05.04.2018
AVUKAT, YARGININ KURUCU UNSURUDUR 5 Nisan Avukat Günü nedeniyle Artvin Barosu Başkanı Avukat Ali Uğur Çağal, basına açıklamalarda bulundu.

 

Başkan Çağal, avukatın yargının kurucu unsurlarından birisi olduğuna vurgu yaparak şu ifadelere yer verdi: “5 Nisan Avukatlar Günü”nü Artvin Barosu adına kutluyoruz. Tüm meslektaşlarımıza meslek yaşamlarında başarılar diliyoruz. “Avukat, Yargının Kurucu Unsusudur.” dedi.
SAVGI HÂKİM VE AVUKAT YARGININ SACAYAKLARIDIR
Başkan Av. Çağal, açıklamasının devamında; “Nasıl ki bir yargılamada savcı, hâkim varsa avukatlarda vardır. Savcı iddia eder, avukat savunur, hakim de karar verir. Üçlü sacayağı gibi. Bu sacayağından biri olmadığı taktirde sacayağı ayakta duramayacağı gibi avukatlar olmadan da yargı ayakta duramaz. Avukatın önemi buradadır. Avukatın güçsüzleştirilmesi demek halkın güçsüzleştirilmesi demektir. Avukat güçlü olarak görevini yapamıyorsa bundan vatandaş zarar görür. Bu nedenle yasalar, avukatları yargının kurucu unsuru haline getirmiştir. Bu nedenle biz avukatlar kamu hizmeti yapmaktayız ve bunun bilincindeyiz. Biz avukatların klasik bir sözü vardır.
AVUKATLAR HİÇ BİR ZAMAN KÖLE KULLANMADILAR. KİMSEYE DE KÖLE OLMADILAR
“ Avukatlar hiçbir zaman köle kullanmadılar. Ama kimseye de köle olmadılar.” Ülkemizde bilerek hukuk devletinin ortadan kaldırıldığını hepimiz biliyoruz. Bundan hepimiz büyük zarar göreceğiz. Çünkü hukuk herkese lazımdır. Bu devran böyle gitmez. Gün değişince hukuk bunlara da lazım olacaktır.”dedi.
YARGIYA EN BÜYÜK DARBEYİ FETÖ VURDU!
Hain darbe girişiminde bulunan FETÖ, hukuka en büyük zararı verdi. Ama hukuk şimdi onlara da lazım oldu! Devlet yine de hukuk kuralları içinde yargılamasını yapıyor. Onlar savunmasız bırakılmıyor. İşte devran döndü. Bir dönem kılıcının iki tarafı de kesen Fetö, yargıyı ele geçiren Fetö bakın bugün ne durumda? Onun için siyasi iktidarlara bağlanan yargının hiçbir zaman sonunun iyi olmayacağı açıktır ve en büyük zararı görecek olan da toplumdur. Diğer alanlarda da siyasileşmek yanlıştır. Topluma, ülkeye zarar verir. Ama yargıda siyasallaşmak en büyük zararı verir.
“ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR.” O MÜLK İSE DEVLETTİR
HUKUK ZARAR GÖRÜRSE DEVLET MİLLET ZARAR GÖRÜR!”
Atatürk ne demiş; “Adalet Mülkün Temelidir.” Buradaki “Mülk” devlettir. Eğer adaleti zayıflatırsanız, siyasallaştırırsanız ülkenin temeline dinamiti koymuş olursunuz. Biz hukuk insanları olarak hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmıyoruz. Her zaman umudumuzu diri tutuyoruz. İnanıyoruz ki Hukuk Devletinin işlevliğini yeniden kazanacağını, bu gidişatın düzeleceğini ve hukuk devletinin var olacağına yürekten inanıyoruz. Yasama, Yürütme ve Yargı kuvvetler ayrılığı ilkesi içinde çağdaş hukukun yeniden tesis edileceğine inancımız tamdır.
Yargı ne zaman zarar görmeye başladı. FETÖ yargıyı ele geçirmeye başlamasıyla zarar görmeye başladı. Biz avukat olduğumuz için çok iyi biliyoruz ki FETÖ sadece yargı içine değil ülkenin kılcal damarlarına kadar sızmıştır. FETÖ tam olarak temizlenmemiştir ama beli kırılmıştır. FETÖ ile mücadele edilirken hukuk kuralları içinde edilmeli. Mağduriyetler yaratılmamalıdır. 
FETÖ bahanesiyle diğer demokratik unsurlara, basına baskı yapılmamalı. Hukukun dışına çıkarsanız bunlara koz vermiş olursunuz. Onun için ısrarla hukuk kuralları içinde mücadele edilmeli diyorum. 
OLAĞANÜSTÜ HAL HALA NEDEN DEVAM EDİYOR?
Bakın olağanüstü Hal hala devam ediyor. Neden?  Neden bu kadar çok muhalif insanlar sırf düşüncelerinden dolayı içeridedir? Neden bu kadar çok gazeteci tutuklu? Ben buna vurgu yapıyorum. Bu nedenle hukukun içinde kalınmalıdır. Maalesef hukukun dışına çıkılmıştır. Bu da Türkiye’nin, toplumun yararına değildir. 
ADALETE GÜVEN %85 AZALMIŞTIR!
Hukuk gerçekten büyük zarar görmüştür. Yargıya güven %15’lere düşmüştür. Bunu en son Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu söylemiştir. Bunun nedeni ise, Daha önce siyasi parti il başkanını alıp hakim yaparsan olmaz. Önceden 70 puan şartı vardı. Onu da kendi yandaşlarını, partidaşlarını, üyelerini yargıya taşıyabilmek için 50 puana düşürdüler. Çünkü 70 puan almak zor. Sonra da mülakat koyuyorlar. Daha önce FETÖ  kendi adamlarını yargıya dolduruyordu, şimdi de bunlar dolduruyor. Hukuk bu durumdan da büyük zarar görüyor, değişen bir şey yok.  Fetö’dan boşalan yerlere, kurumlara, kuruluşlara başka tarikatların mensupları yerleştirilmektedir. Bunlar da yarın aynı kalkışmada bulunmayacaklarına kim garanti verebilir? 
ADAMLAR YANMAZ KEFEN SATIYOR!
Bakın tarikatlar biat kültüründen geliyor. Adamlar yanmaz kefen satıyorlar. 6 yaşındaki kızların evlenebileceği, ketçapların tahrik edeceğimi, asansörlerin halvet yeri olabileceğini söyleyen sözde din adamları tarikatlar bu ülkede cirit atar gale geldi. En büyük zararı da dinimize veriyorlar. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne cübbeli, şalvarlı girilmesine izin verilirken, Atatürklü tişört giyen vatandaşa izin verilmiyor. TBMM Başkanı Kadınların sahneye çıkmasını engelliyor. Bütün bunlar sürpriz değil. Kafalarındaki düşünceleri hayata geçiriyorlar.
BİZ HUKUKU SAVUBMAYA DEVAM EDECEĞİZ

 

Son olarak diyoruz ki; Biz her şeye rağmen umudumuzu koruyoruz. Yargının kurucu unsuru olarak görevimizi yapmaya devam ediyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün de söylediği gibi “Türkiye Cumhuriyeti Laik, Demokratik, Hukuk ve Sosyal devlet olarak ilelebet payidar kalacaktır.” Hiçbir zaman hiç kimseden, hiçbir iktidardan da korkmadık. Hiçbir iktidarın arka bahçesi değiliz. Biz hukukun yanında hukuk devletini savunmaya devam ediyoruz.” dedi.

Bu haber 481 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com