09.04.2018
KORE GAZİSİ AHMET SEZGİN EŞİNİN DE İÇİNDE OLDUĞU 71 YIL ÖNCE MURGUL’DA BASILMIŞ KİTAPÇIĞI ANLATTI! Kore Gazisi Ahmet Sezgin, 1947 yılında “Çoruh’un Sesi” adıyla Murgul Halk Odası tarafından basılmış bir kitapçığın hikayesini anlattı. 1947 yılında Artvin’den İstanbul’a giden o zaman ki adıyla “ÇORUH MİLLİ OYUN TAKIMI” Artvin Halkoyunları ekibinin başarısını anlatan şiirli kitapçık o günkü başarıyı anlatıyor. Çoruh Milli Takım Oyununda tek kadın folklorcu ise eşi, Nezahat Coşkun yer alıyordu. Kitapçığın kapağında ve içinde de bu fotoğraflar bulunuyor.

  Çoruh Milli Oyun Takımı Başkanı Servet Halvaşi iken oyuncular Nezahat Coşkun, Hüseyin Gürel, Ahmet Çevik, Mehmet Kuru, Ali Öztürk ve İsmail Çelik’ten oluşuyordu. Bu ekibe eşlik eden müzisyenler ise Murat Coşkun ve  Hasan Özbayrak olmuş.

 Kitapçığın ilginç yanı ise önsözün şiirle yazılması. Önsöz uzun dörtlüklerle anlatılmış. Bir iki kıtasında önsöz şöyle diyor;

 İstanbul’da büyük yarış olmuştu./ Halkevleri ağzınadek dolmuştu./ 
Atatürk bizimle birlik olmuştu./ O zaman birinci biz olmuş idik.
Atam zamanında işe başladık./ Halkevinde şeytanları taşladık./ 
Güzelliği gönüllere işledik./ Böyle biline bu arkadaşlar…
 Sardık çevresini ünlü Ata’nın./ Bugün bütün gönüllerde yatanın./
Çalışkan gençleri eşsiz vatanın./ Çalışmakla kazanılır savaşlar…
Çoruh İli Borçka İlçesi Murgul Nahiyesi Murgul Halk Odası yayımı olan bu kitapçık, 1937 yılındaki Balkan ülkeleri halkoyunlarında birinci olan ve Atatürk’ün Artvin Barına eşlik etmesi nedeniyle Atabarı olarak ismini değiştirdiği o güne 10 yıl sonra 1947’de bu önsöze başlarken atıfta bulunuyor.
Kitapçık ile ilgili bilgi veren  91 yaşındaki Kore Gazisi Ahmet Sezgin,”Bu kitapçık 71 yıldır bendedir. Eşim Nezahat Coşkun’un da içinde yer aldığı ekibin 1947’de yapılan Ankara ve İstanbul’daki yarışmalarda yaptığı dereceleri destansı bir dille anlatıyor. Bu kitapçık içinde yer alan bazı isimlerin akrabalarını arıyorum.
Biliyorsunuz, Artvin halkoyunları dediniz mi bir markadır. Sadece Türkiye’de değil, yurt dışında da biliniyor, çünkü çokça şampiyonluklar almıştır. Benim hanım, Allah rahmet eylesin folklorcuydu, kayın pederim folklorcu ve akordeon sanatçısıydı. Artvin kültürüne çok büyük katkılar sunmuşlardır. Bu kitapçıkta önsöz destan gibi anlatılmış.
Bu enteresan zaten. Önsöz, Artvin Barı’nın adının değiştiği Atatürk’ün coşkuya dayanamayıp, Artvin ekibine eşlik etmesiyle 1930’lu yıllara atıfla başlıyor. Daha sonraki yıllar Artvin ekibi birinciliklere, şampiyonluklara ambargo koyuyor. Bu bazı değişiklikler yapılmış olsa da otantiğinden uzaklaşılsa da her şeye rağmen günümüzde de devam ediyor.
Biz bundan her zaman gurur duyduk. Artvin eğitimi, kültürü, folkloru, sanatı, doğası, insanıyla çok özel bir ildir. Önce bunun farkında biz olmalıyız ki başkaları fark edebilsin. Artvin’in doğasına, kültürüne, geçmişine, geleceğine sahip çıkmak, yaşamak ve yaşatmak yediden yetmişe hepimizin görevi olmalıdır. Ben bugün 71 yıl önce basılmış kitabın içindeki isimleri merak edip arıyorsam amacım Artvin kültürünü yaşatmaktır.”dedi.

Bu haber 555 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 1 )

Her Artvinlinin özellikle Murgulluların kıtaplığında bulunması gereken eser.Emeği geçen değerli büyüğümüzün eline sağlık ve saygılar dilerim.
 Ali Osman Uzun -- 10.04.2018 09:32
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com