05.04.2018
ARTVİN’DE YEREL ESNAF BİLİNCİ ARTIYOR Yerli esnafa sahip çıkmak için başlatılan girişimler Artvin halkı nezdinde büyük ilgi gördü. STK, Odalar, kurum ve kuruluşlar bu yönde adımlar atmaya başladı. Artvin Valisi Ömer Doğanay’ın sık sık dile getirdiği yerli esnaf önceliği yerel basında yer almıştı.

 Artvin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Artvin Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin hazırlattığı afişler reklam panolarında yerini aldı. Yerel medya konuyu manşete, ön sayfalarına taşımaya başladı. Çünkü bu konu üçüncü, dördüncü sayfaların değil, ilk sayfadan yayınlanması gereken tüm Artvin’i yakından ilgilendiren önemli bir konu.

TOPLUMUN HER KESİMİNE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR
Burada yerel esnafa düşen, Artvin halkına ve diğer siyasi parti, STK, Oda, birlik, gibi kurum ve kuruluşlara düşen görevlerle ilgili geniş istişare toplantısı yapılarak neler yapılabileceği ile ilgili görüşler alınması gerekiyor. Artvin gibi küçük bir ilde bu kadar çok sayıda zincir mağazaların var oluşu, bunun yanında bütün Türkiye’nin en büyük problemi haline gelen internet alış veriş siteleri yerel esnafı adeta yok diyor.
 İnternet üzerinden yapılan alış verişlerle ilgili düzenleme yapılmaya çalışılsa da etkili bir sonuç alınamıyor. Artvin’de bulunan zincir mağazalar birden çok şube açıyor. Mahalle aralarına bile giriyor. Binlerce şubesi bulunan bu zincir marketler, yerel esnaflara anayasaya aykırı olan haksız rekabete neden olmaktadır.
ESNAF ODALARI YERLİ ESNAFA DESTEK SEFERBERLİĞİ BAŞLATIYOR
Artvin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Demirhan Elçin, yerel esnafa sahip çıkılması amacı ile kampanya başlattıklarını belirten Artvin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Demirhan Elçin;
“Artvin merkezde 11 ayrı noktadaki bilbordlara asılan ilan ve duyurularla kamuoyunu yönlendirmesi için çalışma yapılıyor.
Tüm esnafın işyerlerinin vitrin camlarına, il merkezinde A4 ebadında 1.500 adet ilçelerde 3.500 adet afişler asılarak farkındalık yaratılması sağlanmaya çalışılıyor. 5.000 adet A5 ebadında el ilanının, Artvin merkezdeki tüm evlere dağıtılacağını açıklayan, Artvin ESOB ve Artvin Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Demirhan Elçin; Artvin’de yaşayan Artvin’in imkânlarından yararlanıp nafakasını sağlayan tüm tüketicilerin; Artvin’de yerel esnaftan alış veriş yaparak Artvin’in ekonomik kaynaklarının Artvin’de kalmasını sağlamalıyız.
Artvin’de, tüketicilerin ve devlet kurumlarındaki yöneticilerin; Artvin esnafının pahalı fiyatla mal ve hizmet satışı yapıyormuş gibi ön yargıları var. Artvin Esnaf ve Sanatkarları olarak; tüketicilerin ve devlet kurumlarındaki yöneticilerin yanlış ve eksik ön yargılarını bertaraf etmek için ellerinden gelen tüm gayretleri göstereceklerini belirten Elçin, gerek tüketicilerin gerekse devlet kurumlarının ilimizdeki Esnaf ve Sanatkarın satışa sunmuş olduğu mal ve hizmet kalitesi ve fiyat pahalılığı ile ilgili ön yargılarının bertaraf edilmesi için; esnaf teşkilatı olarak üyelerimizle çok sık toplantı ve seminerler yapacağız. Esnaf Ve Sanatkarlar olarak çuvaldızı kendimize, toplu iğneyi de tüketici ve devlet kurumlarına batırarak Artvin’in ekonomik kaynaklarının Artvin’de kalması için azim ve gayretle çalışacağız.
Artvin’de yaşayan tüketiciler giyim, mobilya, bakım, onarım ve çoklu alımlar vb. ihtiyaçlarını ya internet ya da yakın illere giderek satın almalarının, Artvin’in kaynaklarının dışarıya gitmesi nedeniyle, Artvin ekonomisine çok büyük darbe vuruyor. Artvin’e dışarıdan para gelmiyor hiç değilse Artvin’deki kısıtlı para dışarıya gitmesin.
Başkan Elçin, son olarak iyisiyle kötüsüyle Artvin’de yaşayanların Artvin’i ilelebet yaşatacaklarını belirterek,  “Artvin’de yaşayanların, cenazede birlikte ağladıkları, düğünde beraber horon oynadıkları, sevinçte ve kederde beraber oldukları, kimi zaman evinin anahtarını verdiği, kimi zaman çocuğunu teslim edip ben gelinceye kadar burada dursun diyerek emanet ettiği, ya da çocuğuna ben gelinceye kadar git esnafın dükkânında bekle diyerek aileden biri olarak gördüğü, kendi olmayınca kargosunun teslim edilmesini istediği, şimdi param yok sonra veririm dediği, hastam var aybaşına kadar bana borç ver dediği yerel esnaf ve sanatkârı unutmayalım. Esnafımıza destek olalım. Artvin halkının üzerine düşeni yaptıklarında esnaf ve sanatkârın üzerine düşenin daha fazlasını yapacağının teminatını ve sözünü veriyorum. Çünkü bizim esnafımız gerçekten fedakar ve vefalıdır.” dedi.

Bu haber 686 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 2 )
KONU HAKKINDA;
22 YILDIR ARTVİN (MERKEZ)'DE YAŞAMAKTAYIM. VE ŞUNU SÖYLEYEBİLİRİM; BU ZAMANA KADAR ACIMAZSIZCA FİYAT ÇEKEN YEREL ESNAF BUNUN SONUNUN GELEBİLECEĞİNİ TAHMİN ETMELİYDİ. BİR GİYİM MAĞAZASINDA ÇALIŞAN TANIDIĞIM BİRİNİN VERDİĞİ BİLGİDE ALIŞ FİYATI İLE SATIŞ FİYATI ARASINDA ACIMASIZ FARK OLDUĞUYDU. BU ZAMANA KADAR YEREL ESNAFA ARTVİN'Lİ İYİ DAYANDI. VARSAYALIM Kİ BÜYÜK MAĞAZA, MARKET, AVM GİBİ ÇEŞİTLİLİK GETİREN YERLER OLMASAYDI ARTVİN'Lİ NASIL DAYANABİLİRDİ ACABA? DİĞER ALİ VELİ İSMİ İLE YAZAN ARKADAŞA SORARIM: NEDEN BÜYÜK MARKETLER ARTVİN'E GİRMESİN? ARTVİNİ'İ BÖYLE BİR NİMETTEN YOKSUN BIRAKMA HAKKI KİME VERİLDİ ACABA? TAMAM O ZAMAN 81 İLDEKİ BÜYÜK MARKET ZİĞNCİRLERİNİN DE KALDIRILMASINI İSTEYİN O ZAMAN. 1'E ALDIĞINI 5'E SATARSAN BU İŞİN SONU DA BÖYLE GELİR. OTO BAKIM VE ONARIM İÇİN DE İL DIŞINA GİDİYORUM. ARTIK ARTVİN'DE ESNAFLIK YAPABİLECEK KİMSE YOK. (GERÇİ NEREDEYSE HİÇ OLMAMIŞTI YA) TEKRAR SÖYLÜYORUM BÜYÜK MARKETLERİ AVM VB. DAHA FAZLA ÇEŞİT İLE ALIŞVERİŞ YAPABİLMEMİZE ÖN AYAK OLAN KİŞİLERDEN ALLAH RAZI OLSUN.
 ALİ VELİ -- 09.04.2018 10:36
takiye
her tarafa sok bim a 101 kurdurulmasına imkan sağlıcan sonrada esnafına saip çık diçen yemezler...
 ali veli -- 05.04.2018 15:29
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com