09.04.2018
TÜRK EĞİTİM-SEN, EĞİTİM SEN ve TEÇ SEN MÜCADELEYİ BİRLEŞTİRİYORUZ... TÜRK EĞİTİM-SEN, EĞİTİM SEN ve TEÇ SEN ARTVİN şubeleri bir araya gelerek ortak bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı.

 “Eğitim sistemimiz kangren haline gelmiş birçok sorunu barındırmaktadır. Asıl görevi bu sorunlara çözüm bulmak olan Milli Eğitim Bakanlığı her uygulaması ile “eğitim sisteminin en önemli bileşeni” olan öğretmenlerimizi hedef tahtasına koymaktadır. Üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmekte yetersiz kalan MEB, eğitimdeki yanlış politikaların sonucunda ortaya çıkan başarısızlığı üzerinden atmaya ve sorumluluğu öğretmenlere yıkmaya çalışmaktadır.

Öğretmenleri ALO 147, BİMER, CİMER gibi uygulamalarla veliyle ve öğrenciyle karşı karşıya getiren, sürekli baskı altında tutan MEB, son olarak 9 Haziran 2017 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi ” hedefleri arasında eğitimde performans değerlendirme uygulamasına da yer vermiştir. 12 ilde pilot uygulaması tamamlanan öğretmen performans sistemi için yönetmelik taslağı yayınlanmış, yakın zamanda da yürürlüğe gireceği ifade edilmektedir.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlerin mesleki yeterliliklerini arttırmak için uygulanacağı iddia edilen performans değerlendirme sistemi eğitimin hiçbir sorununu çözemeyeceği gibi tam tersine yeni sorunların doğmasına sebep olacaktır.
Öğretmenlerin performansı için yapılacak değerlendirmede ortaya çıkacak olan performans notu okul müdürü, zümre öğretmenleri, zümre dışı öğretmenler, veliler, öğrenciler ve öğretmenin öz değerlendirmesi sonucunda elde edilecektir. 4 yılda bir yapılacak sınav notu da o yıl değerlendirmeye eklenecektir.
Eğitimin niteliği hiçbir bilimsel karşılığı olmayan performans değerlendirmesi ile değil, öğretmene değer vererek, velinin, öğrencinin ve toplumun gözünde öğretmenin mesleki saygınlığını arttırarak sağlanabileceği açıkken, öğretmeni her an ´diken üstünde´ tutacak bu yöntem asla kabul edilemez.
MEB´in performans değerlendirme uygulaması öğretmenlerin birbirine ve öğrencilerine karşı güvensizliğini arttıracak, sürekli performans baskısı ve tehdit altında çalışmasının önünü açacaktır!
Performans değerlendirmesiyle öğretmenlerin yaptıkları işin niteliğinden çok ‘yüksek performans’ üzerinden bireysel değerlendirmeye tabi tutulması, okullarda herkesin birbirinin ‘rakibi’ olduğu düşüncesinin gelişmesine ve iş barışının tamamen bozulmasına neden olacaktır. Öğretmenlik rekabetle değil dayanışma ile yapılacak bir meslektir. Deneyimlerimizle biliyoruz ki mesleki dayanışma zümre ve okul başarısını artıran önemli bir etkendir.
MEB’in uygulamaya çalıştığı performans değerlendirme yönteminin dünyanın hiçbir yerinde yakın bir örneği yoktur. “Performans değerlendirmesi” bahanesiyle öğretmenleri; öğrenciler ve velilerle karşı karşıya getirecek, öğrenci ve veliyi ´memnun edilecek müşteri´ ; öğretmeni ‘satış görevlisi’ olarak gören bu uygulamayı kabul etmemiz mümkün değildir!
Bilimsel ve objektif karşılığı olmayan performans değerlendirme sonuçlarının “görevde yükselme yer değiştirme, sözleşmenin yenilenmesi, hizmet puanına katkı, ücretlerin belirlenmesi, gibi” alanlarda kullanılması birçok mağduriyetin doğmasına ve hak kayıplarına sebep olacaktır. Özel sektörün işten çıkarmalarda hukuki belge olarak kullanmaya devam ettiği performans sisteminin ileriye dönük olarak iş güvencemizi de tehdit edeceğini göz ardı edemeyiz.
Öğretmenlik mesleği; öğretmen yetiştirmedeki eksiklikler, atanma sorunları, çalışma koşulları, iş güvencesi açısından yaşanan kaygılar, yetersiz maaşlar nedeniyle giderek değersizleştirilmiştir. Öğretmenlik mesleğini daha da değersiz hale getirecek olan eğitimde performans değerlendirme uygulamasına karşı hiçbir ayrım gözetmeksizin bütün eğitim çalışanları ve sendikalar ortak mücadele yürütmelidir.
Öte yandan, MEB’de GİHS, YHS, THS ve SHS Sınıflarında görev yapan memurların sorunları da dağ gibi büyümekte, çözüme kavuşturulmayı beklemektedir. Eğitim sendikaları olarak bilmekteyiz ki;
Eğitim Fakültesi Mezunu olup "ÖĞRETMEN" şartlarını taşıyan eğitim çalışanlarının "KARİYER VE LİYAKAT" yapmalarının önündeki engeller devam etmektedir.
Her yıl eylül ayında sadece eğitim öğretim hizmetler sınıfındaki eğitim çalışanlarına ödenen ‘Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneği’ eğitim çalışanlarının tümüne verilmemektedir.
İlköğretim ve ortaöğretim bursluluk sınavında öğretmen çocukları için ayrılan kontenjan; tüm MEB çalışanlarının çocuklarını kapsamamaktadır.
Eğitim çalışanlarının yukarıda belirttiğimiz tüm mağduriyetleri derhal çözüme kavuşturulmalıdır.
Öğretmenlerin ve tüm eğitim çalışanlarının hakları için farklı sendikalarda mücadele yürüten bizler, mesleğimizin geleceğini tehdit eden “performans değerlendirme” sistemine ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın yandaş, siyasal, sendikal vb. saiklerle yaptığı her türlü uygulamaya karşı birlikte mücadele etme ve bu uygulamaları durdurma yönünde ortak bir kararlılık içindeyiz. Bu nedenle kamuoyu oluşturmak için bir dizi etkinlik gerçekleştireceğiz. Tüm öğretmen ve eğitim çalışanlarını sendika ayrımı yapmaksızın çalışmalara katkı sunmaya ve haklarımız için birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz. Birleşerek bu saldırıyı durduracağımıza inanıyoruz.” 

Bu haber 1021 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sami ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 1 )
eğitim ödeneği
yıllardan beri öğretmen harici çalışan personele eğitim ödeneği ödenmesi ile ilgili söylentiler var ama bir arpa boyu ilerleme yok bu konuşmalarda çalışanların hala hatrı kalmasın bak sizede bunu almak için çalışıyoruz aslında hiç bir sendika bu ücreti almayı almayı istediğini sanmıyorum sadece her toplu sözleşmede söylen rivayetten başka bir şey değildir sadece diğer eğitim çalışanlarını sendikada tutmak için söylenen yalandır.
 ensar demir -- 09.04.2018 16:09
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com