markasını sattı.
AKP 2004 YILINDA;
ESGAZ, DİV-HAN ve BURSAGAZ’ı, THY hisselerini, ETİ HOLDİNG’in, ETİ BAKIR, ETİ GÜMÜŞ, ETİ KROM, ETİ ELEKTROMETALURJİ Tesislerini, Çayeli Bakır İşletmelerini ve KBİ’nin Samsun İşletmesini, SEKA’nın Karacasu, Akkuş ve Ardanuç İşletmelerini, Alım Satım Müdürlüğü Binasını, Amasya ve Kütahya Şeker Fabrikalarını, EBÜAŞ’ın Samsun Soğuk Hava Deposunu ve Manisa Kombinasını, SÜMER HOLDİNG’İN Çanakkale, Bakırköy, Malatya, Diyarbakır, TÜMOSAN İşletmelerini, Ortadoğu Tekonpark’ı, TÜGSAŞ’a ait İGSAŞ, Kütahya ve Gemlik Gübre Fabrikalarını ve Şanlıurfa depolarını, TDİ’nin Ankara ve Samsun Feribotlarını, TEKEL’in Alkollü İçki Fabrikalarını, İnegöl Kibrit Fabrikası, Gem. Sun. İp Müessesesi, Tuzluca ve Sekili Tuzlasını sattı.
AKP 2005 YILINDA;
TELEKOM’ı, TÜPRAŞ’ı, PETKİM’i, Eti Alüminyum AŞ’yi, Adapazarı Şeker Fabrikasını, Ataköy Otelciliği, Ataköy Marina ve Yat İşletmesini, KKTC Hava Yollarını, SÜMER HOLDİNG’İN, Beykoz, Sarıkamış, Tercan, Yeşilova ve Manisa İşletmelerini, Erciyes Sosyal Tesisleri içindeki DSİ, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ve Karayolları Tesislerini, Emekli Sandığı’nın Kuşadası Tatil Köyünü, İstanbul Hilton Otelini, TÜGSAŞ’ın Samsun Gübre Fabrikasını, Tekirdağ ve Fatsa, Depolarını, TEKEL’in Kristal Tuzu, Kağızman Tuzlasını, TDİ’nin -Şehir Hatları Hizmetlerini, Karadeniz ve Turan Emeksiz Yolcu Gemilerini sattı.
AKP 2006 YILINDA;
TÜPRAŞ’ı, ERDEMİR’i, Başak Sigortayı ve başak Emeklilik’i, TEKEL’in İkiz Kulelerini, Kayacık, Yavşan ve Kaldırım Tuzlalarını, Emekli Sandığı’nın Büyük Ankara Oteli, Büyük Efes Oteli, Kızılay Emek İşhanı ve Büyük Tarabya Otelini, KBİ’nin Murgul İşletmesi, Hidroelektrik Santrali, Giresun’da 2, Sinop’ta 1 maden işletme ruhsatını, TDİ’nin Çanakkale Şehir Hatları Hizmetlerini ve 10 adet gemisini sattı.
AKP 2007 YILINDA;
 TDÇİ’nin Deveci Maden Sahasını, TCDD’nin Mersin Limanını, KGM’nin Levent Arsasını, Sümer Holding’in BUMAS’ı, Araç Muayene İstasyonunun I. Ve II. Bölgelerini, Emekli Sandığı’nın Çelik Palas Otelini, Halk Bankası hisselerini sattı.
AKP 2008 YILINDA;
Petrokimya Holding A.Ş’yi, Sümer Holding’in Nitro Makine Hisselerini, Tekel’in Sigara Fabrikalarını, Beykoz ve Marmaris tesislerini, Pipo ve Nargile Markaları ve ilgili varlıklarını sattı.
AKP 2009 YILINDA;
TEDAŞ’ın Başkent, Sakarya ve Meram Dağıtım AŞ’leri, Kastamonu Jüt İpliği Fabrikasını sattı.
AKP 2010 YILINDA;
 TCDD’nin Samsun ve Bandırma Limanlarını, TEKEL’in Çamaltı ve Ayvalık Tuzlalarını, TEDAŞ’ın Osmangazi, Çamlıbel, Uludağ, Yeşilırmak, Fırat ve Çoruh Elektrik Dağıtım AŞ’leri, SÜMER HOLDİNG’in Antalya Barit Öğütme Tesisini ve Taşucu İşletmesini, Ziraat Portföy Yönetimi A.Ş ve Türk Ticaret Bankası ile Kalkınma Bankası ve Vakıfbank’taki Halkbank hisselerini Antalya Serbest Bölge İşleticisi hisselerini sattı.
AKP 2011 YILINDA;
EÜAŞ’a ait Bayburt, Çemişgezek, Girlevik, Bünyan, Çamardı, Pınarbaşı, Sızır, Dereköy, Cerrah, Suuçtu, Çağ, Otluca, Uludere, Adilcevaz, Ahlat, Malazgirt, Sönmez, Değirmendere, Karaçay, Kuzuculu, Finike, Besni, Derme, Erkenek, Kernek, Kayadibi, Kovada I ve Kovada II Akarsu Santrallerini, SÜMER HOLDİNG’in Mazıdağı Fosfat Tesislerini, TCDD’nin İskenderun Limanı, TEDAŞ’ın Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş’yi sattı.
AKP 2012 YILINDA; ACISELSAN’ın yüzde 76.83,PETKİM’in yüzde 10, Kayseri ve Civarı Elektrik AŞ’nin yüzde 20, Halkbank’ın yüzde 23.92 hissesini sattı. Muhalefet  seyretti.
AKP 2013 YILINDA;
Başkent Doğalgaz, Hamitabat Elektrik ve Yeditepe Beynelmilel Otel’i, EÜAŞ’ın Hasanlar, Arpaçay-Telek, Kiti, Büyükkızoğlu, Durucasu, Göksu, Berdan, Kısık, Bozkır, Ermenek, Akarsu, Koçköprü, Engil, Erciş, Hendek, Akyazı, Bozüyük, Hoşap Akarsu Santrallerini, TEDAŞ’ın Akdeniz, Boğaziçi, Aras, Dicle, Vangölü, Toroslar, İstanbul Anadolu Yakası ve Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş.’leri, Seyitömer ve Kangal Termik Santralini, SÜMER HOLDİNG’in Türk Arap Gübre İşletmesini, ASELSAN Elektrik, HEKTAŞ A.Ş., İŞ BANKASI, KOÇ HOLDİNG, RAY SİGORTA, T. Sınai Kalkınma Bankası, YAPI ve KREDİ BANKASI, TÜPRAŞ, ÜNYE ÇİMENTO hisselerini sattı.
AKP 2014 YILINDA;
TDİ Salıpazarı Liman Sahasını (GALATAPORT), EÜAŞ’ın Kayaköy, Esendal, Işıklar (Visera), Dere ve İvriz Akarsu Santrallerini, Yatağan, Kemerköy, Yeniköy ve Çatalağzı Termik Santrallerini, Kemerköy Liman Sahasını, Türkiye Kalkınma Bankası (TDİ) sattı.
AKP 2015 YILINDA;
 OYAK İNŞAAT’ın yüzde 25’ini, TCDD’nin Derince Limanı, SEAŞ - Soma B, Orhaneli ve Tunçbilek Termik Santralleri ile Bursa Linyit İşletmelerini sattı.
AKP 2016 YILINDA;
ADÜAŞ’ın İnebolu Limanı’nı, Hopa Termik Santralini, EÜAŞ’ın Doğankent, Kürtün, Torul, Karacaören 1, Karacaören 2, Kadıncık 1, Kadıncık 2, Şanlıurfa, Adıgüzel, Kemer Hidroelektrik Santralini sattı. Muhalefet seyretti.
AKP 2017 ve 2018 yılında da; Cumhuriyet devletinin kalan varlıklarını, fabrika, tesis, arazi, liman, taşınmazlarını satmaya devam ediyor. Son olarak şeker fabrikalarını satmaya başladı bile!.  Ormanlar dikili olduğu gibi elden gidiyor. Yerüstü sular, dereler bitti, yer altı suları da şirketlere pazarlanacak. . Son söz; Atatürk’ün 15 yılda var ettiği fabrika, kurum ve kuruluşların hepsi 15 yıllık Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde peşkeş diyebileceğimiz bir şekilde özelleştirme adı altında elimizden çıktı!. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak hepsine karşı çıktık, direndik, Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunduk. Türk halkı artık bunları görmeli. Futbol takımı tutar gibi parti tutulmaz!. Bu memleket meselesidir. Ülkenin nereye gittiğini hepimiz görüyoruz. 2019’da bu halk, bu iktidara bir dur diyecek. Biz bunu çok net olarak görüyoruz.”dedi.

Bu haber 665 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com